Szczyt zachorowań na grypę mamy już za sobą, ale zaczął się już okres w roku, który sprzyja alergii. Na świecie jednak nadal rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2. Jak odróżnić objawy COVID-19 od alergii?
Doktor nauk medycznych Gregory A. Poland w rozmowie z CNN wyjaśnił różnice między objawami alergii, grypy i COVID-19. Poland prowadzi badania w zakresie immunogenetyki i szczepionek w Klinice Mayo w Minnesocie w Stanach Zjednoczonych.
Poland przyznał, że wczesne objawy alergii, grypy i zakażenia koronawirusem mogą być trudne do odróżnienia. Dodał, że w niektórych przypadkach grypa i zakażenie koronawirusem mogą przebiegać tak łagodnie, że nie dadzą żadnych symptomów. Przypomniał o tym, że za każdym razem należy zwracać uwagę na to, czy objawy typowe dla alergii, grypy czy koronawirusa się utrzymują, szczególnie jeżeli jesteśmy w tak zwanej grupie ryzyka.
- Martwimy się o osoby starsze, cierpiące na astmę lub inne choroby płuc, osoby z chorobami serca lub cukrzycą, a także kobiety w ciąży - mówił lekarz.
Tylko alergia czy coś więcej
Jak powiedział Poland, jeżeli swędzą nas oczy i dostajemy kataru, może to świadczyć o sezonowej alergii. - Alergie sezonowe oddziałują na nos i oczy. Większość objawów występuje wokół głowy, chyba że pojawi się wysypka - mówił.
Stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby alergie powodowały gorączkę. Zwykle też nie powodują duszności. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy chorujemy na astmę. Według niego jeśli każdego roku mniej więcej w tym samym czasie pojawiają się u nas te same objawy, prawdopodobnie świadczy to o tym, że jesteśmy alergikami. W takim przypadku, powinny nam pomóc leki dostępne bez recepty i różne środki ostrożności.
- Alergie mogą powodować uczucie zmęczenia, ale nie doprowadzą do silnego bólu mięśni i stawów - powiedział Poland. Kiedy doświadczamy łagodnych chorób, zazwyczaj czujemy się lepiej już po kilku dniach odpoczynku i odpowiednim zadbaniu o siebie. Inaczej jest, kiedy jest się w podeszłym wieku. Wtedy choroby mające zwykle łagodny przebieg mogą trwać dłużej.
Objawy zakażenia zarówno koronawirusem SARS-CoV-2, jak i wirusem grypy są ogólnoustrojowe, a to znaczy, że wpływają na cały organizm.
- Grypa i nowy koronawirus oddziałują na różne części organizmu i dolne drogi oddechowe. Prawdopodobnie nie dostaniemy kataru, ale może wystąpić ból gardła, kaszel, gorączka lub problemy z oddychaniem - wyjaśniał Poland. Jak podkreślił, gdy doświadczymy ciężkiego przypadku grypy lub COVID-19, nasz stan może się z czasem pogarszać.
- Prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem zwiększa fakt występowania duszności. Chorzy mogą zapadać na zapalenie płuc - mówił.
Autor: ps/map,aw / Źródło: CNN