Próbki gleby zebrane ponad 40 lat temu przez astronautów misji Apollo zaczynają się rozpadać. Destrukcyjnym czynnikiem jest ziemska atmosfera.
Naukowcy odkryli, że część cząsteczek gleb z 20 różnych próbek zebranych podczas misji Apollo i przechowywanych w różnych laboratoriach badawczych zmniejszyła się o ponad połowę od pierwszego pomiaru.
"Księżycowe cząstki dosłownie obracają się w pył" - można przeczytać w wynikach badania przeprowadzonego przez Bonnie Cooper z Uniwersytetu Hanyang w Korei Południowej.
Cząsteczki zanikają
Między 1969 a 1972 rokiem, podczas misji Apollo, astronauci zebrali 382 kg księżycowych skał i pyłu, które zostały sprowadzone na Ziemię. 83 procent tego materiału nie została przebadana i jest przetrzymywana w składzie azotowym w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona w Houston. Pozostałe 17 procent przeznaczono do badań w wielu różnych laboratoriach.
Naukowcy zmierzyli rozmiar cząstek za pomocą techniki dyfrakcji laserowej w latach 2007 i 2012, a wyniki porównali z pomiarami z 1970 roku przeprowadzonymi za pomocą sita. Różnice są niepokojące.
Z porównania wynika, że przeciętna zmiana wielkości sięga od 0,08 do 0,03 mm. Najstarsze dane mówią o rozmiarach cząstek między 0,09 i 1 mm. Dziś już tylko 17 procent cząstek jest tej wielkości.
Co jest przyczyną?
Według naukowców najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem rozpadu księżycowych skał jest działanie pary wodnej.
"Te zmiany strukturalne mogą wynikać z otwarcia porów lub tworzenia nowych powierzchni poprzez kruszenie materiału lub rozpad cząstek amorficznych" - piszą naukowcy.
Nowe wyniki wskazują na to, że próbki gleby księżycowej nie są krystalicznie czyste.
- Nie powinniśmy zakładać, że próbki gleby księżycowej z misji Apollo mogą reprezentować gleby w ich naturalnym środowisku, zwłaszcza jeśli zostały wystawione na działanie powietrza - powiedziała Cooper. - Na przykład moglibyśmy uznać, że znaleziona w próbce woda jest pochodzenia księżycowego, podczas gdy w rzeczywistości może być tylko wynikiem zakażenia - dodała.
Problem z przechowywaniem
- Na tej podstawie możemy przypuszczać, że nawet próbki zabezpieczone w azocie mogą być zagrożone skażeniem - stwierdziła Cooper. - Nie ma też żadnego znanego sposobu, aby przywrócić zdegradowane próbki do poprzedniego stanu.
Jak twierdzą naukowcy, aby skały kosmiczne pozostawały w niezmienionym stanie, powinny być przechowywane poza Ziemią.
Fragment filmu dokumentalnego o lądowaniu na księżycu:
Autor: ab / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA