Najstarszy znany naukowcom pająk przeżył 43 lata. Przyczyną śmierci, wbrew pozorom, nie była starość, ale użądlenie osy.
43-letnia samica pająka z gatunku Gaius villosus przeżyła poprzedniego rekordzistę aż o 15 lat - tarantula odnaleziona w Meksyku miała 28 lat.
- Według naszej wiedzy jest to najstarszy pająk, jakiego kiedykolwiek zarejestrowano, a jego życie pozwoliło nam dokładniej zbadać zachowanie i dynamikę populacji - powiedziała główna autorka artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Pacific Conservation Biology" Leanda Denise Mason z Curtin University w Perth.
Długie badania
Samica Gaius villosus była obiektem wieloletniego australijskiego badania. Jak informują autorzy artykułu, pajęcza staruszka nie zmarła ze względu na swój wiek, ale została śmiertelnie użądlona przez osę.
Projekt badawczy, podczas którego monitorowano samicę, został zapoczątkowany w 1974 roku przez Barbarę York Main. Podczas badań pajęczyca zyskała przydomek "Numer 16".
Nie były to jednak badania laboratoryjne, "Numer 16" cały czas żył na wolności. Naukowcy mieli ułatwione zadanie, ponieważ samice tych drapieżników większość życia spędzają w swojej kryjówce lub w jej pobliżu. Natomiast samce, gdy dojrzeją, opuszczają kryjówkę i wyruszają w poszukiwaniu partnerki. Wystarczyło więc oznaczyć jej norę i regularnie ją sprawdzać.
- Dzięki szczegółowym badaniom Barbary byliśmy w stanie stwierdzić, że długa żywotność pająka wynika z tego, jak przebiega ich życie - mówiła Leanda Denise Mason. Badanie pozwoliło też zrozumieć, w jaki sposób stres związany ze zmianą klimatu i wylesieniem może wpłynąć na gatunek.
Są niegroźne dla człowieka
Pająki z gatunku Gaius villosus żyją zwykle od 5 do 20 lat. Gatunek ten nie stanowi większego zagrożenia dla ludzi, chociaż ukąszenie może powodować ból i obrzęk. Jest natomiast często spotykany w Australii, również w przydomowych ogródkach.
Autor: amm/aw / Źródło: The Guardian, Curtin University
Źródło zdjęcia głównego: Curtin University