Tyle lodu na Jeziorze Kurylskim nie było od blisko dziesięciu lat. Wymusiło to migrację niektórych zagrożonych ptaków. Zbiornik znajduje się na tej samej szerokości geograficznej co Polska, jednak zimą klimat jest tam bardziej surowy niż u nas.
Powierzchnię Jeziora Kurylskiego na Kamczatce skuł lód. Ostatnio doszło do tego w 2007 roku. Zamarznięcie jeziora spowodowała nie tylko niska temperatura powietrza, ale również warunki panujące na pobliskim Morzu Ochockim. Zazwyczaj sztormowe wiatry wiejące w stronę Kamczatki uniemożliwiają zamarznięcie Jeziora Kurylskiego. Jednak ostatnio Morze Ochockie było spokojne, a temperatura spadła tam do -20 st. C. To wystarczyło aby pierwszy raz od dłuższego czasu Jezioro Kurylskie zamarzło prawie w całości.
- Przeszliśmy ponad 18 km po tafli jeziora w rakietkach śnieżnych - powiedział Konstantin Lepski z Kronockiego Rezerwatu Biosfery.
Migracja ptaków
Sytuacja zmusiła ptaki, które osiedliły się w okolicy jeziora, do zmiany swojego miejsca pobytu. Wśród migrantów wyróżniono orła przedniego, który uznawany jest za gatunek zagrożony wyginięciem w Rosji.
Zmienny poziom wód
Jezioro Kurylskie to zbiornik o genezie wulkanicznej. Znajduje się w azjatyckiej części Rosji, na południowym krańcu Kamczatki. Położone w kalderze między Iczyńską Sopką i Kambalnym. Jezioro zajmuje powierzchnię 77,1 km kw. Średnia jego głębokość wynosi 176 m, a głębokość maksymalna 306 m. Poziom lustra wody zmienia się w zależności od pory roku - najwyższy poziom na przełomie maja i czerwca, natomiast najniższy w kwietniu. Różnica poziomów wynosi średnio 1,3 m. Zasilane jest przez liczne rzeki i potoki spływające z otaczających zboczy.
Chłodny prąd morski
Jezioro leży na tej samej szerokości geograficznej co Polska, jednak za surowy klimat, który tam panuje zimą, odpowiada chłodny prąd morski Oja Siwo. Przynosi on chłodne masy wody z rejonów podbiegunowych.
Autor: AD/jap / Źródło: themoscowtimes.com, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24