Polscy naukowcy ogłosili odkrycie szczątków najstarszych żółwi na świecie. Skamieliny liczą 215 milionów lat. Jeden z odkrytych żółwi należy do nowego gatunku - poinformował autor odkrycia, dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN.
Szczątki dwóch gatunków żółwi odkryli paleontolodzy z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego z Wydziału Biologii i Geologii w Porębie koło Zawiercia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Skala światowa
- Mamy w Polsce jedyne na świecie kości kończyn oraz pancerze najstarszego żółwia. Liczymy, że uda nam się odnaleźć czaszkę - powiedział dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN. - Stanowisko w Porębie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to ewenement na skalę światową - dodał.
W epoce noryku
Nowy, jeszcze nieopisany gatunek żółwia, żył w późnym triasie (epoka noryku), ok. 215 milionów lat temu. Świadczy o tym analiza pyłków.
Pancerze żółwi z Poręby mają do 50 cm długości i budową bardzo przypominają dzisiejsze typowe żółwie lądowe.
Niezwykłe odkrycie
Do tej pory w Europie z tego okresu znano tylko Proterochersis robusta wykopanego w Niemczech. Inne, nieco młodsze gatunki, odnaleziono w Tajlandii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Niemczech i Grenlandii. - Tamtejsze znaleziska wyglądają przy polskich ubogo - USA szczyci się stanowiskiem z trzema kosteczkami - dodał Sulej.
Odkrycia dokonano w 2008 roku, ale od tego czasu prowadzone były badania skamielin i przygotowania do publikacji - wyjaśnia Sulej.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: PAP