USA nałożą nowe sankcje na Rosję. "Kluczowe sektory"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, Reuters
Kirby: prezydent Biden wybrał Warszawę na miejsce wizyty z wielu powodów
Kirby: prezydent Biden wybrał Warszawę na miejsce wizyty z wielu powodów
wideo 2/5
Kirby: prezydent Biden wybrał Warszawę na miejsce wizyty z wielu powodów

Prezydent USA Joe Biden w piątek ogłosi nowy pakiet sankcji wobec Rosji - zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Tego dnia Biden odbędzie też wirtualne spotkanie z przywódcami państw grupy G7 oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Agencja Reuters przypomniała, że spotkanie w takim składzie odbyło się również w ubiegłym roku, podczas którego zdecydowano się nałożyć pierwszy pakiet sankcji na Moskwę, kilka godzin po tym, jak Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę. Przywódcy w piątek omówią "jak nadal wspierać Ukrainę" i sposoby zwiększenia presji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę rok temu - powiedziała Karine Jean-Pierre.

Nowe sankcje USA wobec Rosji

Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę Białego Domu wynika, że nowe amerykańskie sankcje na Rosję mogą dotyczyć sektora bankowego, obronnego i technologicznego. Restrykcjami mają być objęte zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze.

- Stany Zjednoczone ogłoszą znaczące sankcje przeciwko kluczowym sektorom, które generują dochód dla (Władimira) Putina - powiedziała Jean-Pierre na konferencji prasowej.

Dodała, że USA ogłoszą także nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, który będzie obejmował wsparcie gospodarcze, a także w zakresie bezpieczeństwa i energii. - G7 stało się kotwicą naszej silnej i zjednoczonej odpowiedzi na Rosję - podkreśliła rzeczniczka Białego Domu.

Nad dziesiątym pakietem sankcji wobec Rosji pracuje także Unia Europejska, ale w czwartek państwa członkowskie nie osiągnęły jednomyślności w sprawie jego ostatecznego kształtu. Negocjacje mają być wznowione w piątek rano.

We wtorek ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 oświadczyli we wspólnym komunikacie, że ich kraje będą nadal obciążać Rosję kosztami gospodarczymi za inwazję na Ukrainę.

Zaślepka materiału TVN24GO
Jan Piekło i Mykoła Kniażycki w "Kropce nad i"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości