Ponad 5,25 bilionów pojedynczych plastikowych elementów, o łącznej masie 269 tysięcy ton, może pływać w wodach wszechoceanu - alarmują naukowcy. To pierwsze tego typu szacunki, bowiem dotychczas środowisko ekspertów nie posiadało tak dokładnych danych.
Od dawna plastikowe odpady gromadzą się w oceanach. Tworzywa sztuczne są więc już zintegrowanym elementem środowiska życia ptaków morskich, ryb i innych stworzeń, które zamieszkują oceany. Naukowcy szacują, że w organizmach ponad 44 proc. gatunków ptaków morskich, 22 proc. waleni (wieloryby, delfiny, morświny), wszystkich żółwi morskich i coraz większej liczby gatunków ryb znaleźć można fragmenty plastiku. Tworzywa sztuczne są bardzo niebezpieczne dla organizmów żywych. Mogą powodować zatory, odwodnienie i potencjalną śmierć istot, które je połykają.
Sześć lat badań, dwadzieścia cztery ekspedycje...
Niestety zanieczyszczenie wód morskich plastikiem to problem, który dotyczy wszystkich oceanów na świecie. Jednak dotychczasowe badania nie pozwalały nawet na oszacowanie ilości tworzyw sztucznych w wodach wszechoceanu. Było zbyt mało danych. Dopiero dzięki badaniom przeprowadzonym przez zespół naukowców z Five Gyres Institute udało się zgromadzić odpowiedni materiał do analiz. Specjaliści przez sześć lat (od 2007 do 2013 roku) przeprowadzili 24 ekspedycje, które pomogły oszacować ilość plastiku znajdującą się w rejonie Australii, Zatoki Bengalskiej i Morza Śródziemnego.
Prawie 270 tysięcy ton plastiku
Następnie na podstawie zdobytych informacji eksperci stworzyli model, za pomocą którego oszacowali ilość plastikowych zanieczyszczeń w wodach oceanów. Opierając się na tym modelu, badacze stwierdzili, że w wodach wszechoceanu znajduje się minimum 5,25 bilionów pojedynczych elementów z tworzyw sztucznych, których waga sięga prawie 269 tysięcy ton.
Największe plastikowe fragmenty zalegają w rejonach przybrzeżnych, z kolei najmniejsze fragmenty w subtropikalnych częściach oceanów. Konkretniej w zamkniętych systemach prądów oceanicznych. Te systemy działają bowiem jak swoiste niszczarki - rozdrabniają sporych rozmiarów plastikowe przedmioty do niewielkich fragmentów, a następnie zrzucają je w kierunku brzegu.
Autor: kt/rp / Źródło: phys.org