W 2024 roku podpisano umowy na realizację ostatnich dwóch podkarpackich odcinków trasy Via Carpatia - przekazał Bartosz Wysocki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Rzeszowie. Oznacza to, że cała podkarpacka część szlaku jest już w realizacji.
Podsumowując mijający rok, przedstawiciel GDDKiA podkreślił, że wszystkie odcinki szlaku Via Carpatia pomiędzy Rzeszowem a granicą państwa w Barwinku mają już swoich wykonawców. W sumie ten fragment S19 podzielony został na 8 odcinków o łącznej długości 84,5 km.
Via Carpatia łączy Europę Północną i Południową
W tym roku podpisano kontrakty na dwa ostatnie odcinki tej trasy: Jawornik – Lutcza i Lutcza – Domaradz, łącznie mają one ponad 11,6 km długości.
Jak podkreślił Wysocki, cztery odcinki są już w budowie, dwa na etapie uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a dla dwóch opracowywana jest dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku o ZRID.
- Jeśli chodzi o S19, to dodatkowo rozbudowywany o drugą jezdnię jest prawie 14-kilometrowy odcinek między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka – przypomniał.
Na Podkarpaciu szlak Via Carpatia będzie miał długość ok. 169 km. Kierowcy korzystają już z niemal 82 km tej trasy, pomiędzy węzłami Lasy Janowskie i Rzeszów Południe. Jak zaznaczył Wysocki, dzięki temu drogą ekspresową połączony został Rzeszów i Lublin.
- Mieszkańcy Podkarpacia zyskali również szybkie połączenie z Warszawą poprzez S19 i S17, a kierowcy z województwa lubelskiego z autostradą A4 – dodał.
Szlak Via Carpatia
Jak napisano na stronie GDDKiA, szlak Via Carpatia "to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową".
"Na terenie Polski trasa będzie miała około 700 km długości. W skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego" - wyjaśnili drogowcy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: gov.pl/web/gddkia