Trybunał w Hadze wydał opinię, która może pomóc "uniknąć szkód zagrażających ludzkości"

Źródło:
Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera
Sędziowie Międzynarodowego Trybunały Sprawiedliwości wchodzą na salę rozpraw
Sędziowie Międzynarodowego Trybunały Sprawiedliwości wchodzą na salę rozpraw Reuters
wideo 2/3
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydaje pierwszą w historii opinię doradczą w sprawie zmian klimatu

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wygłosił opinię doradczą, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych działań państw na rzecz walki ze zmianami klimatu. Choć opinia nie będzie prawnie wiążąca, stanie się ważnym punktem odniesienia dla setek toczących się procesów klimatycznych na całym świecie.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wydał pierwszą w historii opinię doradczą w sprawie zmian klimatu. Sędziowie rozpatrzyli dziesiątki tysięcy stron dokumentacji, by w gmachu Pałacu Pokoju ogłosić decyzję, która może na nowo zdefiniować prawne obowiązki państw wobec walki ze zmianami klimatu.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości podkreślił "nagłe i egzystencjalne zagrożenie, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu", rozpoczynając odczytanie opinii dotyczącej prawnych zobowiązań państw do podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu.

Sędzia Yuji Iwasawa zaznaczył, że emisje gazów cieplarnianych są jednoznacznie powodowane przez działalność człowieka i nie ograniczają się do terytorium poszczególnych państw.

Zwycięstwo państw wyspiarskich

Sąd podkreślił, że państwa muszą wypełniać swoje zobowiązania klimatyczne, a ich niewywiązywanie się z nich może otworzyć drogę dla innych krajów dotkniętych zmianami klimatu do dochodzenia odszkodowań w drodze postępowań sądowych. Trybunał w Hadze zaznaczył, że państwa mają obowiązek podejmowania działań zgodnych z porozumieniami klimatycznymi, a narody uprzemysłowione powinny przejąć rolę liderów w walce ze zmianami klimatu.

Sędzia Iwasawa wskazał, że międzynarodowe porozumienia klimatyczne nakładają na państwa wyraźne obowiązki, a ich niedopełnienie stanowi naruszenie prawa międzynarodowego. W opinii Trybunału państwa muszą ściśle współpracować, aby osiągnąć konkretne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Trybunał przypomniał, że polityki klimatyczne państw powinny być ambitne i wspólnie dążyć do realizacji celów porozumienia paryskiego z 2015 roku, w tym do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. Podkreślono także, że prawo człowieka do czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska jest fundamentem dla korzystania z innych praw.

Opinia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości została natychmiast entuzjastycznie przyjęta przez organizacje środowiskowe. Prawnicy uznali ją za zwycięstwo małych krajów wyspiarskich i tych o nizinnym ukształtowaniu, które zwróciły się do sądu o wyjaśnienie odpowiedzialności państw w walce ze zmianami klimatycznymi. Inicjatywa wyszła od Vanuatu, państwa Południowego Pacyfiku, które wspólnie z grupą innych krajów wezwało Trybunał do wskazania, jakie dokładnie obowiązki mają państwa w walce z kryzysem klimatycznym.

Jak podkreśla Payam Akhavan, profesor prawa międzynarodowego, to prawdopodobnie najważniejsza opinia w historii Trybunału.

- Wyjaśnia zobowiązania prawa międzynarodowego w zakresie unikania katastrofalnych szkód, które zagrażałyby przetrwaniu ludzkości - wskazał prawnik.

Vanuatu i inne wyspy Oceanii mierzą się z kryzysem klimatycznym
Vanuatu i inne wyspy Oceanii mierzą się z kryzysem klimatycznymReuters Archive

Kluczowe dwa pytania

W dwutygodniowych przesłuchaniach w grudniu ubiegłego roku w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości wzięło udział ponad sto państw oraz organizacji międzynarodowych, które przedstawiły swoje stanowiska w odpowiedzi na dwa pytania postawione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ:

  • Jakie obowiązki mają państwa według prawa międzynarodowego w zakresie ochrony klimatu przed emisją gazów cieplarnianych?
  • Jakie są prawne konsekwencje działań państw negatywnie wpływających na klimat?

Państwa bogate, głównie z Globalnej Północy, argumentowały, że obowiązki krajów należy oceniać na podstawie istniejących porozumień klimatycznych, takich jak porozumienie paryskie, które mają charakter w dużej mierze pozaprawny i nieobowiązkowy. Z kolei kraje rozwijające się i państwa wyspiarskie postulowały wzmocnienie działań, w tym wprowadzenie obowiązujących norm prawnych oraz wymóg, by najwięksi emitenci gazów cieplarnianych podjęli się zobowiązań finansowych na rzecz wsparcia najsłabszych i najbardziej narażonych na efekty zmian klimatu państw.

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji
Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie SzkocjiSzymon Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć formalnie niezobowiązująca, może dużo zmienić

Obrońcy klimatu i środowiska liczą na to, że opinia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości będzie przełomowa i jasno wskaże, że państwa członkowskie ONZ naruszają prawo międzynarodowe poprzez brak wystarczających działań w walce z kryzysem klimatycznym.

CZYTAJ TAKŻE: "Nie ma zmian klimatu, bo mieliśmy zimny czerwiec". Co na to odpowiedzieć?

Wydana w środę opinia, choć formalnie niezobowiązująca, może stać się istotnym punktem odniesienia dla polityk klimatycznych i postępowań sądowych na całym świecie, wzmacniając stanowiska oparte na prawie międzynarodowym i wpływając na dyplomację oraz negocjacje wielostronne w kolejnych latach.

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost liczby pozwów i spraw sądowych dotyczących zmian klimatu. Obecnie toczy się blisko trzy tysiące postępowań w prawie 60 krajach. Orzeczenia sądów są różne - niemiecki sąd oddalił w maju pozew peruwiańskiego rolnika przeciwko niemieckiej firmie energetycznej RWE, jednak sprawa ta trwała aż dekadę i była postrzegana jako ważne działanie, dające precedens.

Joie Chowdhury z Center for International Environmental Law podkreśla, że "opinia będzie miała charakter wiążący względem już przyjętego prawa międzynarodowego i będzie stanowić istotne źródło dla sądów krajowych i regionalnych, które podejmują decyzje oparte na lokalnych systemach prawnych".

ZOBACZ TEŻ: Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy Opinia ta jest znacząca nie tylko z punktu widzenia przyszłych ambicji klimatycznych, lecz także z powodu kwestii odpowiedzialności historycznej. Wiele państw podkreśla, że szkody już powstałe wskutek działalności państw i korporacji muszą być uznane i naprawione na gruncie prawa. Opinia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, wraz z wcześniejszymi orzeczeniami innych trybunałów międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Trybunał Prawa Morskiego czy Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka, może wyznaczyć nową erę rozliczania działań państw na polu walki ze zmianami klimatu, łącząc ich zobowiązania w spójny, prawnie ugruntowany system ochrony klimatu.

Opinie ekspertów oraz aktywistów wskazują, że choć orzeczenie jest doradcze, może przełamać dotychczasowy impas i ułatwić państwom wzajemne rozliczanie się z odpowiedzialności klimatycznej.

"Sprawiedliwość klimatyczna teraz"

Zwolennicy działań na rzecz zwiększenia wysiłków państw w walce ze zmianami klimatu zorganizowali w środę demonstrację przed siedzibą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Wśród protestujących pojawiły się osoby wykonujące tradycyjne tańce mieszkańców wysp Pacyfiku, a uczestnicy trzymali transparenty z hasłami takimi jak "Sprawiedliwość klimatyczna teraz" oraz "Sąd przemówił, rządy muszą działać teraz", podkreślając wagę problemu dla najbardziej narażonych społeczności wyspiarskich państw.

Protest przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości
Protest przed Międzynarodowym Trybunałem SprawiedliwościReuters

Jedną z osób, które w trakcie protestów zabrały głos, była Samira Ben Ali, globalna koordynatorka kampanii World’s Youth for Climate Justice, która pochodzi z Majotty, wyspy dotkniętej w ubiegłym roku przez cyklon Chido.

- Jeśli nie podejmiemy działań teraz i nie ograniczymy emisji, sytuacja będzie się pogarszać i stawać coraz poważniejsza - podkreśliła Ben Ali.

Liczy na to, że po publikacji opinia będzie silnym narzędziem prawnym wykorzystywanym nie tylko w negocjacjach, ale też w sądach, aby wymagać od państw i korporacji przestrzegania istniejących zobowiązań klimatycznych.

Autorka/Autor:Julia Zalewska-Biziuk

Źródło: Reuters, Center for International Environmental Law, Al Jazeera

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/LINA SELG

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady deszczu, które miejscami mogą być obfite. W części kraju pojawią się też burze. W weekend termometry pokażą maksymalnie 28 stopni Celsjusza.

Rodzi się kolejny niż śródziemnomorski. Może bardzo mocno padać

Rodzi się kolejny niż śródziemnomorski. Może bardzo mocno padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami deszczu, które mogą towarzyszyć burzom. Obowiązują też ostrzeżenia przed spiekotą.

Ulewny deszcz i skwar. W mocy żółte alarmy

Ulewny deszcz i skwar. W mocy żółte alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 24.07. W nocy pojawią się miejscami opady deszczu i burze. W dzień również będzie padać, a termometry pokażą maksymalnie 29 stopni.

Pogoda na jutro - czwartek, 24.07. Gorące południe, deszczowa północ

Pogoda na jutro - czwartek, 24.07. Gorące południe, deszczowa północ

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Włochy. Miejscami temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W środę lokalne służby medyczne podały, że prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury na plażach w Apulii zmarło pięć osób.  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób  

Źródło:
PAP, gazzetta.it

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Półwysep Bałkański. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu ze skąpymi opadami deszczu spowodowały, że poziom wody w serbskim jeziorze Gruza jest alarmująco niski.

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Jezioro wysycha. "Sytuacja jest alarmująca"

Źródło:
Reuters

W środkowej Grecji na obszarze Koryntii we wtorek wybuchł pożar. Akcja gaśnicza trwała w nocy, ale żywioł udało się opanować. Był on na tyle niebezpieczny, że konieczne było ewakuowanie pobliskich wiosek. Służby aresztowały dwie osoby, które mają być odpowiedzialne za zaprószenie ognia.

"To była bardzo ciężka noc". Ewakuacje, dwie osoby aresztowane w Grecji

"To była bardzo ciężka noc". Ewakuacje, dwie osoby aresztowane w Grecji

Źródło:
PAP, eKathimerini

Fala ekstremalnych upałów obejmie w tym tygodniu ponad 90 milionów Amerykanów. Temperatura ma być dużo wyższa niż średnio, dlatego też mogą paść rekordy ciepła.

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

90 milionów osób objętych alertami przed ekstremalnymi upałami

Źródło:
PAP

Pobyt astronautów w kosmosie wpływa na ich organizm podobnie jak u osób długo przebywających na stacjach polarnych. O tym, jak jeszcze zmienia się ludzkie ciało w warunkach mikrograwitacji, opowiadał Alessandro Alcibiade, lekarz misji IGNIS, który zajmuje się zdrowiem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Jak pobyt w kosmosie może zmienić ludzką krew

Jak pobyt w kosmosie może zmienić ludzką krew

Źródło:
PAP

Turystka została zaatakowana przez niedźwiedzia brunatnego na popularnym górskim szlaku na Alasce. Kobieta doznała obrażeń niezagrażających życiu i dzięki szybkiej akcji ratunkowej została ewakuowana do szpitala.

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Niedźwiedź zaatakował kobietę. "Nie była w stanie chodzić"

Źródło:
Anchorage Daily News

Turyści spożywający posiłki w restauracjach w portugalskim Porto zmagają się w ostatnich tygodniach z natrętnymi gołębiami i mewami. Ptaki próbują zabrać pożywienie z talerzy. Dotychczasowe próby odstraszenia zwierząt zakończyły się niepowodzeniem.

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Sceny jak z filmu Hitchcocka w portugalskim mieście

Źródło:
PAP, Jornal de Noticias

Na przedmieściach Buenos Aires, stolicy Argentyny, zaobserwowano pumę. Drapieżnik zabija zwierzęta hodowlane lokalnych mieszkańców. Służby nie są w stanie schwytać dzikiego kota.

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Puma na przedmieściach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów

Źródło:
PAP, pagina12.com.ar

Groźnie wyglądająca chmura pojawiła się we wtorek w Jeleniej Górze. Był to wał szkwałowy, który często zwiastuje nadejście burzy. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Źródło:
ENEX, Reuters

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Ateny. Z powodu wysokiej temperatury zamknięto we wtorek na kilka godzin Akropol. Gorąco jest również w Czarnogórze i Chorwacji.

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Źródło:
Reuters, Enex

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Około 50 tysięcy mieszkańców okolic stolicy Filipin, Manili, musiało opuścić swoje mieszkania z powodu powodzi wywołanych tajfunem Wipha. W części kraju nie funkcjonują szkoły i urzędy. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl