Presja na mandaty. Komendant się wygadał czy źle go zrozumiano?

To przykład, jak policja, zanim zacznie karać, najpierw poucza. Łódź: akcja kontroli ustawienia świateł | Materiał Faktów TVN 20.11.2016tvn24

W policji jest odgórna presja na karanie mandatami i odchodzenie od pouczeń – miał publicznie przyznać jeden z komendantów powiatowych. Policja oficjalnie zaprzecza i mówi, że wypowiedź została wyrwana z kontekstu. Podkreśla też, że w tym roku wystawi mniej mandatów niż w latach poprzednich.

Komendant powiatowy policji w Oleśnicy inspektor Robert Wodejko byłby pierwszym oficerem, który publicznie potwierdził istnienie odgórnych zaleceń, aby możliwie najczęściej karać za wykroczenia mandatami, a możliwie jak najmniej pouczać sprawców. Byłby, gdyby jego wypowiedź nie została zdementowana jako "wyjęta z kontekstu".

"Pouczeniami porządku się nie zrobi"

Inspektor Wodejko składał sprawozdanie z działalności podległej sobie jednostki na sesji Rady Miejskiej Oleśnicy 25 listopada. Poinformował, że w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku oleśnicka policja nałożyła o 2087 mandatów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co stanowi znaczący wzrost, bo aż o około 25 procent.

Według miejscowego internetowego serwisu informacyjnego MojaOlesnica.pl ten wzrost liczby mandatów komendant uzasadnił słowami:

"Pouczeń będzie mniej i ten trend będzie malał. Są zalecenia odgórne, że pouczeniami, zaleceniami porządku się nie zrobi."

O słowa powiatowego komendanta policji o "odgórnych zaleceniach" zapytaliśmy w Komendzie Głównej. Rzecznik szefa polskiej policji mł. insp. Mariusz Ciarka stanowczo dementuje te rewelacje.

- Jeżeli jakiś przełożony wymaga od policjantów, aby wystawiali jak najwięcej mandatów, bo takie są odgórne zalecenia, to wprowadza tych policjantów w błąd - stanowczo oświadczył insp. Ciarka w rozmowie z tvn24.pl.

Oficer prasowa tłumaczy myśl komendanta

Także Komenda Powiatowa w Oleśnicy wypowiada się w takim tonie. Dziś wydała komunikat, w którym stwierdziła że słowa komendanta Wodejki zostały "wyjęte z kontekstu podczas omawiania w szerszym zakresie obszaru dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Na czym polegało wyjęcie z kontekstu słów komendanta z Oleśnicy? Zainteresowany nie wypowiada się w tej sprawie. Jego oficer prasowa st. sierż. Aleksandra Pieprzycka tłumaczy, że kontekst jest następujący: wzrost liczby wystawionych mandatów w powiecie oleśnickim wynika z odgórnych zaleceń tylko pośrednio.

- Odgórnie narzucane są ogólne kierunki działań, jednak ich realizacja należy już do nas. Jeżeli wykonujemy polecenie o konieczności zwiększenia liczby patroli, to naturalną konsekwencją jest wzrost liczby ujawnionych wykroczeń. Nie ma jednak presji z góry, żeby było konkretnie więcej mandatów. Policjant za każdym razem indywidualnie ocenia, który czyn zasługuje na grzywnę, a który na pouczenie - tłumaczy sierż. Pieprzycka.

Presja na mandaty?

W przestrzeni publicznej od czasu do czasu pojawiają się doniesienia, według których na policjantów wywierana jest presja przez przełożonych, żeby nakładali jak najwięcej mandatów.

Pod koniec 2012 roku szerokim echem odbił się założony z góry na cały rok 2013 plan rządu, aby ściągnąć z kierowców w postaci mandatów 1,5 miliarda złotych przy jednoczesnym zwiększeniu liczby fotoradarów. Po ujawnieniu tego faktu ministrowie zaczęli zapewniać, że chodzi o bezpieczeństwo, a nie o pieniądze. Ostatecznie rząd pogodził się z tym, że plan nie został wykonany.

Trzy lata temu "Gazeta Pomorska" opublikowała nagranie, w którym naczelnik drogówki z Torunia w wulgarnych słowach wyznaczał podwładnym limity, ile mają dziennie wystawić mandatów. Po ujawnieniu tego nagrania naczelnik zrezygnował ze służby.

W tym roku zaś, 16 listopada, został opublikowany raport NIK o działaniach policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych. W dokumencie tym znalazło się stwierdzenie, że "większość ankietowanych policjantów pionu ruchu drogowego [twierdzi, że] liczba wystawionych mandatów ma wpływ na ocenę pełnionej służby przez przełożonych (tj. w myśl zasady im więcej, tym lepiej)".

Policja: nie ma limitów mandatów, które trzeba wykonać

- Ani Komenda Główna Policji, ani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wydało żadnej odgórnej instrukcji ani minimalnych limitów mandatów, jakie mają wystawiać policjanci - zapewnia rzecznik KGP Mariusz Ciarka. - Co najmniej równie ważne jak karanie jest zapobieganie wykroczeniom i uświadamianie zagrożeń uczestnikom ruchu drogowego. Nie znaczy to jednak, że policjanci będą pobłażać sprawcom wykroczeń, którzy stworzyli zagrożenie na drodze, albo wręcz doprowadzili do kolizji. Oni będą karani bez żadnego pobłażania - dodaje.

Na poparcie swych słów rzecznik KGP podaje liczby. O ile w 2014 i 2015 roku liczba mandatów wystawionych przez policję wynosiła około 5 milionów rocznie, o tyle w tym roku Komenda Główna szacuje, że mandatów tych będzie między 4 a 5 mln, ale na pewno poniżej pięciu.

Zieliński: dużo mandatów to mało wypadków

Jednak mimo zapewnień rzecznika KGP, że represyjna polityka wobec sprawców wykroczeń nie jest celem policji, to nadzorujący policję wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński udowadniał niedawno posłom, że karanie ma sens, bo im większa liczba mandatów, tym mniej notuje się wypadków.

Chodziło o przechodzenie na czerwonym świetle. Trzech posłów z klubu Kukiz '15 sugerowało rządowi, że pieszy, o ile nie stwarza zagrożenia, powinien móc bezkarnie przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle. Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował posłów, że są w błędzie.

"Istnieje wyraźna korelacja między liczbą mandatów karnych nakładanych na pieszych wchodzących na jezdnię przy czerwonym świetle a liczbą wypadków drogowych spowodowanych przez nich w takich okolicznościach" - dowodził wiceminister Zieliński i przedstawił zestawienie pokazujące, że liczba mandatów za przechodzenie na czerwonym świetle od pięciu lat stale rośnie, zaś liczba wypadków konsekwentnie maleje.

Mniejsze plany w budżecie

Co ciekawe, mimo że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostrzega korzystny wpływ wzrostu liczby mandatów na zmniejszanie się liczby wypadków, to Ministerstwo Finansów planuje w przyszłym roku znaczący spadek dochodów z kar płaconych przez uczestników ruchu drogowego - choć trzeba podkreślić, że nie chodzi tu jedynie o sprawy związane z przechodzeniem na czerwonym świetle.

O ile w tym roku mandaty mają przynieść państwu dochody w wysokości 680 mln zł, o tyle w przyszłym - zaledwie 500 milionów. Przy czym, jak zaznacza wiceminister finansów Hanna Majszczyk, jest to prognoza, a nie plan, który koniecznie trzeba wykonać.

"Faktyczna realizacja dochodów (...) nie jest determinowana i wyznaczana planem, ale zdarzeniami, które muszą zaistnieć i które wynikają z odrębnych podstaw prawnych" - czytamy w piśmie wiceminister Majszczyk.

Autor: jp/bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Tylko w jeden rok dziesięciu najbogatszych Amerykanów wzbogaciło się o 365 miliardów dolarów. A to nie koniec, bo ustawodawcy w USA pracują nad kolejną obniżką podatków dla krezusów - wskazuje CNN.

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

Źródło:
tvn24.pl

Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiedzialne za budowę dwóch morskich farm wiatrowych zawarły umowy w sprawie kredytów na kwotę około 5,8 miliarda euro (niemal 25 miliardów złotych). Wcześniej kontrolowana przez Dominikę Kulczyk Polenergia oraz norweski Equinor poinformowały, że podjęły ostateczne decyzje w sprawie inwestycji.

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny program pożyczek SAFE został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej. To 150 miliardów euro na rozwój przemysłu zbrojeniowego - poinformował w środę minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. - Europa się obudziła - skomentował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Europa się obudziła". Jest decyzja

"Europa się obudziła". Jest decyzja

Źródło:
PAP

Marks & Spencer może stracić około 300 milionów funtów w związku z trwającym od kilku tygodni cyberatakiem. Firma zapowiedziała wznowienie sprzedaży online w najbliższych tygodniach.

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Źródło:
PAP

Pociągi z Warszawy do Rijeki w Chorwacji ruszą 27 czerwca - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Połączenie ma obsługiwać PKP Intercity. Pociągi mają kursować cztery dni w tygodniu.

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9045,11 złotego, co oznacza wzrost o 9,3 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowali analitycy.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Przestrzegamy przed oszustami, którzy za pomocą fałszywych e-maili próbują wyłudzić dane - ostrzega resort finansów. Jak wyjaśnia, cyberprzestępcy podszywają się pod MF i Krajową Administrację Skarbową (KAS). Skarbówka apeluje do podatników o ostrożność.

"Nie nakłaniamy podatników". Fiskus ostrzega

"Nie nakłaniamy podatników". Fiskus ostrzega

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025 roku była wyższa o 1,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,5 procent - informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zdaniem analityków jest to "pozytywna niespodzianka".

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Nowe dane z przemysłu. Minister finansów Andrzej Domański komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zniesieniu węgierskiego embarga na polskie mięso, produkty zwierzęce i pasze. Wprowadzona wcześniej rozporządzeniem premiera Viktora Orbana decyzja była odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Zwrot Orbana w sprawie embarga na produkty z Polski

Źródło:
PAP

Rosną długi firm z branży IT, a programiści tracą pracę, bo zastępuje ich sztuczna inteligencja - informuje w środowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według dziennika rozdrobniona dotąd branża skazana jest na konsolidację.

Koniec eldorado w branży

Koniec eldorado w branży

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu salmonelli w partii mrożonych truskawek dostępnych w Biedronce. Produkt został wycofany ze sprzedaży. "Bezpieczeństwo produktów i klientów jest naszym absolutnym priorytetem" - zapewniają przedstawiciele sieci handlowej.

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Wielka sieć handlowa wycofuje partię produktu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chaos i długie kolejki przy odprawie pasażerów czekają podróżnych korzystających z portugalskich lotnisk. Trudna sytuacja to efekt wprowadzenia trzech nowych systemów kontroli granic.

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Chaos na lotniskach. "Gigantyczne kolejki"

Źródło:
PAP

Muszelki, piasek, produkty spożywcze czy produkty rzemiosła – takie pamiątki zdarza nam się przywozić z wakacji. Jeśli chodzi o Brugię, to turyści nierzadko zabierają stamtąd kostkę brukową. Radni tego belgijskiego miasta apelują, by odwiedzający zaprzestali tej praktyki.

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Apel do turystów. "Zostawcie te kamienie"

Źródło:
PAP

Lotnisko Kansai w Osace obsługuje co roku około 30 milionów pasażerów. Port chwali się, że od ponad 30 lat nie zgubiono bagażu z winy operatora. Klucz do sukcesu to doświadczona załoga i zaawansowany system sortowania.

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

30 milionów pasażerów rocznie, a nie gubią bagaży. I tak od 30 lat

Źródło:
PAP

Taku Eto nie jest już szefem Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa Japonii. Publicznie pochwalił się, że nie musi martwić się o zakupy ryżu, gdyż dostaje go w prezencie. Słowa te wypowiedział w momencie, gdy kraj od blisko roku zmaga się ze wzrostem cen ryżu.  

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Dymisja ministra rolnictwa. Pochwalił się, że dostaje ryż za darmo

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

We wtorkowych losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że w przypadku Lotto kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 20 maja 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk poinformował, że ograniczy wydatki na kampanie wyborcze, bo "nie widzi powodu" dalszego ich finansowania. Odniósł się także do przeciwników atakujących jego firmy i zapowiedział, że "wielu z nich trafi do więzienia".

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Elon Musk: nie martwcie się, idziemy po was

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Niemczech odnotowano dwie wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 20 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd przedłużył do 25 sierpnia areszt tymczasowy dla Wadima Moszkowicza, założyciela firmy rolniczej Rusagro - przekazał jego prawnik, cytowany przez Agencję Reuters. Miliarder jest podejrzewany o łapówkarstwo i defraudację 30 miliardów rubli (około 1,5 miliarda złotych).

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Sąd przedłużył areszt dla rosyjskiego oligarchy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl