Czarno na białym

Potęga księdza Dymera 

Biskupi padali jak pionki na szachownicy, a sprawa stała w miejscu - mówi w rozmowie z Sebastianem Wasilewskim ojciec Marcin Mogielski, dominikanin, który od lat starał się przekonać kościelnych przełożonych o winie szczecińskiego duchownego, księdza Andrzeja Dymera. Ojciec Mogielski pytany, dlaczego przez lata kościelni hierarchowie pozostawali głusi na informacje o molestowanych chłopcach, odpowiada: - To człowiek, który dla Kościoła jest w stanie odzyskać wszystko. Majątek, grunty, nieruchomości. Dominikanin z informacjami o pedofilskich czynach dotarł także do prymasa Polski Wojciecha Polaka. - Po tej wizycie umarła we mnie wiara w dobrą wolę instytucji Kościoła w Polsce - wyznaje reporterowi TVN24. Rozmowa tylko u nas.

 

ZOBACZ REPORTAŻ SEBASTIANA WASILEWSKIEGO

 

W czwartek, 11 lutego, ksiądz Andrzej Dymer został odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Medycznego imienia Jana Pawła II w Szczecinie - poinformowało katolickie czasopismo "Więź". Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga miał podjąć decyzję dzień wcześniej podczas spotkania z mężczyzną, który wiele lat temu miał być wykorzystany seksualnie przez ks. Dymera.

 

KALENDARIUM SPRAWY KSIĘDZA DYMERA

 

W trakcie emisji reportażu Sebastiana Wasilewskiego w TVN24 "Najdłuższy proces Kościoła" w oświadczeniu przesłanym PAP delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży arcybiskup Wojciech Polak poinformował, iż "jest mu przykro, że nie sprostał oczekiwaniom osób pokrzywdzonych". - Niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie księdza Andrzeja Dymera nie ma żadnego usprawiedliwienia - przekazał. Potwierdził, że w czerwcu ubiegłego roku spotkał się z dwoma osobami pokrzywdzonymi, którym towarzyszył dominikanin, ojciec Marcin Mogielski i dwóch prawników.

 

"NAJDŁUŻSZY PROCES KOŚCIOŁA". WYDANIE SPECJALNE PO EMISJI REPORTAŻU

 

We wtorek, 16 lutego, Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała o śmierci ks. Andrzeja Dymera. Duchowny miał 58 lat.

 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych, jesteś ofiarą przemocy i chcesz uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc.