Wichury nad Polską. Zniszczone budynki, brak prądu, ranni. "Będą zasiłki dla poszkodowanych"

Burze i wichury nad Polską
Burze i wichury nad Polską
tvn24
Burze i wichury nad Polskątvn24

Strażacy usuwają skutki wichur, które przechodzą przez Polskę. Zniszczeniu uległo około 400 budynków, a 65 tys. gospodarstw zostało pozbawionych prądu. Trzy osoby zostały ranne na Dolnym Śląsku, trzech Polaków odniosło obrażenia na Słowacji. Premier Ewa Kopacz zobowiązała wojewodów do wypłacenia zasiłków poszkodowanym.

Premier Ewa Kopacz odebrała podczas telekonferencji w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa raporty od wojewodów na temat skutków wichur.

Jak przekazało Centrum Informacyjne Rządu, premier zapoznała się ze skalą strat i zobowiązała wojewodów do jak najszybszego wypłacenia zasiłków osobom poszkodowanym. Poleciła także, aby niezależnie od okresu świątecznego, wszystkie służby wojewodów pozostawały w stanie podwyższonej gotowości. Ewa Kopacz przyjęła również informację o skutecznym zastosowaniu - po raz pierwszy w takiej skali - egionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Dzięki systemowi powiadamiania można uzyskać bezpośrednią informację o potencjalnych zagrożeniach.

Wiele interwencji

Jak informowano rano, przez dobę (do godz. 5.30 w środę) strażacy odnotowali 2444 interwencji związanych z silną wichurą, z czego 1250 zdarzyło się we wtorek, informuje Paweł Frątczak, rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180.

- Nadal prowadzone są kolejne interwencje w kraju, ten bilans na pewno się zmieni - zaznaczył. Są tysiące połamanych drzew, zablokowanych było wiele ulic i dróg.

Jak wyliczał Frontczak, w kraju w wyniku wichur w mniejszym lub większym stopniu uszkodzonych zostało ok. 400 budynków, w tym ponad 150 budynków mieszkalnych. Najwięcej było ich w woj. dolnośląskim - 169, z czego 48 mieszkalnych - podał.

Ranne osoby

St. bryg. Frątczak przekazał, że we wtorek w miejscowości Sokołowsko w powiecie wałbrzyskim drzewo spadło na samochód dostawczy. Dwie osoby zostały ranne.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało o kolejnej, trzeciej, rannej osobie na Dolnym Śląsku. Jak powiedział nam mł. bryg. Krzysztof Gielsa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, we wtorek około godz. 15 w wyniku silnego podmuchu wiatru przewróciła się ciężarówka na drodze nr 382 w miejscowości Bagieniec. - Przyczepa uszkodziła jadące z naprzeciwka trzy samochody osobowe - powiedział rzecznik. Jak dodał, kierowca ciężarówki trafił do szpitala.

Rannych zostało także trzech polskich narciarzy na Słowacji. W wyniku silnego wiatru przewróciło się na nich drzewo w rejonie Chopoka. Ranni trafili do szpitala w Liptowskim Mikulaszu. Jeden z narciarzy ma obrażenia głowy, dwóch doznało obrażeń nóg.

Tysiące ludzi bez prądu

Wichury spowodowały również uszkodzenie wielu linii energetycznych, pozbawiając prądu tysiące odbiorców. Awarie energetyczne wystąpiły na terenie województw: dolnośląskiego (ok. 25,5 tys. odbiorców bez prądu), wielkopolskiego (ok. 14 tys.), lubuskiego (ok. 30 tys.), śląskiego (ok. 3 tys.), mazowieckiego (ok. 800), opolskiego (ok. 320), łódzkiego (ok. 8 tys.), podlaskiego (ok. 560), małopolskiego (ok. 180), kujawsko-pomorskiego (ok. 50).

Przypomniał, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wiatrem drugiego stopnia dla pięciu województw - lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego.

CZYTAJ WIĘCEJ O OSTRZEŻENIACH POGODOWYCH NA ŚRODĘ

Wichury w Polsce. Dwie osoby ranne
Wichury w Polsce. Dwie osoby rannetvn24

Województwo wielkopolskie

Jak podano przed godz. 17, ok. 6,5 tys. odbiorców energii elektrycznej w Wielkopolsce pozostaje w środę bez prądu po awariach wywołanych silnym wiatrem. Uszkodzeniu uległo ponad 40 budynków, nikt nie ucierpiał. W środę rano bez prądu pozostawało w Wielkopolsce ponad 14 tys. odbiorców energii elektrycznej. Rzeczniczka firmy Enea Operator Danuta Tabaka powiedziała, że część awarii udało się już usunąć. Dodała, że najtrudniejsza sytuacja jest w gminach na południu regionu, m.in. w okolicach Leszna. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w wyniku silnego wiatru, w regionie w ciągu minionych dwóch dób uszkodzonych zostało ok. 40 budynków mieszkalnych i gospodarczych. W żadnym z tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

Od poniedziałku strażacy w regionie odnotowali w sumie ok. 350 interwencji związanych z silnym wiatrem.

W Wielkopolsce najwięcej zniszczeń odnotowano w Henrykowie (zerwane dachy w dwóch pustostanach, w jednym mieszkalnym i w dwóch gospodarczych) i w Olszewie (dachy w dwóch budynkach mieszkalnych i sześciu gospodarczych).

- To był kataklizm, który w ciągu kilkunastu sekund zmiótł w z powierzchni ziemi dorobek ich życia - opowiadał reporter TVN24 Aleksander Przybylski, który był w miejscowości Olszewo niedaleko Środy Wielkopolskiej i rozmawiał z mieszkańcami. To właśnie ta miejscowość, jak i znajdujące się niedaleko Henrykowo i Wąsowo, ucierpiały najbardziej. W Wąsowie wiatr zerwał dachy obory i stodoły. W Henrykowie po dwa dachy w pustostanach i budynkach gospodarczych oraz jeden w budynku mieszkalnym.

Służby interweniowały również m.in. w Środzie Wielkopolskiej (zerwany dach budynku mieszkalnego), Słupcy (dwa dachy na stodołach), Wąsowie (dach na stodole i garażu), w Michorzewie (dach na stodole), w Pyzdrach (dach na budynku mieszkalnym) i w miejscowości Glinianki (dwa uszkodzone budynki mieszkalne). Miejsca zniszczeń zabezpieczały służby, a akcje koordynowały powiatowe centra zarządzania kryzysowego.

Województwo opolskie

Po godzinie 22 we wtorek silny wiatr zerwał kilka metrów kwadratowych dachu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu na Opolszczyźnie. Strażacy pracowali na miejscu i pomagali m.in przy zabezpieczaniu eksponatów. W Lewinie Brzeskim strażacy usuwali drzewa, które spadły na linie energetyczne i zagrażały domom.

Wieczorem do opolskiej straży pożarnej wpłynęło ponad 120 zgłoszeń dotyczących silnego wiatru.

Jak informował zastępca dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu w większości dotyczyły połamanych gałęzi i drzew zalegających na jezdni, opartych o słupy i linie telekomunikacyjne oraz energetyczne.

Województwo lubuskie

Lubuska straż pożarna otrzymała do godziny 6.30 rano 334 zgłoszenia o zdarzeniach związanych z silnymi podmuchami wiatru. Strażacy pracowali głównie w miejscowości Hetmanice (powiat wschowski), bo właśnie tam wiatr wyrządził najwięcej szkód.

- Dachy we wszystkich budynkach gospodarczych, oraz w trzech mieszkalnych, są uszkodzone - mówił Marek Szewczyk, sołtys Hetmanic we wtorek wieczorem. - Straż zabezpieczyła wszystkie dziury - dodał.

Strażacy najczęściej interweniowali na południu województwa: w powiatach żagańskim, krośnieńskim i zielonogórskim. Usuwali powalone drzewa. Zgłoszenia dotyczyły także przewróconych płotów, naderwanych dachówek i przewróconych słupów energetycznych. W Hetmanicach wichura zerwała dachy sześciu domów mieszkalnych.

W Hetmanicach zawaliła się również stodoła. Nikomu jednak nic się nie stało.

Pozrywane dachy w gminie Wschowa
Pozrywane dachy w gminie Wschowatvn24

Pojawiły się również problemy w dostawie energii elektrycznej. W powiatach wrzesińskim i średzkim uszkodzonych zostało 100 stacji transformatorowych, w leszczyńskim awarii uległo 160 stacji, w kępińskim 67, a w jarocińskim uszkodzone zostały 33 stacje transformatorowe.

Województwo śląskie

Jak poinformowano nas we wtorkowy wieczór, z powodu silnych podmuchów wiatru rusztowanie przewróciło się na dach hotelu Olimp przy Stadionie Śląskim. Rusztowanie uszkodziło dach wewnątrz budynku, ale nikt nie został poszkodowany.

Jak poinformował Jacek Józków, starszy inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie, zawalone rusztowanie to prawdopodobnie skutek uderzenia pioruna.

W Częstochowie natomiast drzewo zawaliło się na jezdnię i zerwało linię energetyczną, pozbawiając prądu jeden z domów.

Województwo małopolskie

Jak poinformował rzecznik krakowskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, w ciągu minionej doby strażacy interweniowali w regionie blisko 160 razy.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w Krakowie i w powiecie krakowskim. Tam strażacy wzywani byli prawie 40 razy. Kilkakrotnie interweniowali też w powiatach wadowickim, wielickim, tarnowskim i chrzanowskim. Na terenie powiatu krakowskiego uszkodzone zostały cztery budynki. Szkody to przede wszystkim zerwane dachy. W samym Krakowie uszkodzone zostały też cztery samochody. W niektórych częściach województwa strażacy wciąż pracują.

Województwo dolnośląskie

Noc w województwie dolnośląskim przebiegła spokojnie. Jak poinformował nas dyżurny z dolnośląskiej straży pożarnej, wpłynęło kilka pojedynczych zgłoszeń. Jednak wcześniej, we wtorek, strażacy byli wzywani przez mieszkańców ok. 800 razy.

W miejscowości Sokołowsko na samochód przewróciło się drzewo. W rezultacie dwie osoby zostały ranne - poinformował rzecznik. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało po godz. 10, że we wtorek ranna została jeszcze jedna osoba na terenie woj. dolnośląskiego.

Do wtorkowego wczesnego wieczora Dolnym Śląsku strażacy otrzymali około 600 zgłoszeń, które związane były ze zniszczeniami spowodowanymi wichurą. Większość dotyczyła połamanych gałęzi, przewróconych drzew. Kilka samochodów zostało przygniecionych przez konary.

- Na ten moment zakończyliśmy około 70 interwencji. Posiadamy jeszcze 600 zgłoszeń dotyczących zdarzeń z silnym wiatrem. W większości dotyczą one drzew - powiedział strażak z Dolnego Śląska.

Zjawiskiem pogodowym, które dawało się we znaki w tym rejonie, były też opady śniegu.

W Karpaczu białego puchu spadło 10 cm.

- Sytuacja jest bardzo ciężka. Wieje silny wiatr, zalega około 10-centymetrowa warstwa śniegu, a drogi są zakopane. Słyszeliśmy o połamanych słupach energetycznych, ale póki co nie mamy żadnych interwencji - informował we wtorek przed południem dyżurny Ochotniczej Straży Pożarnej w Karpaczu.

W Wałbrzychu utrudnienia drogowe

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy jadący lokalnymi drogami w okolicach Wałbrzycha. Tam w wielu miejscach na jezdni zalegał śnieg i panowały niebezpieczne warunki.

- Jest bardzo ślisko, a nie wszyscy kierowcy potrafią się dostosować. Strażacy mają informacje o dwóch autach w rowach, jazdę utrudnia nie tylko śnieg, ale i spory wiatr. Jest totalny paraliż - informował reporter TVN24, który był na miejscu wypadku pod Wałbrzychem. - Zamiast pięknie zapowiadającej się wiosny, przyszła nieoczekiwana i absolutnie przez nikogo nie wyczekiwana zima - dodał.

Inne utrudnienia na Dolnym Śląsku

Około południa we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu otrzymała zgłoszenie o utrudnieniach na drodze krajowej nr 5 między Bolkowem a Kamienną Górą. Ze względu na intensywne opady śniegu utrudnienia występują również na trasie Duszniki-Zdrój-Kudowa.

Ze względu na trudne warunki pogodowe przez godzinę zamknięte było również przejście graniczne w Lubawce. Obecnie ruch na granicy polsko-czeskiej odbywa się płynnie.

W Siechnicach oraz w okolicach Strzelina wiatr przewrócił ciężarówki. Nikt nie ucierpiał.

W Bolesławcu świerki przewróciły się na budynek, w którym mieścił się sklep. Nikt nie ucierpiał.

Wichura we Wrocławiu
Wichura we Wrocławiutvn24
Wichura w Kamiennej Górze
Wichura w Kamiennej Górzetvn24

Województwo warmińsko-mazurskie- Wiejący od kilku dni silny wiatr "wypchnął" wodę z rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego, przez co jej poziom obniżył się tak znacznie, że uniemożliwia barkom dotarcie do elbląskiego portu - poinformował we wtorek wczesnym popołudniem dyrektor portu Arkadiusz Zgliński.To jedyna droga wodna łącząca Elbląg z innymi portami. Ostatnie barki dotarły do Elbląga w sobotę, od niedzieli z powodu warunków pogodowych port nie pracuje.- Barki stoją załadowane towarem w Elblągu, ale nie mogą wypłynąć, bo utkną w Nowakowie. Z Kaliningradu spodziewamy się barki z rzepakiem, ale ona także czeka w porcie na lepszą pogodę - zaznaczył Zgliński.Most pontonowy w Nowakowie, który musi być otwierany, by barki dotarły do i z portu w Elblągu to od lat największa bolączka elbląskiego portu. Most jest bowiem tak zbudowany, że nie można go otworzyć ani przy zbyt niskim stanie wody (jak obecnie, co rzadko się zdarza), ani przy wysokim stanie wody (częstsze zjawisko).Województwo podkarpackie Jak informował przed godz. 18 we wtorek dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, na Podkarpaciu sytuacja była we wtorek nieco spokojniejsza, mimo to ratownicy wciąż otrzymywali zgłoszenia o kolejnych zniszczeniach.Mundurowi w związku z silnym wiatrem przeprowadzili w sumie 24 interwencje. Część z nich dotyczyła szkód powstałych w poniedziałek. We wtorek wiatr również powalił konary drzew. Uszkodzona została także elewacja dwóch budynków, jednak nie otrzymano zgłoszeń dotyczących zniszczonych dachów na Podkarpaciu.Województwo mazowieckieRzecznik Wojewody Mazowieckiego Ivetta Biały poinformowała, że w nocy z wtorku na środę straż pożarna otrzymała około 35 zgłoszeń na terenie województwa mazowieckiego.Głównie dotyczyły one zerwanych dachów. Nie odnotowano poważnych awarii energetycznych. W nocy bez prądu było od kilkudziesięciu do kilkuset odbiorców.W Żyrardowie drzewo przygniotło samochód.Na drodze krajowej nr 63, na odcinku Sokołów Podlaski-Zambrów w pobliżu miejscowości Pustelnik w związku z silnymi podmuchami wiatru drzewo spadło na drogę. Ok godz. drugiej w nocy droga była zablokowana.Gorzej było w poniedziałekW poniedziałek w województwie podkarpackim - w powiatach: krośnieńskim, brzozowskim, rzeszowskim, dębickim i lubaczowskim - uszkodzonych zostało około 12 dachów budynków. W miejscowości Brzozów (pow. brzozowski) wiatr zerwał 1200 mkw. poszycia dachowego hali Spółdzielni Transportu Wiejskiego.Po godz. 16 przez Krosno przeszła wichura. Silne podmuchy zerwały dachy na kilku domach. Uszkodzone zostało również zadaszenie w Urzędzie Gminy i boisko szkolne. Mieszkańcy naprawiali szkody na bieżąco.- To był moment, nagle ciemno, wiatr, grad - mówił mieszkaniec Korczyny Paweł Wajda.

Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Państwowa Straż Pożarna odnotowała w poniedziałek na terenie całego kraju ogółem 590 interwencji związanych z usuwaniem szkód silnego wiatru. Najwięcej zniszczeń odnotowano w województwie dolnośląskim. Tam przeprowadzono około 140 interwencji. Straż prowadziła działania również na Opolszczyźnie (51), w Wielkopolsce (50), na Śląsku (43) i w Małopolsce (41).

Silny wiatr łamał konary drzew, przewalał kontenery, uszkadzał sygnalizację świetlną i niszczył linie energetyczne. Spadające gałęzie zniszczyły 34 pojazdy (31 w województwie dolnośląskim).

Dodatkowo silny wiatr zniszczył również linie energetyczne. W poniedziałek do godz. 20 ponad 850 gospodarstw odnotowało przerwy w dostawie prądu.

ZOBACZCIE ZNISZCZENIA, JAKIE SPOWODOWAŁ SILNY WIATR W PONIEDZIAŁEK 30 MARCA

Wichura przeszła przez Krosno
Wichura przeszła przez Krosnotvn24

Autor: PW,kt,mab/map/kka / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Wtorek, 25.02 będzie dość ciepły i pogodny. Więcej chmur, z których może padać deszcz pojawi się na zachodzie kraju i Pomorzu. W nocy temperatura minimalna wyniesie od -4 do 5 stopni Celsjusza. Mogą pojawić się liczne mgły i zamglenia.

Pogoda na jutro, wtorek, 25.02. Przed nami mglista i chłodna noc

Pogoda na jutro, wtorek, 25.02. Przed nami mglista i chłodna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach czeka nas zmienna pogoda. W pierwszej połowie tygodnia będzie dość ciepło, bo do 10 stopni Celsjusza. W niektórych regionach spadnie słaby deszcz. W okolicach weekendu czeka nas zmiana w pogodzie.

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ostatni tydzień lutego w zachodniej Polsce rozpoczął się wyjątkowo ciepło. W wielu miejscach termometry pokazały kilkanaście stopni na plusie. Z kolei w centrum i na wschodzie temperatura maksymalna wyniosła zaledwie 2 stopnie Celsjusza.

W tym mieście było dziś 15 stopni. Można było poczuć wiosnę

W tym mieście było dziś 15 stopni. Można było poczuć wiosnę

Źródło:
tvnmeteo.pl, wetteronline.de

Jeszcze tylko przez kilka godzin można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Wśród piętnastu finalistów tegorocznej edycji znalazł się dolnośląski buk znany jako Serce Wzgórz Dalkowskich. Rosnące w Polsce drzew już kilkukrotnie święciły triumfy w plebiscycie.

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą, która może ograniczać widzialność. Alarmy przed nimi pojawiły się w 13 województwach. Poza tym synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami.

Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW aż w 13 województwach

Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW aż w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mediolańscy strażacy uratowali młodego wilka, który wpadł do kanału i utknął w rowie. Na pontonie, za pomocą siatki, przeprowadzili trudną akcję ratunkową. Zdaniem ekspertów zwierzę prawdopodobnie przyszło nad kanał Naviglio Grande, aby napić się wody lub upolować nutrię.

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
ENEX, fanpage.it, milano.corriere.it

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Przed nami wyjątkowy wieczór, bo na niebie pojawi się aż pięć planet - Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars. Będzie można dostrzec je gołym okiem. "Wystarczy bezchmurne niebo, otwarta przestrzeń i trochę uwagi" - napisał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Sprawdź, gdzie aura sprzyjać będzie obserwacjom.

Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo

Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Pogoda na dziś. Poniedziałek w większości kraju będzie mglisty. Miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a także zamglenia. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC