Ze świata

Przełom w sprawie e-booków. Unia likwiduje podatkowy absurd

Ze świata

[object Object]
Suski: nie ma planu obniżenia podatku VATRMF FM
wideo 2/3

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej zatwierdzili we wtorek w Brukseli przepisy, które umożliwiają objęcie elektronicznych wydań książek i gazet obniżoną stawką podatku VAT. Jest to zakończenie trwającej od blisko dwóch lat procedury legislacyjnej.

Od teraz kraje członkowskie mogą stosować obniżone, nadzwyczajnie obniżone lub nawet zerowe stawki VAT także do e-publikacji.

Obecnie są one opodatkowane stawką co najmniej 15 proc. (w Polsce 23 proc.), bo traktowane są jako usługi elektroniczne. Taki system powodował, że e-booki czy elektroniczne wydania gazet były wyżej opodatkowane niż wydania papierowe.

W stosunku do publikacji fizycznych – książek, gazet i czasopism – państwa członkowskie mogą stosować obniżony VAT, który wynosi minimum 5 proc. Niektóre kraje dostały zgodę na nadzwyczajnie obniżony poniżej 5 proc. czy zerowy VAT.

Dyrektywa

Przyjęcie dyrektywy było możliwe dzięki zawartemu na początku października porozumieniu politycznemu w Radzie UE. Sprawa była pilna, bo państwa członkowskie musiały zmienić przepisy.

Zobowiązywało je do tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w 2015 r. uznał, że stosowanie obniżonej stawki VAT na elektroniczne książki i prasę, co wprowadziła Francja i Luksemburg, jest niezgodne z europejską dyrektywą o VAT.

Zdaniem sędziów e-booki i e-gazety to usługi dostarczane drogą elektroniczną, a dyrektywa obecnie wyklucza stosowanie niższych stawek dla takich usług.

W wyroku z 2017 r. Trybunał stwierdził, że oferowanie książek w formie papierowej i elektronicznej jest do siebie bardzo podobne. Co za tym idzie, nie powinno się stosować różnego opodatkowania. KE, która przygotowała propozycję przepisów, tłumaczyła, że nie chodzi o to, by kogokolwiek zmuszać do zmiany systemu VAT, a jedynie o zapewnienie państwom członkowskim większej swobody. Nowelizacja nie wprowadza żadnego obowiązku dla państw członkowskich. Nowe przepisy będą stosowane tymczasowo, do momentu wprowadzenia nowego, docelowego systemu VAT.

MF: będzie propozycja zmian

Na początku października polskie Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że chce jak najszybciej przedstawić propozycję obniżenia stawek VAT na publikacje elektroniczne.

Szefowa resortu Teresa Czerwińska przypomniała, że Polska od początku popierała ideę ujednolicenia stawek VAT niezależnie od formy publikacji.

"To pozytywnie wpłynie na rozwój rynku książki, publikacji, w tym badawczo-naukowych, zwiększy legalny zasób książek cyfrowych i będzie zapobiegało rozwojowi piractwa internetowego. Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję zmian, która będzie zakładać obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne. Liczę, że to bardzo potrzebne i korzystne rozwiązanie wejdzie w życie jak najszybciej, już na początku 2019 roku" - oświadczyła Czerwińska cytowana w komunikacie ministerstwa.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości