Podpisana pod koniec marca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej wprowadza dodatkowy płatny dzień wolny od pracy - wynika z zapisów ustawy. Będą mogły na niego liczyć osoby, które oddają krew.
Przed pandemią pracownicy mogli liczyć na jeden dzień wolnego, w dniu oddania krwi. Dodatkowy dzień wolny, w dniu następującym po oddaniu krwi, został wprowadzony na mocy przepisów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Owe przepisy mają jednak zastosowanie wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Teraz dodatkowy dzień wolny od pracy w związku z oddaniem krwi ma zostać wprowadzony na stałe na mocy podpisanej pod koniec marca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jak czytamy w ustawie, wprowadza się "zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi".
Dokumentem poświadczającym takie uprawnienia będzie zaświadczenie wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 20 kwietnia.
Jak przygotować się do oddania krwi?
Krew oddaje się w punktach poboru krwi, czyli w placówkach wchodzących w skład Publicznej Służby Krwi. W Polsce są to przede wszystkim regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK). Znajdują się one w miastach wojewódzkich i powiatowych, często mają swoje oddziały terenowe, w których również można oddawać krew. Dodatkowo przez poszczególne RCKiK organizowane są akcje wyjazdowe. Wtedy krew oddać można w mobilnych punktach poboru krwi, nazywanych krwiobusami. Informacji o aktualnie prowadzonych akcjach szukać należy na stronach poszczególnych RCKiK.
Krew oddawać można na różne sposoby.
Konwencjonalną metodą pobierania krwi jest pobieranie krwi pełnej. Wtedy pobierane jest jednorazowo 450 ml krwi, która zawiera krwinki czerwone, krwinki białe, krwinki płytkowe i osocze. Wkłucie jest pojedyncze, a pobranie trwa około 5-10 minut. Przerwa pomiędzy pobraniami krwi pełnej nie może być krótsza niż osiem tygodni. W ciągu roku kobieta może oddać krew pełną cztery razy, a mężczyzna sześć razy.
Zanim oddasz krew, sprawdź, czy spełniasz podstawowe wymagania: - masz między 18 a 65 lat (jeżeli chcesz oddać krew po raz pierwszy, to górną granicą jest 60 lat); - ważysz powyżej 50 kilogramów; - jesteś osobą zdrową i nie przyjmujesz na stałe żadnych leków (poza witaminami i doustnymi lekami antykoncepcyjnymi).
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Happy cake Happy cafe/Shutterstock