Lato sprzyja omdleniom. Jak pomóc osobie, która zasłabła?

Jak pomóc osobie, która zasłabła?
Jak pomóc osobie, która zasłabła?
TVN 24
Jak pomóc osobie, która zasłabła?TVN 24

Wysoka temperatura sprawia, że często dochodzi do przypadków zasłabnięcia. Co możemy zrobić, gdy widzimy, że ktoś zemdlał?

Gdy temperatura osiąga powyżej 30 stopni Celsjusza, każdemu z nas grozi utrata przytomności w wyniku upału. Jeżeli zaobserwujemy u kogoś objawy przegrzania organizmu - zaczerwienienie, ciężki oddech czy też trzymanie się za serce - powinniśmy niezwłocznie podejść i pomóc takiej osobie. Jak tego dokonać?

Prawne aspekty (nie)udzielenia pomocy

Powodem nieudzielenia pomocy osobom, które zasłabły, bardzo często jest nie tyle egoizm, a strach, że mogłyby pogorszyć stan osoby poszkodowanej. Wynika to z tego, że nie wiemy, jak postępować w takiej sytuacji: często intuicyjne zachowania okazują się nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Jak więc powinniśmy się zachować?

Przede wszystkim trzeba reagować od razu i bez wahania. Wiele osób jest przekonanych, że jeżeli przez nieuwagę zaszkodzą osobie, która zasłabła, zostaną przez to pociągnięci do odpowiedzialności prawnej. Prawda wygląda inaczej: ciąży na nas obowiązek prawny udzielenia pomocy, w dobrej wierze i w zgodzie z posiadanymi umiejętnościami.

Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Kodeksem Karnym, zaniechanie pomocy jest - choć powszechne - traktowane jako przestępstwo i podlega karze. W sytuacjach wyjątkowych - na przykład wtedy, gdy udzielenie pomocy może zagrozić życiu lub zdrowiu osobie, która jej udziela - zaniechanie udzielenia pomocy jest usprawiedliwione.

Paragraf 1 artykułu 162 Kodeksu Karnego precyzuje tę kwestię:

"Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Ustawodawca nie ma prawa wymagać wiedzy medycznej, tak więc za pomoc uznaje się także zawiadomienie odpowiednich służb oraz sumienną współpracę z dyspozytornią. Osoby, które udzielają pierwszej pomocy oraz wykonują czynności medyczne, uzyskują tymczasowy status funkcjonariusza publicznego i - tym samym - otrzymują specjalne przywileje prawne.

Jak rozmawiać z pogotowiem?

Naszym obowiązkiem prawnym jest niezwłoczne poinformowanie służb medycznych o zaistniałym wydarzeniu. Taka informacja musi być rzetelna, krótka i możliwie jak najdokładniejsza. Jak wygląda taka rozmowa?

Po pierwsze, najlepiej jest dzwonić od razu pod numer pogotowia ratunkowego - 999 - ponieważ numer 112 może czasem wydłużyć czas oczekiwania na rozmowę.

Lista pytań, które zadaje dyspozytor jest ściśle określona, a wszystkie mają na celu ustalenie stanu poszkodowanego oraz uproszczenie zadania nam i służbom ratunkowym.

Gdzie?

Pierwsze pytanie, które padnie, dotyczyć będzie miejsca, a nie - jak może się wydawać - stanu poszkodowanego. Na wypadek, gdyby coś nam się stało albo połączenie zostało nagle przerwane, służby ratunkowe będą przynajmniej wiedziały, gdzie powinny pojechać.

Możliwie jak najszybciej podajemy adres oraz punkty charakterystyczne okolicy. Jeżeli jesteśmy w stanie, powinniśmy odciągnąć osobę poszkodowaną w zacienione miejsce i poinformować o tym odpowiednie służby.

Co?

Dopiero teraz padnie pytanie o sytuację i stan osoby poszkodowanej. Tutaj opisujemy: 1. Zdarzenie (co zaszło? kiedy?).

2. Liczbę poszkodowanych (jeden poszkodowany = jedna karetka).

3. Wiek i płeć.

4. Stan zdrowia osoby poszkodowanej (jeżeli posiadamy takie informacje).

5. Czy oddycha? Czy się porusza lub przemieszcza?

6. Sytuacja wokół.

Pytania mogą być mniej lub bardziej szczegółowe: dyspozytor ma obowiązek dowiedzieć się o wszystkim, co może być kluczowe dla ratowników medycznych.

Ważne! Absolutnie nie możemy rozłączać się pierwsi.

Jak pomóc osobie, która zasłabnie?
Jak pomóc osobie, która zasłabnie?TVN 24

Jak udzielać pomocy?

Odpowiednie zalecenia może przekazać nam dyspozytor, ale i tak musimy wiedzieć, w jaki sposób pomóc osobie, która zasłabła.

- Musimy sprawdzić, czy oddycha, czy nie oddycha - informuje ratownik medyczny. - Jeżeli oddycha, być może tylko omdlał. Wtedy podnosimy nogi mu nogi do góry. Klękamy, uginamy naszą nogę w kolanie, a nogi tej osoby przerzucamy sobie przez kolano. To spowoduje zwiększony dopływ krwi do serca i do mózgu, i wtedy ta osoba może odzyskać świadomość - tłumaczy.

Jeżeli to nie wystarcza, należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Wówczas - jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej - należy zabezpieczyć teren, odsunąć gapiów i ułożyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli poszkodowany nie reaguje i nie odpowiada na nasze pytania, przystępujemy do procedury. 1. Następnie udrażniamy drogi oddechowe. Kładziemy naszą dłoń na czole i - przytrzymując - odginamy głowę takiej osoby delikatnie do tyłu. Następnie łagodnie kładziemy palce na żuchwie poszkodowanego i unosimy ją lekko.

2. Oceniamy oddech. Przykładamy ucho do klatki piersiowej i obserwujemy, czy się unosi. Oceny dokonujemy z użyciem zmysłów dotyku, słuchu i wzroku.

3. Uciskamy klatkę piersiową. Klękamy obok osoby poszkodowanej, kładziemy obie dłonie na środku jej klatki piersiowej, po czym uciskamy klatkę piersiową ciężarem naszego ciała dokładnie 30 razy. Następnie wykonujemy dwa oddechy ratownicze, po czym powtarzamy procedurę aż do uzyskania przytomności.

4. Oddechy ratownicze. Udrażniamy drogi oddechowe, zaciskamy poszkodowanemu skrzydełka nosa i starannie przez sekundę wdmuchujemy powietrze, obserwując ruchy klatki piersiowej.

5. Czekamy na służby ratunkowe i wykonujemy procedurę 30-2 do momentu, gdy przybędą ratownicy bądź gdy osoba odzyska przytomność. Jeżeli w pobliżu znajduje się defibrylator automatyczny, wykorzystujemy go według instrukcji.

Pamiętajmy, że odpowiednio wykonana procedura może uratować komuś życie.

Zobacz, jak udzielić pierwszej pomocy osobie wyratowanej z wody:

Jak pomóc osobie, którą wyciągnęliśmy z wody?
Jak pomóc osobie, którą wyciągnęliśmy z wody?TVN 24

Autor: sj/aw / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 9.04 zapowiada się z opadami deszczu w części kraju. Nie będą jednak one zbyt duże. Na termometrach zobaczymy do 13 stopni Celsjusza. Powieje dość silny wiatr.

Pogoda na dziś - środa, 9.04. W części kraju przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - środa, 9.04. W części kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą sporo zagrożeń meteorologicznych - wynika z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W środę w części kraju pojawią się intensywne opady śniegu, a nawet zawieje śnieżne. Kolejne dni przyniosą niebezpieczeństwo związane między innymi z roztopami.

Mogą pojawić się zawieje śnieżne. Prognoza zagrożeń IMGW

Mogą pojawić się zawieje śnieżne. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni to ciąg dalszy chłodnej aury, miejscami nawet zimowej, ale już niedługo pogoda mocno się zmieni. Wartości, jakie zobaczymy na termometrach w niedzielę, zadowolą ciepłolubnych.

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z alergią. Kilka lat temu w ogrodzie zoologicznym w Chicago odkryto, że mieszkający tam niedźwiedź polarny Siku jest uczulony między innymi na ludzki naskórek.

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Źródło:
BBC

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com