Inflacja na Węgrzech przyspieszyła. "Mogło być jeszcze gorzej"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Inflacja na Węgrzech w górę. Ceny w grudniu 2022 roku były średnio o 24,5 procent wyższe niż przed rokiem - podał Centralny Urząd Statystyczny. Analitycy prognozowali, że inflacja sięgnie 26 procent rok do roku. Dla porównania w listopadzie wzrost cen wynosił 22,5 procent. Poznaliśmy również dane o inflacji we Francji.

Urząd poinformował w piątkowym komunikacie, że największe wzrosty cen w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dotyczyły energii elektrycznej, gazu i innych paliw oraz żywności. Ceny konsumpcyjne wzrosły średnio o 1,9 proc. w porównaniu do listopada.

Inflacja w całym 2022 roku na Węgrzech wyniosła 14,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To najwyższy wynik od 25 lat - podała agencja Reuters.

Inflacja na Węgrzech - komentarze

Jacek Rzeźniczek, analityk stooq.pl zwrócił uwagę w komentarzu, że "inflacja na Węgrzech nie zwalnia, ale mogło być jeszcze gorzej". "Na Węgrzech inflacja skacze do poziomu 24,5 proc. r/r wobec 22,5 proc. w listopadzie. Tempo jak widać szalone, ale rynek oczekiwał odczytu jeszcze wyższego na poziomie 26 proc. r/r" - napisał.

Bartosz Sawicki, analityk rynków finansowych w cinkciarz.pl, zwrócił uwagę, że inflacja w naszym regionie Europie Środkowo-Wschodniej nie wszędzie hamuje.

W piątek poznaliśmy też dane o inflacji we Francji. Według tamtejszego urzędu statystycznego INSEE inflacja nad Sekwaną w grudniu obniżyła się do 6,7 proc. z 7,1 proc. w listopadzie. To wynik zgodny ze wstępnymi danymi.

Agencja Reuters oceniła, że hamowanie inflacji we Francji jest najnowszym sygnałem, że "spowolnienie wzrostu cen energii pomaga Europie przezwyciężyć najgorszy kryzys inflacyjny".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Mistervlad / Shutterstock

Pozostałe wiadomości