Najnowsze

Ugryzienie pchły. Jak wygląda pchła?

Najnowsze

Ugryzienia pcheł były nie do zniesienia dla policjantów
Ugryzienia pcheł były nie do zniesienia dla policjantów

Pchły to owady, które żywią się krwią swoich żywicieli. Kiedy ugryzą, zostawiają nieprzyjemny, swędzący ślad. Przenoszą też niebezpieczne choroby.

Pchły poruszają się skacząc lub pełzając.

Dbaj o higienę swoich zwierząt, aby uniknąć pojawienia się pcheł.

Psie i kocie pchły mogą przejść na człowieka.

Jak wygląda pchła?

W Polsce występuje kilkadziesiąt gatunków pcheł, na świecie jest ich ponad 2,5 tysiąca. Pchły, które stanowią problem zdrowotny dla organizmów żywych to: pchła psia, pchła kocia i pchła ludzka.

Pchły to niewielkie owady, które wtórnie pozbawione są skrzydeł i oczu złożonych. Mają kłująco-ssący aparat gębowy. Osiągają rozmiar od jednego do sześciu milimetrów, niekiedy do 10 mm. Mają ciemne ubarwienie, bocznie spłaszczone ciało i silnie rozwinięte odnóża.

Pchły są pasożytami zewnętrznymi ssaków i ptaków - żywią się ich krwią. Owady te poruszają się skacząc oraz pełzając. Dzięki bardzo silnym odnóżom mogą wykonać nawet 30 tysięcy skoków bez odpoczynku.

Pchły to pasożyty żerujące na ssakach i ptakachShutterstock

Jak wyglądają jaja pchły?

Pchły są jajorodne. Samica może dziennie złożyć nawet do 50 jaj - najczęściej na żywicielu, z którego jajeczka następnie spadają na podłoże. Jajeczka pcheł są perłowo białe i mają około 0,5 mm długości.

Pchły u psa, pchły u kota

To dość powszechny problem, którego nie należy lekceważyć. Jeżeli pies lub kot jest uczulony lub rozwija się u niego reakcja immunologiczna na ślinę pcheł, możliwe jest, że rozwinie się u niego alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Wtedy może pojawić się świąd, wyłysienia, połamane włosy, grudki i plamki rumieniowe ze strupami.

Jeżeli pcheł na zwierzęciu będzie niewiele możesz ich w ogóle nie zauważyć. Utrudnia to na przykład długa sierść.

Jak znaleźć pchły u psa i kota?

Przede wszystkim pamiętaj o regularnym wyczesywaniu i badaniu sierści i skóry. Jeżeli nie zauważysz samych pcheł lub ich odchodów, twoją uwagę mogą zwrócić rany skóry, które powstają przez wylizywanie, drapanie czy lizanie miejsc ugryzienia.

Jak wyczesywać sierść? Najlepiej wyczesywać sierść na wilgotny biały papier lub bibułę. Wtedy łatwiej zobaczysz, czy na twoim zwierzaku nie ma dorosłych pcheł lub ich odchodów (czarne drobiny otoczone czerwoną obwódką z niestrawionej krwi). Dorosłych pcheł można spróbować się pozbyć za pomocą kąpieli w szamponie owadobójczym, ale nie podziała to na larwy i jaja. Ta metoda najpewniej nie sprawdzi się w przypadku kotów, ponieważ ich znaczna część nie lubi kąpieli i będzie to dla zwierzęcia dodatkowy stres. Przed pchłami prewencyjnie można ochronić zwierzę dzięki obroży na pchły.

Jak pozbyć się pcheł u psa i kota

Koty i psy najczęściej atakuje pchła kocia. To gatunek, który jest najbardziej rozpowszechniony na świecie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów (między innymi krople na pchły, tabletki na pchły), które możesz zastosować w przypadku wykrycia pcheł. Podając preparat swojemu psu lub kotu upewnij się, że jest on przeznaczony właśnie dla psa lub kota. Jednak przede wszystkim skontaktuj się z weterynarzem, który ustali konkretny plan działania. Jeżeli masz w domu więcej niż jedno zwierzę, w procesie leczenia należy uwzględnić wszystkie domowe zwierzęta.

Pamiętaj, żeby poza leczeniem zwierząt zająć się również miejscem, w którym zwierzę przebywa. Wypierz jego legowisko w wysokiej temperaturze oraz regularnie sprzątaj mieszkanie.

Czy pchły mogą przejść na człowieka?

Psie i kocie pchły mogą przejść na człowieka, jednak nie jest on ich preferowanym żywicielem. Ich ulubionym środowiskiem do życia jest zwierzęca sierść, futro. Mogą tam znaleźć dla siebie odpowiednie kryjówki i jest im tam ciepło.

Pchła ludzka

To jeden z gatunków pchły. Wbrew nazwie może pasożytować na przykład na psach i kotach. Jak pozbyć się pcheł u człowieka? Jeżeli zauważysz na sobie ślad po ugryzieniu przez pchłę, umyj się dokładnie (pamiętaj o włosach) i zmień ubrania na czyste. Te, w których doszło do pogryzienia (oraz rzeczy, z którymi miały styczność), wypierz w wysokiej temperaturze.

Ugryzienie pchły

Jak wygląda ugryzienie pchły? Ślad ma postać grudki, na której środku zwykle zobaczysz wybroczynę. Grudki możesz zobaczyć najczęściej ułożone w linię lub w skupisku. Ślad po ukłuciu przez pchłę zwykle mocno swędzi, więc wywołuje chęć drapania, co nie jest wskazane. Pamiętaj, że pchły są przenosicielami chorób zakaźnych i pasożytniczych, m.in.: tularemia, tyfus plamisty, tungiaza, dżuma, choroba kociego pazura i inne. Warto więc skonsultować się ze specjalistą.

Ugryzienie pchły - czym smarować?

Po pogryzieniu przez pchły przede wszystkim należy powstrzymać się przed drapaniem i utrzymywać ranę w czystości. Jeżeli swędzenie jest zbyt uciążliwe, na rynku dostępne są środki, które uśmierzają ból i swędzenie.

Pamiętaj jednak, żeby nie zapomnieć o sprawdzeniu domu pod kątem pcheł. Jeżeli do pogryzienia doszło w domu, odpchlij swoje zwierzęta, bardzo dokładnie posprzątaj dom.

Pchły w domu

W zależności od gatunku pchły albo żyją stale w norach i gniazdach żywiciela, a wchodzą na niego tylko podczas pobierania krwi, albo muszą stale mieć dostęp do krwi i żyją głównie na żywicielu.

Gdzie szukać pcheł w domu? Najczęściej pojawiają się w psiej budzie, posłaniu dla psa lub kota, ubraniach, szczelinach w podłodze lub kanapie. Larwy pojawiają się również na dywanie.

Ile żyje pchła?

Pchła pozostaje zwykle na swoim żywicielu przez całe życie - czyli od jednego do trzech tygodni. Ile żyje pchła bez żywiciela? Najczęściej kilka dni.

Preparat na pchły

Czego boją się pchły? W starożytności przeciwko pchłom używano rybiej ikry, a odstraszano je słoną wodą. W średniowieczu do akcji wkroczył posiekany piołun i wrzątek. Później kobiety nosiły na sobie „pułapki” na pchły, czyli futrzane etole.

Co odstrasza pchły w domu?

Przede wszystkim czystość - zarówno domu jak i zwierząt, które w nim mieszkają. W przypadku zwierząt można używać środków chroniących przed pchłami. Warto też sprawdzać po każdym spacerze, czy nie pojawił się jakiś nieproszony gość.

W sklepach dostępne są środki, które można stosować w domu w celu odstraszenia pcheł. Pchły nie lubią też ostrych zapachów na przykład mięty, goździków, płatków róży, cytryny i eukaliptusa.

Jak sprawdzić, czy są pchły w domu? Jeżeli zaczniesz znajdować w domu dużo małych plamek - to znak, że mogły pojawić się pchły, a ty znajdujesz ich odchody.

Autor: aw / Źródło: "Hygeia Public Health", esccap, "Księga zdrowia psa i kota"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości