Tankowanie na Wszystkich Świętych. Wyjazd będzie tańszy

Moto

Nietypowe żółte tablice na polskich drogach. "Kierowcy nie mają się prawa tego bać"TVN Turbo
wideo 2/10

Tegoroczne wyjazdy związane z dniem Wszystkich Świętych będą tańsze niż przed rokiem - informują analitycy rynku paliw. Najtańsze benzyny oraz diesel są na stacjach województwa śląskiego, a autogaz na Podlasiu. Natomiast najdrożej zatankujemy na Mazowszu.

Jak podał w środę e-petrol, z najnowszego badania cen na stacjach paliw w Polsce wynika, że tegoroczne wyjazdy związane ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych będą tańsze niż przed rokiem.

W ostatnim tygodniu października 2018 roku oba gatunki benzyn kosztowały w sprzedaży detalicznej średnio o około 14-16 groszy więcej, olej napędowy był droższy o 16 groszy, a autogaz aż o 58 groszy.

"Niewiele dzieje się na stacjach"

Tymczasem "od trzech tygodni niewiele dzieje się na stacjach - detaliczne ceny benzyn i oleju napędowego utrzymują ten sam, stabilny poziom. Popularna benzyna Pb95 kosztuje 4,92 zł za l, Pb98 - 5,25 zł/l za litr diesla trzeba zapłacić 4,93 zł. Symboliczna, jednogroszowa zmiana dotyczy tylko autogazu, który staniał do 1,96 zł/l" - czytamy w najnowszej analizie. Według analityków e-petrol, aktualnie benzyny oraz diesel są najtańsze na stacjach województwa śląskiego, gdzie kosztują średnio 4,89, 5,15 i 4,90 zł/l (benzynę Pb95 w identycznej, średniej cenie można również tankować w Wielkopolsce). Autogaz natomiast jest oferowany w najniższych cenach na Podlasiu, gdzie jego litr jest przeciętnie sprzedawany po 1,92 zł. Dodali, że w tym tygodniu najdrożej jest na Mazowszu, na którym najwięcej płaci się za zakup litra Pb95, oleju napędowego i autogazu: 4,95; 4,96 i 2,01 zł/l (tyle samo autogaz kosztuje też na Pomorzu). "Ponadto benzyna 98-oktanowa jest najdroższa na Lubelszczyźnie, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 5,32 zł/l" - wskazali.

Kolejny miesiąc poniżej 5 PLN/l?

"Końcówka października nadal nie przynosi nam istotniejszych zmian detalicznych cen paliw. Średnia cena benzyny Pb95 spadła w skali tygodnia o symboliczny 1 gr./l do 4,92 PLN/l. Za litr napędowego płacimy w dalszym ciągu średnio 4,94 PLN. Na niezmienionym poziomie 1,97 PLN/l pozostały również ceny autogazu" - napisali natomiast analitycy BM Reflex. "Aktualnie są bardzo duże szanse abyśmy kolejny miesiąc z rzędu za wszystkie paliwa płacili poniżej 5 PLN/l. Rynek ropy naftowej ma bowiem problemy z odbiciem i wygenerowaniem większej korekty wzrostowej, a dodatkowo umacnia nam się złotówka co oznacza nieco niższe ceny ropy naftowej w krajowej walucie" - podkreślili. "Wobec toczącej się dyskusji na temat rosnącego ryzyka recesji w gospodarce USA, póki co całkiem niezłe wygląda popytowa strona amerykańskiego rynku paliw. W październiku popyt na paliwa ukształtował się na średnim poziomie 21,3 mln baryłek na dzień i był 3,4 proc. wyższy niż przed rokiem" - napisali w komunikacie analitycy BM Reflex.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock