Wkrótce znikną specjalne szkolenia dla kierowców. "Przeżywamy prawdziwe oblężenie"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Nowe mandaty
Nowe mandatyTVN Turbo
wideo 2/5
TVN TurboNowe mandaty

Kolejne zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym coraz bliżej. Od 17 września 2022 roku znikną kursy redukujące punkty karne. Szkolenia dla kierowców chcących zniwelować punkty karne przeżywają oblężenie - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu Sławomir Chrzanowski.

Od 17 września br. wejdą w życie kolejne zmiany zawarte w znowelizowanej ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami m.in. zlikwidowane zostaną szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, które umożliwiały zniwelowanie liczby punktów karnych.

Do czasu zmiany przepisów ze szkolenia może skorzystać kierowca, który posiada prawo jazdy przez okres minimum 1 roku i nie przekroczył liczby 24 punktów karnych. Odbycie 6-godzinnego kursu z udziałem policjanta i psychologa jest podstawą do zmniejszenia liczby posiadanych punktów karnych o 6.

Szkolenia redukujące punkty karne

W Kaliszu takie szkolenie kosztuje 300 zł. - W naszym ośrodku do zmiany przepisów pozostały jeszcze trzy terminy szkoleń. W związku z tym przeżywamy prawdziwe oblężenie - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu Sławomir Chrzanowski.

Jak zauważył, wzrost zainteresowania kursami trwa od 2 lat, kiedy w przestrzeni publicznej zaczęła krążyć informacja, że szkoleń nie będzie. - Chyba bijemy rekordy, jeżeli chodzi o warsztaty, których odnotowaliśmy średnio 400 rocznie - dodał dyrektor.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że decyzja, aby uniemożliwić niwelację punktów karnych wzięła się stąd, że "zysk z tego, jeżeli chodzi o uświadomienie kierowcy, że zagraża innemu jest niewielki".

- Każdy, kto wsiada za kółko, musi sobie zdawać sprawę, że odpowiada nie tylko za siebie, za pasażerów swojego pojazdu, ale także za każdego innego, czy to kierowcę, który jedzie z naprzeciwka, czy to pieszego, który przechodzi przez jezdnię, czy rowerzystę, który jedzie ścieżką rowerową, czy poboczem. Naprawdę musimy sobie zdawać sprawę, że pośpiech, alkohol, brawura i ciężka noga nie są dobrym doradcą - podkreślił Weber.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości