Dla wielu dzieci zwierzę może być najlepszym przyjacielem. Fińscy naukowcy sprawdzali, czy ta silna więź może ochronić je przed astmą i alergią.
Grupa naukowców przeprowadziła badania, w których analizowała zależność między wczesnym kontaktem z kotami, psami i zwierzętami gospodarskim a astmą i alergią. Chcieli sprawdzić, czy silna więź łącząca dziecko ze zwierzęciem wpływa na zahamowanie rozwoju takich przypadłości. Autorzy badań (Vincent Ojwang, Bright Nwaru, Hanna‐Mari Takkinen i innii) swoje wyniki opublikowali w czasopiśmie medycznym "Pediatrics Allergy and Immunology".
Analiza wyników
Dane pochodziły od 3781 dzieci biorących udział w fińskim badaniu dotyczącym przewidywania i profilaktyki cukrzycy typu 1 (DIPP). Od dzieci w wieku pięciu lat zbierano informacje dotyczące alergii, astmy oraz kontaktu ze zwierzętami domowymi i gospodarskimi w pierwszym roku życia. Przeciwciała IgE (immunoglobulin E) swoiste dla alergenów były analizowane z ich próbek surowicy.
Po analizie naukowcy stwierdzili, że posiadanie w domu psa było odwrotnie proporcjonalne do ryzyka zachorowania na astmę, alergiczny nieżyt nosa i atopowe zapalenie skóry (AZS). Posiadanie kota wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na AZS. Natomiast kontakt ze zwierzętami gospodarskimi nie miały żadnego związku z wynikami przeprowadzonych badań.
Zdaniem badaczy kontakt z psem lub kotem w pierwszym roku życia może stanowić pewną ochronę zarówno przed alergią, jak i astmą.
Autor: anw/map / Źródło: https://www.contemporarypediatrics.com/
Źródło zdjęcia głównego: Veronika Homchis/unsplash