Wiosenna aura sprzyja powstawaniu wielobarwnych łuków. Obserwujemy je głównie w drugiej części dnia po przejściu wilgotnego frontu atmosferycznego lub frontu burzowego. Zdjęcia tęczy przesłali nam na Kontakt Meteo Reporterzy 24.
Efekt tęczy dostrzeżemy, gdy krople wody w powietrzu oświetlane są przez promienie słoneczne padające zza naszych pleców, a Słońce znajduje się stosunkowo nisko na horyzoncie.
Najbardziej widowiskowe tęcze zaobserwujemy, gdy przed nami w odległości od 100 m do kilku kilometrów pada intensywny deszcz. Chmura, z której pada, zaciemnia tło tęczy, a pozostała część nieba jest czysta.
Takie zjawisko udało się uchwycić Reporterowi 24, Enrique:
Tęcza wtórna
Po wczorajszych intensywnych opadach, Reporterom 24 udało się uchwycić zjawisko tęczy wtórnej, potocznie zwanej tęczą podwójną. Jest mniej jasna i znajduje się na zewnątrz tęczy właściwej. Powstaje w wyniku dwukrotnego odbicia światła wewnątrz kropli wody.
"Podobno na końcu tęczy, skrzaty zakopały garniec ze złotem", napisała do redakcji Kontakt Meteo @katarzyna_lewanska_tukaj. Sprawdźcie, w przypadku tęczy wtórnej, będziecie podwójnie bogaci.
Autor: mm/rs / Źródło: Kontakt Meteo