Zespół naukowcy z University of Queensland odkrył w ekwadorskiej dżungli nowy gatunek anakondy Eunectes akayima. Jest to jeden z największych, najcięższych i najdłuższych węży na świecie. - Jak się okazało, rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niesamowity - powiedział profesor Bryan Fry, jeden z odkrywców.
Naukowcy z University of Queensland odkryli nieudokumentowany wcześniej gatunek gigantycznej anakondy Eunectes akayima. Zespołem kierował profesor Bryan Fry, biolog. Ekspertom udało się schwytać i zbadać kilka okazów tych gadów, które odnaleziono w regionie Bameno na terytorium Baihuaeri Waorani w Ekwadorze. Artykuł na ten temat został opublikowany w połowie lutego w czasopiśmie "Diversity".
- Nasz zespół otrzymał zaproszenie od ludu Waorani do zebrania próbek - podobno największego żyjącego na świecie - gatunku anakondy - powiedział profesor Fry. - Rdzenni myśliwi zabrali nas do dżungli na 10-dniową wyprawę w poszukiwaniu węży, które uważają za święte. Jak się okazało, rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niesamowity. Jedna samica mierzyła 6,3 metra - dodał biolog.
Gigantyczne anakondy
Bryan Fry powiedział, że istnieją niepotwierdzone doniesienia ludu Waorani o innych anakondach żyjących w okolicy, których długość przekracza 7,5 metra, a ich waga dochodzi do pół tony.
Zdaniem ekspertów z University of Queensland Eunectes akayima oddzielił od anakondy zielonej (Eunectes murinus) prawie 10 milionów lat temu. Gatunki te różnią się genetycznie o 5,5 procent.
- To dość duża różnica genetyczna. Ludzie różnią się od szympansów w zalewie dwóch procentach - powiedział Fry. - To odkrycie jest przełomowe w mojej karierze - podkreślił biolog.
Profesor Fry powiedział, że Amazonia nadal stoi w obliczu alarmujących zagrożeń ekologicznych. - Wylesianie dorzecza Amazonki w wyniku ekspansji rolnictwa spowodowało szacunkową utratę 20-31 procent siedlisk - powiedział. Dodał, że ten niezwykły ekosystem należy chronić, bo skrywa jeszcze wiele tajemnic.
Źródło: CNN, sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock