Nadchodzący weekend zapowiada się upalnie w całym kraju. Większość z nas spędzi go na świeżym powietrzu w pobliżu wody. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania. Od początku maja utopiło się 86 osób.
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w czwartek 2 lipca doszło do kolejnej tragedii nad wodą. W Nowej Soli (woj. lubuskie) utonęło 6-letnie dziecko. Chłopiec wraz z ojcem i bratem wypoczywali na terenie tamtejszego parku rozrywki, gdzie znajduje się niestrzeżony akwen. Malec został wyłowiony z wody, ale mimo reanimacji nie udało się go uratować.
Z kolei nad jeziorem Łęckim (woj. kujawsko-pomorskie)utonął 17-latek, który wypoczywał z grupą rówieśników. Nastolatek wszedł do wody i po chwili zaczął wzywać pomocy. Znajomi próbowali uratować kolegę, ale bezskutecznie. Godzinę później służby ratownicze wyłowiły jego ciało.
Tragiczne statystyki
Od początku maja życie straciły 83 osoby. W czerwcu doszło do 48 śmiertelnych wypadków, a w pierwszych dwóch dniach lipca zginęło 5 osób.
Nie wchodzić do wody po alkoholu
O czym więc należy pamiętać? Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.
Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzani – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.
Podchodźmy do wody z ostrożnością – nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy – w szczególności na głowę – do nieznanej i zbyt płytkiej wody.
Autor: PW/rp / Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP