Prezenter pogody tvnmeteo.pl Maciej Dolega i jego sprawdzony przepis na chleb żytni na zakwasie. Receptura jest tak prosta, przyjemna i niewymagająca dużo pracy, że będziecie chcieli piec wciąż i wciąż.
Zazwyczaj prezentuje pogodę, teraz pokazuje się od kuchni. Prezenter tvnmeteo.pl Maciej Dolega postanowił podzielić się swoim przepisem na chleb żytni na zakwasie. Od czego zacząć?
Zacząć dzień wcześniej
- Mój zakwas ma pół roku, więc nie jest szczególnie stary, nie jest też bardzo młody. O zakwas trzeba dbać, trzeba go dokarmiać, trzeba traktować niczym zwierzątko. Ja trzymam mój w lodówce, dlatego że nie wypiekam chleba bardzo często, co drugi, trzeci dzień, to w zupełności wystarcza - opisał Dolega.
Z czego zrobić zakwas? Z mąki i wody.
Prezenter zaleca, by dzień przed wypiekiem przygotować zaczyn. Do trzech łyżek zakwasu należy dodać pół szklanki wody i około 100 gramów mąki żytniej. Dolega wkłada go na 12 godzin do piekarnika z zapaloną żarówką, by utrzymać temperaturę około 20 stopni.
- Zaczyn ma lekko jabłkowy zapach. Czuć, że jakaś fermentacja tutaj zachodzi - stwierdził.
W kolejnym kroku do zaczynu należy dodać pół kilograma mąki żytniej. Do masy wlać około trzech czwartych szklanki wody, a następnie rozmieszać. Tak przygotowane ciasto powinno się zostawić na około pół godziny.
Odczekać, dodać sól
Do odczekaniu ciasto powinno mieć bardzo lepką konsystencję. Po kolejnym rozmieszaniu należy je jeszcze raz zostawić pod przykryciem na pół godziny w ciepłe miejsce.
- Po tym czasie możemy dodać sól. Powinna wynosić około dwóch procent całej masy mąki, która znajduje się w cieście chlebowym. Ja akurat dosypuję łyżeczkę i rozpuszczam ją w wodzie, co sprawi, że łatwiej wchłonie się też do ciasta - mówił prezenter.
Chociaż z ciastem trudno się pracuje, ponieważ jest bardzo lepkie, wymaga ono niewiele pracy.
Piec w 250 stopniach
Tak przygotowane ciasto powinno się umieścić w formie wcześniej wysmarowanej masłem i wysypanej płatkami owsianymi. Następnie powinno ono odczekać około trzech godzin pod przykryciem, by wyrosło.
- Należy pamiętać, że im dłużej będziemy to ciasto trzymać, tym smak będzie nieco bardziej goryczkowy. Takie ciasto możemy spryskać delikatnie wodą, żeby skórka była bardziej chrupiąca i możemy też naciąć w jakieś wzorki - powiedział Dolega.
Później ciasto należy włożyć do piekarnika rozgrzanego do 250 stopni Celsjusza na 50 minut. Po połowie tego czasu temperaturę można zmniejszyć do około 220-210 stopni. Po tym czasie ciasto można wyjąć i odstawić w miejsce, w którym z każdej strony będzie miało dostęp powietrza.
- Pieczenie chleba to prawdziwa frajda. Taki bochenek możemy podarować komuś bliskiemu, na pewno też będzie szczęśliwy. To jest piękna przygoda, ale uważajcie, bo to wciąga - przestrzegł Dolega.
Autor: kw/map / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl