Wichury nad Polską. Zniszczone budynki, brak prądu, ranni. "Będą zasiłki dla poszkodowanych"

Burze i wichury nad Polską
Burze i wichury nad Polską
tvn24
Burze i wichury nad Polskątvn24

Strażacy usuwają skutki wichur, które przechodzą przez Polskę. Zniszczeniu uległo około 400 budynków, a 65 tys. gospodarstw zostało pozbawionych prądu. Trzy osoby zostały ranne na Dolnym Śląsku, trzech Polaków odniosło obrażenia na Słowacji. Premier Ewa Kopacz zobowiązała wojewodów do wypłacenia zasiłków poszkodowanym.

Premier Ewa Kopacz odebrała podczas telekonferencji w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa raporty od wojewodów na temat skutków wichur.

Jak przekazało Centrum Informacyjne Rządu, premier zapoznała się ze skalą strat i zobowiązała wojewodów do jak najszybszego wypłacenia zasiłków osobom poszkodowanym. Poleciła także, aby niezależnie od okresu świątecznego, wszystkie służby wojewodów pozostawały w stanie podwyższonej gotowości. Ewa Kopacz przyjęła również informację o skutecznym zastosowaniu - po raz pierwszy w takiej skali - egionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Dzięki systemowi powiadamiania można uzyskać bezpośrednią informację o potencjalnych zagrożeniach.

Wiele interwencji

Jak informowano rano, przez dobę (do godz. 5.30 w środę) strażacy odnotowali 2444 interwencji związanych z silną wichurą, z czego 1250 zdarzyło się we wtorek, informuje Paweł Frątczak, rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180.

- Nadal prowadzone są kolejne interwencje w kraju, ten bilans na pewno się zmieni - zaznaczył. Są tysiące połamanych drzew, zablokowanych było wiele ulic i dróg.

Jak wyliczał Frontczak, w kraju w wyniku wichur w mniejszym lub większym stopniu uszkodzonych zostało ok. 400 budynków, w tym ponad 150 budynków mieszkalnych. Najwięcej było ich w woj. dolnośląskim - 169, z czego 48 mieszkalnych - podał.

Ranne osoby

St. bryg. Frątczak przekazał, że we wtorek w miejscowości Sokołowsko w powiecie wałbrzyskim drzewo spadło na samochód dostawczy. Dwie osoby zostały ranne.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało o kolejnej, trzeciej, rannej osobie na Dolnym Śląsku. Jak powiedział nam mł. bryg. Krzysztof Gielsa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, we wtorek około godz. 15 w wyniku silnego podmuchu wiatru przewróciła się ciężarówka na drodze nr 382 w miejscowości Bagieniec. - Przyczepa uszkodziła jadące z naprzeciwka trzy samochody osobowe - powiedział rzecznik. Jak dodał, kierowca ciężarówki trafił do szpitala.

Rannych zostało także trzech polskich narciarzy na Słowacji. W wyniku silnego wiatru przewróciło się na nich drzewo w rejonie Chopoka. Ranni trafili do szpitala w Liptowskim Mikulaszu. Jeden z narciarzy ma obrażenia głowy, dwóch doznało obrażeń nóg.

Tysiące ludzi bez prądu

Wichury spowodowały również uszkodzenie wielu linii energetycznych, pozbawiając prądu tysiące odbiorców. Awarie energetyczne wystąpiły na terenie województw: dolnośląskiego (ok. 25,5 tys. odbiorców bez prądu), wielkopolskiego (ok. 14 tys.), lubuskiego (ok. 30 tys.), śląskiego (ok. 3 tys.), mazowieckiego (ok. 800), opolskiego (ok. 320), łódzkiego (ok. 8 tys.), podlaskiego (ok. 560), małopolskiego (ok. 180), kujawsko-pomorskiego (ok. 50).

Przypomniał, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wiatrem drugiego stopnia dla pięciu województw - lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

CZYTAJ WIĘCEJ O OSTRZEŻENIACH POGODOWYCH NA ŚRODĘ

Wichury w Polsce. Dwie osoby ranne
Wichury w Polsce. Dwie osoby rannetvn24

Województwo wielkopolskie

Jak podano przed godz. 17, ok. 6,5 tys. odbiorców energii elektrycznej w Wielkopolsce pozostaje w środę bez prądu po awariach wywołanych silnym wiatrem. Uszkodzeniu uległo ponad 40 budynków, nikt nie ucierpiał. W środę rano bez prądu pozostawało w Wielkopolsce ponad 14 tys. odbiorców energii elektrycznej. Rzeczniczka firmy Enea Operator Danuta Tabaka powiedziała, że część awarii udało się już usunąć. Dodała, że najtrudniejsza sytuacja jest w gminach na południu regionu, m.in. w okolicach Leszna. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w wyniku silnego wiatru, w regionie w ciągu minionych dwóch dób uszkodzonych zostało ok. 40 budynków mieszkalnych i gospodarczych. W żadnym z tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

Od poniedziałku strażacy w regionie odnotowali w sumie ok. 350 interwencji związanych z silnym wiatrem.

W Wielkopolsce najwięcej zniszczeń odnotowano w Henrykowie (zerwane dachy w dwóch pustostanach, w jednym mieszkalnym i w dwóch gospodarczych) i w Olszewie (dachy w dwóch budynkach mieszkalnych i sześciu gospodarczych).

- To był kataklizm, który w ciągu kilkunastu sekund zmiótł w z powierzchni ziemi dorobek ich życia - opowiadał reporter TVN24 Aleksander Przybylski, który był w miejscowości Olszewo niedaleko Środy Wielkopolskiej i rozmawiał z mieszkańcami. To właśnie ta miejscowość, jak i znajdujące się niedaleko Henrykowo i Wąsowo, ucierpiały najbardziej. W Wąsowie wiatr zerwał dachy obory i stodoły. W Henrykowie po dwa dachy w pustostanach i budynkach gospodarczych oraz jeden w budynku mieszkalnym.

Służby interweniowały również m.in. w Środzie Wielkopolskiej (zerwany dach budynku mieszkalnego), Słupcy (dwa dachy na stodołach), Wąsowie (dach na stodole i garażu), w Michorzewie (dach na stodole), w Pyzdrach (dach na budynku mieszkalnym) i w miejscowości Glinianki (dwa uszkodzone budynki mieszkalne). Miejsca zniszczeń zabezpieczały służby, a akcje koordynowały powiatowe centra zarządzania kryzysowego.

Województwo opolskie

Po godzinie 22 we wtorek silny wiatr zerwał kilka metrów kwadratowych dachu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu na Opolszczyźnie. Strażacy pracowali na miejscu i pomagali m.in przy zabezpieczaniu eksponatów. W Lewinie Brzeskim strażacy usuwali drzewa, które spadły na linie energetyczne i zagrażały domom.

Wieczorem do opolskiej straży pożarnej wpłynęło ponad 120 zgłoszeń dotyczących silnego wiatru.

Jak informował zastępca dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu w większości dotyczyły połamanych gałęzi i drzew zalegających na jezdni, opartych o słupy i linie telekomunikacyjne oraz energetyczne.

Województwo lubuskie

Lubuska straż pożarna otrzymała do godziny 6.30 rano 334 zgłoszenia o zdarzeniach związanych z silnymi podmuchami wiatru. Strażacy pracowali głównie w miejscowości Hetmanice (powiat wschowski), bo właśnie tam wiatr wyrządził najwięcej szkód.

- Dachy we wszystkich budynkach gospodarczych, oraz w trzech mieszkalnych, są uszkodzone - mówił Marek Szewczyk, sołtys Hetmanic we wtorek wieczorem. - Straż zabezpieczyła wszystkie dziury - dodał.

Strażacy najczęściej interweniowali na południu województwa: w powiatach żagańskim, krośnieńskim i zielonogórskim. Usuwali powalone drzewa. Zgłoszenia dotyczyły także przewróconych płotów, naderwanych dachówek i przewróconych słupów energetycznych. W Hetmanicach wichura zerwała dachy sześciu domów mieszkalnych.

W Hetmanicach zawaliła się również stodoła. Nikomu jednak nic się nie stało.

Pozrywane dachy w gminie Wschowa
Pozrywane dachy w gminie Wschowatvn24

Pojawiły się również problemy w dostawie energii elektrycznej. W powiatach wrzesińskim i średzkim uszkodzonych zostało 100 stacji transformatorowych, w leszczyńskim awarii uległo 160 stacji, w kępińskim 67, a w jarocińskim uszkodzone zostały 33 stacje transformatorowe.

Województwo śląskie

Jak poinformowano nas we wtorkowy wieczór, z powodu silnych podmuchów wiatru rusztowanie przewróciło się na dach hotelu Olimp przy Stadionie Śląskim. Rusztowanie uszkodziło dach wewnątrz budynku, ale nikt nie został poszkodowany.

Jak poinformował Jacek Józków, starszy inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie, zawalone rusztowanie to prawdopodobnie skutek uderzenia pioruna.

W Częstochowie natomiast drzewo zawaliło się na jezdnię i zerwało linię energetyczną, pozbawiając prądu jeden z domów.

Województwo małopolskie

Jak poinformował rzecznik krakowskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, w ciągu minionej doby strażacy interweniowali w regionie blisko 160 razy.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w Krakowie i w powiecie krakowskim. Tam strażacy wzywani byli prawie 40 razy. Kilkakrotnie interweniowali też w powiatach wadowickim, wielickim, tarnowskim i chrzanowskim. Na terenie powiatu krakowskiego uszkodzone zostały cztery budynki. Szkody to przede wszystkim zerwane dachy. W samym Krakowie uszkodzone zostały też cztery samochody. W niektórych częściach województwa strażacy wciąż pracują.

Województwo dolnośląskie

Noc w województwie dolnośląskim przebiegła spokojnie. Jak poinformował nas dyżurny z dolnośląskiej straży pożarnej, wpłynęło kilka pojedynczych zgłoszeń. Jednak wcześniej, we wtorek, strażacy byli wzywani przez mieszkańców ok. 800 razy.

W miejscowości Sokołowsko na samochód przewróciło się drzewo. W rezultacie dwie osoby zostały ranne - poinformował rzecznik. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało po godz. 10, że we wtorek ranna została jeszcze jedna osoba na terenie woj. dolnośląskiego.

Do wtorkowego wczesnego wieczora Dolnym Śląsku strażacy otrzymali około 600 zgłoszeń, które związane były ze zniszczeniami spowodowanymi wichurą. Większość dotyczyła połamanych gałęzi, przewróconych drzew. Kilka samochodów zostało przygniecionych przez konary.

- Na ten moment zakończyliśmy około 70 interwencji. Posiadamy jeszcze 600 zgłoszeń dotyczących zdarzeń z silnym wiatrem. W większości dotyczą one drzew - powiedział strażak z Dolnego Śląska.

Zjawiskiem pogodowym, które dawało się we znaki w tym rejonie, były też opady śniegu.

W Karpaczu białego puchu spadło 10 cm.

- Sytuacja jest bardzo ciężka. Wieje silny wiatr, zalega około 10-centymetrowa warstwa śniegu, a drogi są zakopane. Słyszeliśmy o połamanych słupach energetycznych, ale póki co nie mamy żadnych interwencji - informował we wtorek przed południem dyżurny Ochotniczej Straży Pożarnej w Karpaczu.

W Wałbrzychu utrudnienia drogowe

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy jadący lokalnymi drogami w okolicach Wałbrzycha. Tam w wielu miejscach na jezdni zalegał śnieg i panowały niebezpieczne warunki.

- Jest bardzo ślisko, a nie wszyscy kierowcy potrafią się dostosować. Strażacy mają informacje o dwóch autach w rowach, jazdę utrudnia nie tylko śnieg, ale i spory wiatr. Jest totalny paraliż - informował reporter TVN24, który był na miejscu wypadku pod Wałbrzychem. - Zamiast pięknie zapowiadającej się wiosny, przyszła nieoczekiwana i absolutnie przez nikogo nie wyczekiwana zima - dodał.

Inne utrudnienia na Dolnym Śląsku

Około południa we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu otrzymała zgłoszenie o utrudnieniach na drodze krajowej nr 5 między Bolkowem a Kamienną Górą. Ze względu na intensywne opady śniegu utrudnienia występują również na trasie Duszniki-Zdrój-Kudowa.

Ze względu na trudne warunki pogodowe przez godzinę zamknięte było również przejście graniczne w Lubawce. Obecnie ruch na granicy polsko-czeskiej odbywa się płynnie.

W Siechnicach oraz w okolicach Strzelina wiatr przewrócił ciężarówki. Nikt nie ucierpiał.

W Bolesławcu świerki przewróciły się na budynek, w którym mieścił się sklep. Nikt nie ucierpiał.

Wichura we Wrocławiu
Wichura we Wrocławiutvn24
Wichura w Kamiennej Górze
Wichura w Kamiennej Górzetvn24

Województwo warmińsko-mazurskie- Wiejący od kilku dni silny wiatr "wypchnął" wodę z rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego, przez co jej poziom obniżył się tak znacznie, że uniemożliwia barkom dotarcie do elbląskiego portu - poinformował we wtorek wczesnym popołudniem dyrektor portu Arkadiusz Zgliński.To jedyna droga wodna łącząca Elbląg z innymi portami. Ostatnie barki dotarły do Elbląga w sobotę, od niedzieli z powodu warunków pogodowych port nie pracuje.- Barki stoją załadowane towarem w Elblągu, ale nie mogą wypłynąć, bo utkną w Nowakowie. Z Kaliningradu spodziewamy się barki z rzepakiem, ale ona także czeka w porcie na lepszą pogodę - zaznaczył Zgliński.Most pontonowy w Nowakowie, który musi być otwierany, by barki dotarły do i z portu w Elblągu to od lat największa bolączka elbląskiego portu. Most jest bowiem tak zbudowany, że nie można go otworzyć ani przy zbyt niskim stanie wody (jak obecnie, co rzadko się zdarza), ani przy wysokim stanie wody (częstsze zjawisko).Województwo podkarpackie Jak informował przed godz. 18 we wtorek dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, na Podkarpaciu sytuacja była we wtorek nieco spokojniejsza, mimo to ratownicy wciąż otrzymywali zgłoszenia o kolejnych zniszczeniach.Mundurowi w związku z silnym wiatrem przeprowadzili w sumie 24 interwencje. Część z nich dotyczyła szkód powstałych w poniedziałek. We wtorek wiatr również powalił konary drzew. Uszkodzona została także elewacja dwóch budynków, jednak nie otrzymano zgłoszeń dotyczących zniszczonych dachów na Podkarpaciu.Województwo mazowieckieRzecznik Wojewody Mazowieckiego Ivetta Biały poinformowała, że w nocy z wtorku na środę straż pożarna otrzymała około 35 zgłoszeń na terenie województwa mazowieckiego.Głównie dotyczyły one zerwanych dachów. Nie odnotowano poważnych awarii energetycznych. W nocy bez prądu było od kilkudziesięciu do kilkuset odbiorców.W Żyrardowie drzewo przygniotło samochód.Na drodze krajowej nr 63, na odcinku Sokołów Podlaski-Zambrów w pobliżu miejscowości Pustelnik w związku z silnymi podmuchami wiatru drzewo spadło na drogę. Ok godz. drugiej w nocy droga była zablokowana.Gorzej było w poniedziałekW poniedziałek w województwie podkarpackim - w powiatach: krośnieńskim, brzozowskim, rzeszowskim, dębickim i lubaczowskim - uszkodzonych zostało około 12 dachów budynków. W miejscowości Brzozów (pow. brzozowski) wiatr zerwał 1200 mkw. poszycia dachowego hali Spółdzielni Transportu Wiejskiego.Po godz. 16 przez Krosno przeszła wichura. Silne podmuchy zerwały dachy na kilku domach. Uszkodzone zostało również zadaszenie w Urzędzie Gminy i boisko szkolne. Mieszkańcy naprawiali szkody na bieżąco.- To był moment, nagle ciemno, wiatr, grad - mówił mieszkaniec Korczyny Paweł Wajda.

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Państwowa Straż Pożarna odnotowała w poniedziałek na terenie całego kraju ogółem 590 interwencji związanych z usuwaniem szkód silnego wiatru. Najwięcej zniszczeń odnotowano w województwie dolnośląskim. Tam przeprowadzono około 140 interwencji. Straż prowadziła działania również na Opolszczyźnie (51), w Wielkopolsce (50), na Śląsku (43) i w Małopolsce (41).

Silny wiatr łamał konary drzew, przewalał kontenery, uszkadzał sygnalizację świetlną i niszczył linie energetyczne. Spadające gałęzie zniszczyły 34 pojazdy (31 w województwie dolnośląskim).

Dodatkowo silny wiatr zniszczył również linie energetyczne. W poniedziałek do godz. 20 ponad 850 gospodarstw odnotowało przerwy w dostawie prądu.

ZOBACZCIE ZNISZCZENIA, JAKIE SPOWODOWAŁ SILNY WIATR W PONIEDZIAŁEK 30 MARCA

Wichura przeszła przez Krosno
Wichura przeszła przez Krosnotvn24

Autor: PW,kt,mab/map/kka / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7