Presja na mandaty. Komendant się wygadał czy źle go zrozumiano?

To przykład, jak policja, zanim zacznie karać, najpierw poucza. Łódź: akcja kontroli ustawienia świateł | Materiał Faktów TVN 20.11.2016tvn24

W policji jest odgórna presja na karanie mandatami i odchodzenie od pouczeń – miał publicznie przyznać jeden z komendantów powiatowych. Policja oficjalnie zaprzecza i mówi, że wypowiedź została wyrwana z kontekstu. Podkreśla też, że w tym roku wystawi mniej mandatów niż w latach poprzednich.

Komendant powiatowy policji w Oleśnicy inspektor Robert Wodejko byłby pierwszym oficerem, który publicznie potwierdził istnienie odgórnych zaleceń, aby możliwie najczęściej karać za wykroczenia mandatami, a możliwie jak najmniej pouczać sprawców. Byłby, gdyby jego wypowiedź nie została zdementowana jako "wyjęta z kontekstu".

"Pouczeniami porządku się nie zrobi"

Inspektor Wodejko składał sprawozdanie z działalności podległej sobie jednostki na sesji Rady Miejskiej Oleśnicy 25 listopada. Poinformował, że w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku oleśnicka policja nałożyła o 2087 mandatów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co stanowi znaczący wzrost, bo aż o około 25 procent.

Według miejscowego internetowego serwisu informacyjnego MojaOlesnica.pl ten wzrost liczby mandatów komendant uzasadnił słowami:

"Pouczeń będzie mniej i ten trend będzie malał. Są zalecenia odgórne, że pouczeniami, zaleceniami porządku się nie zrobi."

O słowa powiatowego komendanta policji o "odgórnych zaleceniach" zapytaliśmy w Komendzie Głównej. Rzecznik szefa polskiej policji mł. insp. Mariusz Ciarka stanowczo dementuje te rewelacje.

- Jeżeli jakiś przełożony wymaga od policjantów, aby wystawiali jak najwięcej mandatów, bo takie są odgórne zalecenia, to wprowadza tych policjantów w błąd - stanowczo oświadczył insp. Ciarka w rozmowie z tvn24.pl.

Oficer prasowa tłumaczy myśl komendanta

Także Komenda Powiatowa w Oleśnicy wypowiada się w takim tonie. Dziś wydała komunikat, w którym stwierdziła że słowa komendanta Wodejki zostały "wyjęte z kontekstu podczas omawiania w szerszym zakresie obszaru dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Na czym polegało wyjęcie z kontekstu słów komendanta z Oleśnicy? Zainteresowany nie wypowiada się w tej sprawie. Jego oficer prasowa st. sierż. Aleksandra Pieprzycka tłumaczy, że kontekst jest następujący: wzrost liczby wystawionych mandatów w powiecie oleśnickim wynika z odgórnych zaleceń tylko pośrednio.

- Odgórnie narzucane są ogólne kierunki działań, jednak ich realizacja należy już do nas. Jeżeli wykonujemy polecenie o konieczności zwiększenia liczby patroli, to naturalną konsekwencją jest wzrost liczby ujawnionych wykroczeń. Nie ma jednak presji z góry, żeby było konkretnie więcej mandatów. Policjant za każdym razem indywidualnie ocenia, który czyn zasługuje na grzywnę, a który na pouczenie - tłumaczy sierż. Pieprzycka.

Presja na mandaty?

W przestrzeni publicznej od czasu do czasu pojawiają się doniesienia, według których na policjantów wywierana jest presja przez przełożonych, żeby nakładali jak najwięcej mandatów.

Pod koniec 2012 roku szerokim echem odbił się założony z góry na cały rok 2013 plan rządu, aby ściągnąć z kierowców w postaci mandatów 1,5 miliarda złotych przy jednoczesnym zwiększeniu liczby fotoradarów. Po ujawnieniu tego faktu ministrowie zaczęli zapewniać, że chodzi o bezpieczeństwo, a nie o pieniądze. Ostatecznie rząd pogodził się z tym, że plan nie został wykonany.

Trzy lata temu "Gazeta Pomorska" opublikowała nagranie, w którym naczelnik drogówki z Torunia w wulgarnych słowach wyznaczał podwładnym limity, ile mają dziennie wystawić mandatów. Po ujawnieniu tego nagrania naczelnik zrezygnował ze służby.

W tym roku zaś, 16 listopada, został opublikowany raport NIK o działaniach policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych. W dokumencie tym znalazło się stwierdzenie, że "większość ankietowanych policjantów pionu ruchu drogowego [twierdzi, że] liczba wystawionych mandatów ma wpływ na ocenę pełnionej służby przez przełożonych (tj. w myśl zasady im więcej, tym lepiej)".

Policja: nie ma limitów mandatów, które trzeba wykonać

- Ani Komenda Główna Policji, ani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wydało żadnej odgórnej instrukcji ani minimalnych limitów mandatów, jakie mają wystawiać policjanci - zapewnia rzecznik KGP Mariusz Ciarka. - Co najmniej równie ważne jak karanie jest zapobieganie wykroczeniom i uświadamianie zagrożeń uczestnikom ruchu drogowego. Nie znaczy to jednak, że policjanci będą pobłażać sprawcom wykroczeń, którzy stworzyli zagrożenie na drodze, albo wręcz doprowadzili do kolizji. Oni będą karani bez żadnego pobłażania - dodaje.

Na poparcie swych słów rzecznik KGP podaje liczby. O ile w 2014 i 2015 roku liczba mandatów wystawionych przez policję wynosiła około 5 milionów rocznie, o tyle w tym roku Komenda Główna szacuje, że mandatów tych będzie między 4 a 5 mln, ale na pewno poniżej pięciu.

Zieliński: dużo mandatów to mało wypadków

Jednak mimo zapewnień rzecznika KGP, że represyjna polityka wobec sprawców wykroczeń nie jest celem policji, to nadzorujący policję wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński udowadniał niedawno posłom, że karanie ma sens, bo im większa liczba mandatów, tym mniej notuje się wypadków.

Chodziło o przechodzenie na czerwonym świetle. Trzech posłów z klubu Kukiz '15 sugerowało rządowi, że pieszy, o ile nie stwarza zagrożenia, powinien móc bezkarnie przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle. Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował posłów, że są w błędzie.

"Istnieje wyraźna korelacja między liczbą mandatów karnych nakładanych na pieszych wchodzących na jezdnię przy czerwonym świetle a liczbą wypadków drogowych spowodowanych przez nich w takich okolicznościach" - dowodził wiceminister Zieliński i przedstawił zestawienie pokazujące, że liczba mandatów za przechodzenie na czerwonym świetle od pięciu lat stale rośnie, zaś liczba wypadków konsekwentnie maleje.

Mniejsze plany w budżecie

Co ciekawe, mimo że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostrzega korzystny wpływ wzrostu liczby mandatów na zmniejszanie się liczby wypadków, to Ministerstwo Finansów planuje w przyszłym roku znaczący spadek dochodów z kar płaconych przez uczestników ruchu drogowego - choć trzeba podkreślić, że nie chodzi tu jedynie o sprawy związane z przechodzeniem na czerwonym świetle.

O ile w tym roku mandaty mają przynieść państwu dochody w wysokości 680 mln zł, o tyle w przyszłym - zaledwie 500 milionów. Przy czym, jak zaznacza wiceminister finansów Hanna Majszczyk, jest to prognoza, a nie plan, który koniecznie trzeba wykonać.

"Faktyczna realizacja dochodów (...) nie jest determinowana i wyznaczana planem, ale zdarzeniami, które muszą zaistnieć i które wynikają z odrębnych podstaw prawnych" - czytamy w piśmie wiceminister Majszczyk.

Autor: jp/bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP