Stany alarmowe na Dolnym Śląsku, Kujawach i Pomorzu. Woda powoli opada

Przekroczone stany alarmowe na rzekach Dolnego Śląska (TVN24)
Przekroczone stany alarmowe na rzekach Dolnego Śląska (TVN24)
tvn24
Przekroczone stany alarmowe na rzekach Dolnego Śląska (TVN24)tvn24

Już nie tylko południe kraju zmaga się z odwilżą. Roztopy podnoszą stany rzek także w środkowej Polsce. IMGW ogłosiło stany alarmowe dla Dolnego Śląska oraz Kujaw i Pomorza.

Roztopy dają się we znaki szczególnie na południu kraju, gdzie w ostatnich miesiącach spadło najwięcej, bo ponad dwa metry śniegu. Zaspy topią się, zostawiając po sobie gigantyczne kałuże na jezdniach i podwórkach.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia o przekroczonych stanach alarmowych obowiązują na Dolnym Śląsku, w woj. lubuskim, a także w woj. kujawsko-pomorskim.

- Wody w dorzeczach Odry i Wisły układają się w strefie wody średniej i wysokiej - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia dla Mazowsza, Śląska i Opolszczyzny

Mniej groźnie jest w województwach mazowieckim, śląskim i opolskim, gdzie rzeki przekraczają stany ostrzegawcze. Obowiązują tam ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia.

Na warszawskim odcinku Wisły zaobserwowano spływającą rzeką brudną krę. IMGW poinformował, że w ciągu najbliższej doby poziom wody na wodowskazach w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej będzie wzrastał powyżej stanów ostrzegawczych, a w piątek może osiągnąć stany alarmowe.

W siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego ogłoszono w czwartek rano pogotowie przeciwpowodziowe.

W woj. kujawsko-pomorskim stany alarmowe na wodowskazach w Brodnicy i Elgiszewie przekroczyła Drwęca. Według rzeczniczki Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Urszuli Tomoń, w czwartek ma zapaść decyzja, czy do akcji kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławskim, czyli odcinku Wisły od tamy we Włocławku w górę rzeki, w kierunku Płocka, skierowane zostaną lodołamacze. Przy zaporze we Włocławku w gotowości czeka 6 takich jednostek.

Ostrzeżenia hydrologiczne, 01.03
Ostrzeżenia hydrologiczne, 01.03Ostrzeżenia hydrologiczne, 01.03TVN Meteo

Alarm na Dolnym Śląsku

Po opadach deszczu oraz roztopach na Dolnym Śląsku utrzymuje się wysoki poziom wód. Na 17 wodowskazach przekroczony został stan alarmowy, zaś na 21 ostrzegawczy.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) we Wrocławiu, stany alarmowe zostały przekroczone na rzekach: Ścinawka, Czarna Woda, Witka, Miedzianka, Nysa Łużycka i Bóbr. - Najpoważniejsza sytuacja jest w Kotlinie Kłodzkiej, powiecie zgorzeleckim oraz gminie Marciszów. W tych rejonach szybko przybrały górskie rzeki - powiedział dyżurny WCZK.

Sytuacja w Dolnośląskiem stabilizuje się, ale nadal w dwóch miejscach obowiązują alarmy powodziowe: to gmina Nowogrodziec i w powiat kamiennogórski. Pogotowie powodziowe obowiązuje w gminach: Mysłakowice, Radków i Janowice Wielkie oraz w powiecie zgorzeleckim i mieście Jelenia Góra.

- Na wodowskazach widać, że woda jednak opada - dodaje Tadeusz Kimzel z WCZK we Wrocławiu.

I w Lubawce, i w Świeradowie

Wcześniej w województwie było 27 miejsc, w których woda przekroczyła stan alarmowy. Woda jednak nigdzie nie wystąpiła z koryta.

O sytuacji w Świeradowie, gdzie woda znalazła się na ulicach informują Reporterzy 24. "Studzienki kanalizacyjne nie przyjmują już wody. Zalana ul. 11 listopada. Jak zawsze to samo" - napisał użytkownik Kontaktu24, autor poniższych zdjęć.

Zagrożona droga krajowa nr 5 i 352

Zdaniem dyżurnego WCZK we Wrocławiu, duże zagrożenie podtopieniami może wystąpić w okolicach zbiornika Niedów w powiecie zgorzeleckim. - Może dojść do sytuacji, że ten zbiornik przyjmie duże ilości wody i jednocześnie będzie musiał je oddać, co może spowodować podtopienie drogi nr 352 - tłumaczył dyżurny.

W miejscowości Dębrznik opady deszczu doprowadziły do podmycia drogi krajowej nr 5 i osunięcia się fragmentu nasypu. Ruch na tym odcinku na razie odbywa się wahadłowo.

Jak napisał na Kontakt24 internauta mateusz850724, podtopionych jest kilkanaście gospodarstw domowych, a strażacy pomagają mieszkańcom układać worki z piaskiem.

Czesi mogą zwiększyć zrzut wody

Sytuacja powodziowa może ulec pogorszeniu jeżeli czeskie służby hydrologiczne zwiększą zrzuty wody ze zbiorników po swojej stronie. W efekcie może to spowodować podtopienie miejscowości Radomierzyce.

- Ze zbiornika Niedów zrzucanych jest obecnie 140 metrów sześciennych wody na sekundę. Jeżeli Czesi zwiększą swoje zrzuty, ze zbiornika będzie trzeba zrzucać 200 metrów sześciennych na sekundę, to zaś może grozić zalaniem drogi Bogatynia-Zgorzelec oraz miejscowości Radomierzyce - informuje dyżurny WCZK we Wrocławiu.

Na razie jednak stan alarmowy został przekroczony tylko o kilka centymetrów.

Zjawiska lodowe

W dorzeczu Odry lód brzegowy zanotowano lokalnie na Prośnie, a pokrywę lodową obserwowano na Warcie. Natomiast w dorzeczu Wisły śryż i lód brzegowy obserwowano na Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Wisłoku, Pilicy, Omulwi, Nurcu i Liwcu oraz lokalnie na Wiśle, Sole, Rabie, Dunajcu, Sanie, Wieprzu, Narwi, Biebrzy, Bugu i Liwcu. Spływ kry jest obserwowany lokalnie na Wiśle i Dunajcu.

Będzie cieplej, będzie gorzej

Meteorolodzy informują, że wzrost temperatury (dziś na Dolnym Śląsku ma być 10 st. C) spowoduje dalsze topnienie pokrywy śnieżnej w górach. Wystąpią również opady deszczu. Lokalnie w ciągu doby może tam spaść od 5 do 10 litrów wody. W kolejnych dniach opady mają słabnąć.

Autor: mm,ls/ŁUD/mj / Źródło: Kontakt Meteo, Kontakt 24, IMGW, PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. Zbliżające się święta nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W najbliższych dniach doświadczymy pochmurnej aury z niewielkimi opadami słabego deszczu, deszczu ze śniegiem, a w niektórych regionach kraju - śniegu. Sprawdź, co nas czeka.

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Tutaj pojawi się szansa na białe święta. Najnowsza prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad południowo-wschodnią Polską przechodzi fala intensywnych opadów śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części dwóch województw obowiązują żółte alarmy.

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poniedziałek do kilku regionów Polski zawitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z Podlasia, Lubelszczyzny czy Ziemi Świętokrzyskiej. Widokiem śniegu szczególnie ucieszyli się mieszkańcy Sandomierza.

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

Źródło:
Reuters, Espreso, Nowaja Gazieta

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online