Moto

Auta elektryczne zastąpią inne samochody? Mają zalety, ale też potężne minusy

Moto

Plusy i minusy aut elektrycznych
Plusy i minusy aut elektrycznychtvn24bis.pl
wideo 2/5

Znaczna wydajność, niższe koszty eksploatacji, a z drugiej strony mniejszy zasięg. To tylko niektóre z cech samochodów elektrycznych. Zobacz najważniejsze plusy i minusy tych aut.

Energia elektryczna jest znacznie tańsza, niż paliwa. Zaoszczędzimy także na wymianie olejów silnikowych, których w elektrykach po prostu nie ma. Niższe koszty eksploatacji to niejedyne plusy "elektryków".

Ogromne zalety

Samochody elektryczne są znacznie wydajniejsze niż tradycyjne auta, które tracą wiele mocy chociażby poprzez emisję ciepła.

Auto elektryczne są proste w obsłudze, ciche i nie emitują spalin. Nie brakuje elektrycznych aut, które do setki przyspieszają w czasie poniżej 4 sekund i nawet te o znacznie słabszych silnikach potrafią pozytywnie zaskoczyć osiągami.

Poważne minusy

Niewielu kierowców mysli jednak o zakupie w najbliższym czasie elektrycznego auta. Na jednym ładowaniu większość "elektryków" przejedzie bowiem około 150-200 km, a za auto o większym zasięgu trzeba już odpowiednio więcej zapłacić.

"Elektryki" są o kilkadziesiąt tysięcy złotych droższe niż auta spalinowe podobnych rozmiarów. Przy obecnych cenach inwestycja w taki samochód, w porównaniu do auta spalinowego, zwróci się dopiero po około 8-10 latach. Także kwestia przyczyniania się do ochrony środowiska może być sporna. W Polsce samochody elektryczne wykorzystują prąd, który powstaje przede wszystkim w elektrowniach spalających węgiel. Ponadto szwedzki instytut środowiska wyliczył, że podczas produkcji baterii zasilającej pojazd do atmosfery trafia niemal 20 ton dwutlenku węgla, czyli tyle, ile w osiem lat wytwarza auto spalinowe.

Autor: db/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości