Księżyc odkształca naszą atmosferę i wpływa na ilość opadów. Naukowcy potwierdzili tę teorię po analizie danych pochodzących z lat 1988-2012.
Badania naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opublikowane w "Geophysical Research Letters" pokazują, że siły pływowe Księżyca wpływają na ilość deszczu na Ziemi, choć nieznacznie.
- O ile mi wiadomo, są to pierwsze badania, które potwierdzają związek pomiędzy siłami pływowymi Księżyca z opadami - powiedział Tsubasa Kohyama, doktorant nauk atmosferycznych.
Analiza danych
Kohyama badał fale atmosferyczne, kiedy zauważył nieznaczne wahania ciśnienia. Wraz ze współautorem Johnem Wallacem, profesorem nauk atmsferycznych, spędzili dwa lata, tropiąc pochodzenie zjawiska.
Zmiany ciśnienia powietrza, związane z fazami Księżyca, zostały po raz pierwszy wykryte w 1847 roku, a zmiany temperatury w 1932. Analizy globalnej sieci danych potwierdzają, że ciśnienie zmienia się wraz z fazami Księżyca.
- Kiedy Księżyc jest nad głowami, to ciśnienie powietrza jest wyższe - powiedział Kohyama.
Księżyc odkształca atmosferę
Ponadto kiedy Srebrny Glob jest na górze, jego grawitacja powoduje, że atmosfera Ziemi się wybrzusza ku niemu, więc ciśnienie atmosferyczne w tej części Ziemi wzrasta. Wyższe ciśnienie zwiększa temperaturę, a cieplejsze powietrze mieści więcej wilgoci.
- To tak, jakby pojemnik na deszcz stawał się większy podczas pogody z wysokim ciśnieniem - powiedział Kohyama.
Kohyama i Wallace przeanalizowali dane pozyskane z Tropical Rainfall Measuring Mission (z ang. Misja Pomiaru Deszczów Tropikalnych). Zostały one zebrane w latach 1998-2012. Okazało się, że podczas gdy Księżyc wisi wysoko nad głowami, pada nieco więcej deszczu. Jednak jest to różnica do jednego procenta całkowitej zmienności opadów. Różnica jest nieznaczna, niemożliwa do zauważenia przez człowieka, ale jest.
- Nikt nie powinien zacząć martwić się o parasol tylko dlatego, że Księżyc jest wysoko - powiedział Kohyama.
Autor: mab/map / Źródło: sciencedaily.com