Lato sprzyja omdleniom. Jak pomóc osobie, która zasłabła?

Jak pomóc osobie, która zasłabła?
Jak pomóc osobie, która zasłabła?
TVN 24
Jak pomóc osobie, która zasłabła?TVN 24

Wysoka temperatura sprawia, że często dochodzi do przypadków zasłabnięcia. Co możemy zrobić, gdy widzimy, że ktoś zemdlał?

Gdy temperatura osiąga powyżej 30 stopni Celsjusza, każdemu z nas grozi utrata przytomności w wyniku upału. Jeżeli zaobserwujemy u kogoś objawy przegrzania organizmu - zaczerwienienie, ciężki oddech czy też trzymanie się za serce - powinniśmy niezwłocznie podejść i pomóc takiej osobie. Jak tego dokonać?

Prawne aspekty (nie)udzielenia pomocy

Powodem nieudzielenia pomocy osobom, które zasłabły, bardzo często jest nie tyle egoizm, a strach, że mogłyby pogorszyć stan osoby poszkodowanej. Wynika to z tego, że nie wiemy, jak postępować w takiej sytuacji: często intuicyjne zachowania okazują się nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Jak więc powinniśmy się zachować?

Przede wszystkim trzeba reagować od razu i bez wahania. Wiele osób jest przekonanych, że jeżeli przez nieuwagę zaszkodzą osobie, która zasłabła, zostaną przez to pociągnięci do odpowiedzialności prawnej. Prawda wygląda inaczej: ciąży na nas obowiązek prawny udzielenia pomocy, w dobrej wierze i w zgodzie z posiadanymi umiejętnościami.

Zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Kodeksem Karnym, zaniechanie pomocy jest - choć powszechne - traktowane jako przestępstwo i podlega karze. W sytuacjach wyjątkowych - na przykład wtedy, gdy udzielenie pomocy może zagrozić życiu lub zdrowiu osobie, która jej udziela - zaniechanie udzielenia pomocy jest usprawiedliwione.

Paragraf 1 artykułu 162 Kodeksu Karnego precyzuje tę kwestię:

"Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Ustawodawca nie ma prawa wymagać wiedzy medycznej, tak więc za pomoc uznaje się także zawiadomienie odpowiednich służb oraz sumienną współpracę z dyspozytornią. Osoby, które udzielają pierwszej pomocy oraz wykonują czynności medyczne, uzyskują tymczasowy status funkcjonariusza publicznego i - tym samym - otrzymują specjalne przywileje prawne.

Jak rozmawiać z pogotowiem?

Naszym obowiązkiem prawnym jest niezwłoczne poinformowanie służb medycznych o zaistniałym wydarzeniu. Taka informacja musi być rzetelna, krótka i możliwie jak najdokładniejsza. Jak wygląda taka rozmowa?

Po pierwsze, najlepiej jest dzwonić od razu pod numer pogotowia ratunkowego - 999 - ponieważ numer 112 może czasem wydłużyć czas oczekiwania na rozmowę.

Lista pytań, które zadaje dyspozytor jest ściśle określona, a wszystkie mają na celu ustalenie stanu poszkodowanego oraz uproszczenie zadania nam i służbom ratunkowym.

Gdzie?

Pierwsze pytanie, które padnie, dotyczyć będzie miejsca, a nie - jak może się wydawać - stanu poszkodowanego. Na wypadek, gdyby coś nam się stało albo połączenie zostało nagle przerwane, służby ratunkowe będą przynajmniej wiedziały, gdzie powinny pojechać.

Możliwie jak najszybciej podajemy adres oraz punkty charakterystyczne okolicy. Jeżeli jesteśmy w stanie, powinniśmy odciągnąć osobę poszkodowaną w zacienione miejsce i poinformować o tym odpowiednie służby.

Co?

Dopiero teraz padnie pytanie o sytuację i stan osoby poszkodowanej. Tutaj opisujemy: 1. Zdarzenie (co zaszło? kiedy?).

2. Liczbę poszkodowanych (jeden poszkodowany = jedna karetka).

3. Wiek i płeć.

4. Stan zdrowia osoby poszkodowanej (jeżeli posiadamy takie informacje).

5. Czy oddycha? Czy się porusza lub przemieszcza?

6. Sytuacja wokół.

Pytania mogą być mniej lub bardziej szczegółowe: dyspozytor ma obowiązek dowiedzieć się o wszystkim, co może być kluczowe dla ratowników medycznych.

Ważne! Absolutnie nie możemy rozłączać się pierwsi.

Jak pomóc osobie, która zasłabnie?
Jak pomóc osobie, która zasłabnie?TVN 24

Jak udzielać pomocy?

Odpowiednie zalecenia może przekazać nam dyspozytor, ale i tak musimy wiedzieć, w jaki sposób pomóc osobie, która zasłabła.

- Musimy sprawdzić, czy oddycha, czy nie oddycha - informuje ratownik medyczny. - Jeżeli oddycha, być może tylko omdlał. Wtedy podnosimy nogi mu nogi do góry. Klękamy, uginamy naszą nogę w kolanie, a nogi tej osoby przerzucamy sobie przez kolano. To spowoduje zwiększony dopływ krwi do serca i do mózgu, i wtedy ta osoba może odzyskać świadomość - tłumaczy.

Jeżeli to nie wystarcza, należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Wówczas - jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej - należy zabezpieczyć teren, odsunąć gapiów i ułożyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej. Jeżeli poszkodowany nie reaguje i nie odpowiada na nasze pytania, przystępujemy do procedury. 1. Następnie udrażniamy drogi oddechowe. Kładziemy naszą dłoń na czole i - przytrzymując - odginamy głowę takiej osoby delikatnie do tyłu. Następnie łagodnie kładziemy palce na żuchwie poszkodowanego i unosimy ją lekko.

2. Oceniamy oddech. Przykładamy ucho do klatki piersiowej i obserwujemy, czy się unosi. Oceny dokonujemy z użyciem zmysłów dotyku, słuchu i wzroku.

3. Uciskamy klatkę piersiową. Klękamy obok osoby poszkodowanej, kładziemy obie dłonie na środku jej klatki piersiowej, po czym uciskamy klatkę piersiową ciężarem naszego ciała dokładnie 30 razy. Następnie wykonujemy dwa oddechy ratownicze, po czym powtarzamy procedurę aż do uzyskania przytomności.

4. Oddechy ratownicze. Udrażniamy drogi oddechowe, zaciskamy poszkodowanemu skrzydełka nosa i starannie przez sekundę wdmuchujemy powietrze, obserwując ruchy klatki piersiowej.

5. Czekamy na służby ratunkowe i wykonujemy procedurę 30-2 do momentu, gdy przybędą ratownicy bądź gdy osoba odzyska przytomność. Jeżeli w pobliżu znajduje się defibrylator automatyczny, wykorzystujemy go według instrukcji.

Pamiętajmy, że odpowiednio wykonana procedura może uratować komuś życie.

Zobacz, jak udzielić pierwszej pomocy osobie wyratowanej z wody:

Jak pomóc osobie, którą wyciągnęliśmy z wody?
Jak pomóc osobie, którą wyciągnęliśmy z wody?TVN 24

Autor: sj/aw / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska znalazła się pod wpływem śródziemnomorskiego niżu Gabriel, który przynosi ze sobą dynamiczną aurę. W kolejnych dniach spodziewane są intensywne opady deszczu i burze.

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ulewnymi opadami deszczu. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia.

Najwyższy stopień alarmów w części kraju. Tutaj będzie lać aż do rana

Najwyższy stopień alarmów w części kraju. Tutaj będzie lać aż do rana

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Groźny niż Gabriel wkroczył do Polski. Bardzo obfite opady deszczu doprowadziły już do pierwszych zalań, między innymi na Śląsku i w województwie łódzkim. Z powodu gwałtownej aury ewakuowano uczestników obozów harcerskich i młodzieżowych w czterech regionach kraju.

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja w województwach

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja w województwach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stan rzek w Polsce. Obfite opady deszczu powodują, że przybywa wody w ciekach wodnych. W części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. Na dwóch stacja przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na środę 9.07. Przed nami wyjątkowo deszczowa noc i dzień. Spodziewane są intensywne opady, lokalne burze oraz porywisty wiatr. Termometry wskażą maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Niż genueński Gabriel przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Południe, centrum i południowy wschód Polski są zagrożone powodziami. Jak się przygotować, gdy może dojść do powodzi?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ponad 60-letni mężczyzna w piątek nie wrócił ze swojej plantacji na wyspie Sulawesi w Indonezji, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Dzień później mieszkańcy wioski, którzy przeszukiwali okolicę, odnaleźli jego ciało w brzuchu ośmiometrowego pytona. Gad został przez nich zabity, bo wzbudzał podejrzenia swoim nietypowym wyglądem.

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Źródło:
NDTV, Antara News

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr