W Europie pogoda ma "złagodnieć". Co to oznacza dla Polski

Nadchodzi ocieplenie
Nadchodzi ocieplenie
Nadchodzi ocieplenie

Jak podają amerykańscy klimatolodzy, na skutek zmian klimatu liczba dni z temperaturą wynoszącą od 17,8 do 30 stopni Celsjusza i słabymi opadami miałaby wzrosnąć w Europie o 15. O tym, co to oznacza dla Polski i dlaczego to niekoniecznie dobre wieści, pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton Pyziołek.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

Intrygujące wyniki badań opublikowała amerykańska NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, pol. Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery). Fizyk Karin van der Wiel wyszła z założenia, że by zrozumieć, jakie zmiany nas czekają w związku z ocieplaniem się klimatu, należy zająć się nie zjawiskami ekstremalnymi, ale pogodą zwyczajną, łagodną. Dużo w tym racji, bo ile razy w życiu doświadczyliśmy ekstremalnych zjawisk na "własnej skórze"? Osobiście miałam z tym do czynienia tylko raz, była to powódź w 1997 roku.

Czym jest pogoda łagodna

Karin van der Wiel za pogodę łagodną uznała dni z temperaturą wynoszącą popołudniami od 17,8 do 30 st. C, przy słabych opadach i niskiej wilgotności. W Polsce nikt jeszcze takich kryteriów nie zastosował, a przynajmniej nie było o tym słychać. W naszych warunkach na określenie dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 0 stopni Celsjusza przyjęło się stosować termin "pogoda ciepła". Badacz klimatu Polski, prof. Alojzy Woś, wydzielił w tej "pogodzie ciepłej" bardzo ciepłą (z temperaturą średnią dobową powyżej 15 st. C) i umiarkowanie ciepłą (z temperaturą średnią dobową między 5,1 a 15 st. C), co może nieco odpowiadać kryteriom amerykańskiej fizyk.

Woś wyliczył, że w drugiej połowie XX wieku w Polsce dni z pogodą bardzo ciepłą było średnio od 68 w Ustce do 98 w Tarnowie. W czasie takich dni temperatura maksymalna może osiągać bądź przekraczać 25 st. C na Wybrzeżu i 30 st. C na południu. Natomiast dni z pogodą umiarkowanie ciepłą było od 115 we Włodawie do 155 w Kołobrzegu. W tym czasie temperatura maksymalna przekracza 15 st. C, osiągając niejednokrotnie przyjemne 20 st. C. W dniach z pogodą ciepłą przeważa zachmurzenie umiarkowane, ale nie pada.

Więcej dni z pogodą łagodną
Więcej dni z pogodą łagodnątvn24

Liczba łagodnych dni ma wzrosnąć

Z wyliczeń amerykańskiej badaczki wynika, w dużym uproszczeniu, że w XXI wieku dni z pogodą łagodną miałoby w Europie być średnio w roku do 15 więcej. To bardzo przyjemna prognoza pokazująca, że demonizowane w ostatnich latach ocieplenie klimatu ma również dobre strony. Zresztą wielu badaczy dziejów ludzkości podkreśla, że rozwój wielkich cywilizacji miał zawsze miejsce w czasach ociepleń klimatu. To właśnie w okresach cieplejszych rozwinęły się cywilizacje Egiptu, Mezopotamii, Rzymu.

Trend ocieplania się Ziemi (od 1880 do 2016), NASA
Trend ocieplania się Ziemi (od 1880 do 2016), NASANASA

Dobre wieści dla Europy?

Przyglądam się mapie świata sporządzonej przez badaczy NOAA i czuję niepokój. Na pierwszy rzut oka wiadomości dla nas Europejczyków są dobre. W naszej części świata przybędzie dni łagodnych, a ubyć ma zjawisk ekstremalnych. Jednak czy na pewno będzie ich mniej?

Badania z ostatnich lat wykazały, że ze wzrostem temperatury powietrza zmniejsza się liczba dni z opadami ciągłymi, równomiernie rozłożonymi w czasie. Wydłużyły się natomiast okresy bezopadowe, przybywa susz. Jednocześnie wzrasta liczba dni z opadami silniejszymi, więcej jest burz, nawałnic, trąb powietrznych. Czy więc wydłużenie się okresu spokojnego nie poskutkuje wzrostem gwałtowności zjawisk? Czy jeśli już pojawi się w Polsce trąba powietrzna, to czy w skali Fujity mierzącej intensywność tornad nie będzie to częściej śmiercionośne F3 (prędkość wiatru osiąga wtedy 254-332 km/h) czy F4 (333-418 km/h), a nie typowe u nas F0 (64-116 km/h) czy F1 (118-180 km/h)?

"Brytyjskie" zimy w Polsce

Skutkiem przyrostu liczby dni z pogodą łagodną będzie z pewnością ocieplenie się zim, które w Polsce będą na ogół atlantyckie, deszczowe i sztormowe (takie występują obecnie w Wielkiej Brytanii). Częściej pewnie pojawiać się będzie w styczniu temperatura maksymalna rzędu 17 st. C, jak to miało miejsce w Jeleniej Górze w 1993 roku.

Dobrą cechą zimy w naszym klimacie jest tzw. liczba dni mroźnych, czyli dni z temperaturą ujemną w nocy i w dzień. Obecnie liczba ta wynosi do 20 dni na Nizinie Szczecińskiej, do 30 dni w Wielkopolsce, do 40 dni na Mazowszu i do 50 dni na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Może liczba takich dni spadnie do 20 w centrum kraju, a na krańcach zachodnich nikt już mrozu nie odczuje? Pogody mroźnej ma być niewiele.

Migracje klimatyczne

Wyniki badań Karin der Wiel powinny jednak budzić także niepokój. Potężne czerwone plamy na mapie świata to wyraźny spadek dni z pogodą łagodną w rejonach świata najgęściej zaludnionych, z największym wskaźnikiem przyrostu naturalnego. W Afryce już jest bardzo ciężko i ziemia nie nadąża wyżywić ludzi i zwierząt. Kurczą się tam obszary naturalne, niezdewastowanie przez Homo sapiens. Te czerwone plamy oznaczają, że świat mogą czekać potężne migracje klimatyczne.

Prognozowane zmiany liczby dni z łagodną pogodą na świecie (NOAA)

Autor: Arlenta Unton-Pyziołek/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

W niektórych regionach Polski nadal będzie intensywnie padać - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W mocy są żółte i pomarańczowe alarmy. Sprawdź szczegóły.

Obfite opady. Ostrzeżenia IMGW

Obfite opady. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

W związku z utrzymującymi od wtorku opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego, drugiego i trzeciego - najwyższego - stopnia.

Wciąż może dojść do podtopień

Wciąż może dojść do podtopień

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Stan wody w rzekach w Polsce. Po obfitych opadach deszczu, które przyniósł nam niż genueński Gabriel, wzrósł poziom wody. Na czterech stacjach hydrologicznych przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Stan wody w rzekach. Najnowsze informacje

Stan wody w rzekach. Najnowsze informacje

Źródło:
IMGW

W środkowym Teksasie wciąż trwają poszukiwania osób zaginionych w powodzi błyskawicznej. - To ogromna tragedia, ale mogło być o wiele gorzej - powiedział policjant z miasta Kerrville.

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

Źródło:
CNN, Reuters

Blisko tysiąc razy interweniowali w środę strażacy w związku z ulewnymi opadami deszczu - poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP Karol Kierzkowski. Większość akcji przeprowadzono w południowych i centralnych regionach.

Ulewy i burze w Polsce. Bilans interwencji

Ulewy i burze w Polsce. Bilans interwencji

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W czwartek 10.07 będzie się chmurzyć, poza tym popada deszcz, miejscami dość mocno. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 24 stopnie.

Pogoda na dziś - czwartek 10.07. Nadal będzie padać, miejscami mocno

Pogoda na dziś - czwartek 10.07. Nadal będzie padać, miejscami mocno

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogodę w Polsce nadal będzie kształtował niż Gabriel. Prognozowane są opady, ale nie stwarzające już większych zagrożeń. Pojawią się też burze. W weekend termometry sięgną miejscami 25 stopni.

Kiedy przestanie padać. Pogoda na pięć dni

Kiedy przestanie padać. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W zeszłym tygodniu środkowy Teksas nawiedziła powódź błyskawiczna, która pochłonęła co najmniej 110 ofiar. Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczenia spowodowane przez żywioł.

Teksas po powodzi. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę zniszczeń

Teksas po powodzi. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę zniszczeń

Źródło:
Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski przebywa w ramach misji Axiom 4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podała, że stan realizacji celów misji to 87 procent.

Polak na ISS. Misja wykonana w 87 procentach

Polak na ISS. Misja wykonana w 87 procentach

Źródło:
PAP

Niż genueński Gabriel przyniósł części kraju obfite opady deszczu. Padało tak mocno, że na jedenastu stacjach hydrologicznych padł rekord dobowego opadu deszczu.

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Źródło:
IMGW, PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło, a kilka samochodów runęło do rzeki po zawaleniu się mostu w zachodnim stanie Gudźarat w Indiach. Do tragedii doszło w czasie intensywnych opadów deszczu w dystrykcie Vadodara.

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

We wtorek południową część stanu Nowy Meksyk w USA nawiedziła powódź błyskawiczna. Lokalne władze poinformowały o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych, w tym dwójce dzieci. Żywioł niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze. Na jednym z nagrań widać, jak rwąca woda porywa i doszczętnie niszczy jeden z domów.

Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"

Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"

Źródło:
CNN

W związku z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu aż 10 województw jest objętych alertem wydawanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Przedstawiciele RCB zaznaczają jednak, że może dojść do sytuacji, gdy nie otrzymamy SMS-owego ostrzeżenia, pomimo że przebywamy na zagrożonym terenie.

Dlaczego niektórzy mogą nie otrzymać alertu RCB?

Dlaczego niektórzy mogą nie otrzymać alertu RCB?

Źródło:
PAP

Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku burzy, jaka nawiedziła chorwackie miasto Split. Żywioł przyniósł intensywne opady deszczu oraz wiatr, który powalał drzewa i łamał gałęzie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały ze sparaliżowanego miasta.

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP, Kontakt24

Niż genueński Gabriel przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Południe, centrum i południowy wschód Polski są zagrożone powodziami. Jak się przygotować, gdy może dojść do powodzi?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Ponad 60-letni mężczyzna w piątek nie wrócił ze swojej plantacji na wyspie Sulawesi w Indonezji, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Dzień później mieszkańcy wioski, którzy przeszukiwali okolicę, odnaleźli jego ciało w brzuchu ośmiometrowego pytona. Gad został przez nich zabity, bo wzbudzał podejrzenia swoim nietypowym wyglądem.

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Źródło:
NDTV, Antara News

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com