"Nasze pieniądze trafią na konto oszustów". Policja ostrzega

Dla firm

Ekspertka o oszustwach internetowychTVN24 BiS
wideo 2/3

Podszywają się pod współpracujące firmy, a następnie informują, że zmieniony został rachunek bankowy do przelewów. To jedna z metod wykorzystywana przez przestępców. "W rzeczywistości nasze pieniądze trafią na konto oszustów" - ostrzega w komunikacie policja.

"Oszustwo może dotyczyć zarówno firm, z którymi dopiero nawiązujemy współpracę, jak również kontrahentów, z którymi handlujemy od dłuższego czasu. W tej drugiej sytuacji fakt, że dana firma działa na rynku od dawna oraz że od dawna z nią handlujemy, może uśpić naszą czujność" - ostrzega na swojej stronie internetowej policja.

Na ogół informacja o zmianie konta przekazywana jest drogą mailową. Wiadomość wygląda podobnie do tych, które do tej pory otrzymaliśmy od współpracującej z nami firmy.

"Oszust wcześniej pozyskał wzór lub przykład aktualnego dokumentu finansowego firmy, pod którą następnie się podszył. W efekcie nasze pieniądze przelaliśmy na rachunek bankowy należący do przestępcy. Ich odzyskanie często jest niemożliwe" - przestrzega policja.

Fałszywe e-maile

Jak dodano w komunikacie, oszustem mógł być były pracownik firmy, który nadal miał dostęp do służbowej poczty internetowej kontrahenta i mógł wysłać do nas wiadomość z firmowej skrzynki.

E-mail mógł być także wysłany ze skrzynki poczty elektronicznej o łudząco podobnej nazwie (różniącej się jedynie drobnym szczegółem, takim jak dodatkowa kropka w adresie), a szata graficzna wiadomości o zmianie numeru rachunku bankowego była identyczna z dokumentacją firmową naszego kontrahenta.

Policja apeluje o to, by nie tylko sprawdzać "autentyczność adresu e-mailowego", ale również "skontaktować się z partnerem biznesowym, przedstawić mu treść wiadomości, którą otrzymaliśmy i zweryfikować, czy jest prawdziwa".

"Możemy również poprosić o dosłanie nam tej informacji, potwierdzonej podpisem i pieczątką firmy, np. za pomocą faksu" - sugerują służby.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock