Fala arktycznego powietrza przyniosła w ostatnich dniach do Europy niską temperaturę i opady śniegu. W niektórych krajach majówka przypominała ferie zimowe.
Do Słowenii, Niemiec, Belgii i Francji w weekend napłynęła fala arktycznego powietrza. Pomimo że do rozpoczęcia meteorologicznego lata zostało kilka tygodni, w wielu miejscach spadł śnieg.
Także w Polsce meteorolodzy ostrzegają przed opadami śniegu. Zobacz gdzie będą utrudnienia.
Zaspy w Słowenii
W Słowenii padał ulewny deszcz, dodatkowo wskutek wiatru wiejącego z północy temperatura znacznie się obniżyła. Na terenie historycznego rejonu Górnej Krainy i dolin oraz w wyższych częściach Alp Julijskich sypał śnieg.
Na terenie wioski Ratece, graniczącej z Włochami i Austrią, odnotowano 15-centymetrowe opady śniegu. Termometry wskazały tam dwa stopnie. Mieszkańcy musieli łopatami usuwać nadmiar śniegu.
Na francuskie ulice wyjechały odśnieżarki
W trakcie weekendu arktyczne powietrze dotarł też do Francji. Padał deszcz, a w niektórych miejscach chwycił mróz. W północnej części kraju zrobiło się biało. W Alzacji i Owernii spadała kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Temperatura spadła poniżej zera. Na ulice niektórych miast wyjechały odśnieżarki.
W niemieckich Alpach śniegu pod dostatkiem
Śnieg prószył też w sobotę w Niemczech.
- Powiedziałbym, że kiedyś było inaczej, więcej śniegu. Teraz kiedy śnieg spada w maju, to jest to dość niezwykłe - powiedział Daniel Orthmann, mieszkaniec z miejscowości Brocken położonej w środkowej części Niemiec.
Według informacji niemieckich meteorologów, fala zimna porusza się w kierunku południowym, gdzie pozostanie do poniedziałku. W Alpach opady śniegu mogą osiągnąć nawet do 20 centymetrów.
"Rzadkie, choć nie niezwykłe"
W sobotę w niektórych częściach Belgii spadł śnieg. Najbardziej imponująco wyglądał w najwyższych częściach prowincji Liege.
Meteorolog David Dehenauw z Królewskiego Instytutu Meteorologicznego Belgii (MRI) określił to zjawisko jako rzadkie, choć nie wyjątkowe.
W Mont Rigi o godzinie 15 termometry pokazały 2,7 stopnia Celsjusza, natomiast we Florennes i Eisenborn 4,1 st. C.
Autor: ml,dd / Źródło: ENEX, APTN
Źródło zdjęcia głównego: ENEX