Setki tirów czekają na wyjazd na Białoruś. Nawet 53 godziny oczekiwania

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Podlaska policja: 50 migrantów przekroczyło polską granicę, 22 zatrzymano
Podlaska policja: 50 migrantów przekroczyło polską granicę, 22 zatrzymano TVN24
wideo 2/3
TVN24Podlaska policja: 50 migrantów przekroczyło polską granicę, 22 zatrzymano

Setki samochodów ciężarowych czekają na wjazd na Białoruś. Na rozpoczęcie odprawy przez polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach w województwie podlaskim trzeba czekać 53 godziny. Około 26 godzin wynosi również czas oczekiwania w Koroszczynie w województwie lubelskim.

W związku z kryzysem migracyjnym we wtorek o godz. 7 rano zostało zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy, a podróżni kierowani są na przejścia w Bobrownikach lub Koroszczynie (Kukuryki). Wpłynęło to na wydłużenie czasu oczekiwania na przekroczenie polsko-białoruskiej granicy przez samochody ciężarowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wjazd na Białoruś - przejście w Bobrownikach

Z szacunków Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że kierowcy zawodowi, którzy chcą wyjechać na Białoruś przez przejście graniczne w Bobrownikach muszą czekać 53 godziny na odprawę. W sobotę wieczorem było to 60 godzin.

W ciągu ostatnich dwóch godzin odprawiono 290 ciężarówek, które wyjechały na Białoruś. W wielokilometrowej kolejce wciąż czeka 1150 tirów - poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS Maciej Czarnecki.

Podlaska policja poinformowała w niedzielę rano, że kolejka tirów od przejścia w Bobrownikach dochodzi obecnie na drodze krajowej 65 na ok. 15 km do Białegostoku. Według najnowszego komunikatu z Regionalnego Systemu Ostrzegania, kolejka ma 30 km. Dla usprawnienia ruchu, wciąż obowiązuje również strefa buforowa przed miejscowością Waliły Stacja.

Bobrowniki są od wtorku jedynym przejściem granicznym z Białorusią w województwie podlaskim, przez które kierowcy ciężarówek mogą wyjeżdżać na Białoruś po tym, gdy - w związku z sytuacją kryzysową przy granicy polsko-białoruskiej w rejonie przejścia w Kuźnicy - zamknięto to przejście do odwołania.

Towarowe przejście graniczne w Koroszczynie

Na dłuższy czas oczekiwania muszą się również przygotować kierowcy zawodowi, którzy wybrali towarowe przejście graniczne w Koroszczynie. W kolejce czeka 1400 pojazdów, a szacunkowy czas oczekiwania to 26 godzin.

- Teraz na wjazd do Polski czeka 400 ciężarówek. Szacunkowy czas oczekiwania na wyjazd to 16 godzin - przekazał Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Lublinie Michał Deruś. Dodał, że "na wyjazd z Polski oczekuje około 1400 pojazdów ciężarowych, a szacunkowy czas oczekiwania to 26 godzin".

Podczas nocnej, niedzielnej zmiany do przejścia w Koroszczynie przekierowanych było około 210 pojazdów z wyłączonego z ruchu przejścia w Kuźnicy.

Ostatniej doby funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na towarowych przejściach granicznych w województwie lubelskim odprawili 3532 pojazdów ciężarowych, w tym 1518 na kierunku przywozowym do Polski i 2014 na kierunku wywozowym. To o 328 pojazdów ciężarowych więcej niż poprzedniej doby.

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości