Grupa holenderskich badaczy wykazała, jak negatywny wpływ na zdrowie ma zbyt długie przebywanie w sztucznym świetle. Dowiedziono tego dzięki obserwacji myszy przebywających miesiącami w stale oświetlonych klatkach.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
- Nasze badania wykazały, że naturalny środowiskowy cykl dobowy, regulowany przez światło i ciemność, jest kluczowy dla zdrowia - podkreśla Johanna Meijer z holenderskiego Uniwersytetu Medycznego w Lejdzie. Dowód na to opublikowała na łamach wydanego 14 lipca magazynu "Current Biology".
Przedwczesne starzenie...
Meijer i jej zespół badali myszy, które przez 24 tygodnie były trzymane w stale oświetlonych klatkach. Zwierzęta były regularnie poddawane badaniom mającym na celu ustalenie ewentualnych zmian dokonujących się w ich organizmach.
Wyniki testów były zaskakujące. Okazało się, że u stale oświetlonych gryzoni struktura kostna uległa widocznej degradacji, a tkanka mięśniowa się osłabiła. Ponadto rozwinął się stan zapalny zwykle obserwowany jedynie w przypadku obecności szkodliwych czynników zewnętrznych przedostających się do wnętrza zwierzęcia.
Podsumowując - myszy przedwcześnie się zestarzały.
... możliwe do zatrzymania
Badacze mają jednak i pocieszające wieści - zmiany, które zaszły u myszy, okazały się odwracalne.
- Zaobserwowaliśmy poprawę wyników po przywróceniu naturalnego cyklu światło-ciemność - zaznacza badaczka.
Na poprawę parametrów zdrowotnych wystarczyły dwa tygodnie.
Nieobojętne dla ludzi
Żeby sprawdzić, jaki wpływ nienaturalna ekspozycja na światło ma na ludzi, potrzeba dalszych badań. Jednak Meijer zaznacza:
- Zwykło się myśleć, że jasność dnia czy ciemność nocy to czynniki raczej obojętne dla ludzkiego zdrowia. Tymczasem z wielu innych laboratoriów napływają podobne wnioski, a dzięki nim wiemy, że trzymanie się naturalnego rytmu dobowego jest kluczowe dla naszego zdrowia. Rozwijaliśmy się w zgodzie z nim, i w zgodzie z nim ewoluowaliśmy.
Pamiętajcie, żeby w nocy spać. I to dobrze spać (wideo archiwalne).
Autor: msb/map / Źródło: science daily