Informacje
 • Spadło tyle śniegu, ile zazwyczaj w półtora miesiąca. Domy bez prądu i wody

  20-11-2020 14:58 Stan wyjątkowy w Kraju Nadmorskim
  Opady śniegu w Rumunii spowodowały poważne utrudnienia, są też zadowoleni Foto: ENEX | Video: ENEX

  Sroga zima w rejonie Władywostoku nie jest rzadkością, nawet w listopadzie, ale obecne warunki pogodowe są tak ekstremalne, że władze rosyjskiego miasta w Kraju Nadmorskim zdecydowały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Setki tysięcy mieszkańców regionu nie mają ogrzewania, a skute lodem drogi są nieprzejezdne.

  W całym Kraju Nadmorskim spadło tyle śniegu, ile zazwyczaj przez półtora miesiąca. Od nocy ze środy na czwartek pada także marznący deszcz. Grubość warstwy lodu na liniach elektrycznych i drzewach sięga 12 milimetrów. Słupy i przewody nie wytrzymują ciężaru. Sytuację utrudnia silny wiatr, który w samym Władywostoku powalił 4,5 tysiąca drzew.

  Bez ogrzewania pozostawało w piątek niemal 250 tysięcy mieszkańców Kraju Nadmorskiego, 120 tysięcy ludzi nie miało elektryczności. Brak prądu sprawił, że w wielu miejscach przestały działać pompy zimnej i gorącej wody. Władze Władywostoku wprowadziły stan wyjątkowy.

  Wstrzymany ruch

  Lód skuł drogi i samochody. Wstrzymano kursowanie promów, odwołano wiele rejsów lotniczych, nie kursują autobusy pomiędzy miastami, a także tramwaje i trolejbusy we Władywostoku.

  Pojawiły się również problemy z zasięgiem telefonii komórkowej.

  Nadzieja na poprawę pogody

  Władze organizują kuchnie polowe oraz tymczasowe schronienia w szkołach i placówkach socjalnych, gdzie można dostać gorący posiłek i wodę.

  Pogodę w regionie ocenia się jako anomalię spowodowaną zetknięciem się mas chłodnego i ciepłego powietrza. Meteorolodzy zapowiadają  jednak poprawę w ciągu najbliższej doby. Temperatura ma wzrosnąć powyżej 0 stopni Celsjusza, wtedy lód zacznie topnieć.

  W czwartek informowaliśmy o wyjątkowo zimnej pogodzie w zachodniej części Rosji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...