Rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Świadczenie od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 6246,13 złotego miesięcznie i będzie podlegać corocznej waloryzacji - podano komunikacie kancelarii premiera.
Prawo do świadczenia honorowego przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia i które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia, mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
Świadczenie przyznawane będzie z urzędu. W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Wysokość świadczenia honorowego
Wysokość świadczenia wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie i będzie ono corocznie waloryzowane. Waloryzacja odbywać się będzie w marcu, na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
Ujednolicona zostanie wysokość świadczenia honorowego dla wszystkich uprawnionych.
Obecnie w Polsce jest ponad 6 tysięcy osób, które ukończyły 100 lat. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 roku.
Świadczenie honorowe obecnie
Obecnie comiesięczne świadczenie honorowe przyznawane są przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. i traktowane jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku.
"Praktyka ta jest utrwalona i zgodna z oczekiwaniami społecznymi. W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być jednak uregulowane w ustawie, nie zaś – w akcie prawa wewnętrznego, podjętym kilkadziesiąt lat temu w innych realiach ustrojowych" - uzasadniało propozycję zmiany MRPiPS.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock