Oto najpopularniejsze kierunki lotnicze z Polski. Dominuje jeden kraj

Ze świata


Wielka Brytania była najczęściej wybieranym kierunkiem przez pasażerów obsłużonych na polskich lotniskach w pierwszym kwartale tego roku. Największy wzrost zanotowano w przypadku Izraela. Do tego kraju wybrało się o ponad 135 tysięcy pasażerów więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszej analizy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Polskie porty lotnicze obsłużyły w pierwszym kwartale 2018 roku prawie 9 mln (8,7 mln) pasażerów, co stanowi 15-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. Jak czytamy w raporcie, polski rynek po raz kolejny odnotował lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych.

Najpopularniejsze kierunki

Jak wynika z danych ULC, w pierwszych trzech miesiącach roku do Wielkiej Brytanii poleciało 1 mln 794 tys. pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych. To więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, kiedy ich liczba wyniosła 1 mln 771 tys.

Drugim najpopularniejszym kierunkiem były Niemcy. Loty do portów naszych zachodnich sąsiadów wybrało 942 tys. pasażerów, czyli o ok. 100 tys. więcej niż przed rokiem.

Wzrost o ponad 80 tys. odnotowano także w przypadku Włoch, które znalazły się na trzecim miejscu. W pierwszym kwartale tego roku poleciało tam 506 tys. pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych.

Przedstawiciele ULC zwrócili jednak uwagę, że największe wzrosty ilościowe były w przypadku Izraela. Liczba pasażerów obsłużonych na tym kierunku wzrosła o ponad 135 tys. Od stycznia do marca tego roku było to 205 tys. pasażerów, zaś przed rokiem zaledwie 69 tys.

"Nastąpiło to głównie dzięki takim przewoźnikom jak Ryanair, PLL LOT, Wizz Air czy EL AL, którzy albo zwiększyli oferowanie, albo otworzyli nowe połączenia do Tel Awiwu z kilku polskich portów" - czytamy w raporcie.

Coraz więcej osób z polskich lotnisk lata także na Ukrainę i do Hiszpanii. W przypadku pierwszego kierunku w ciągu roku liczba pasażerów wzrosła z 125 tys. do 216 tys., zaś w przypadku drugiego z 287 tys. do 387 tys.

Z drugiej strony spadek odnotowano w przypadku Irlandii. Ten kierunek wybrało w 2018 roku 215 tys. pasażerów, czyli o około 26 tys. mniej niż w pierwszym kwartale 2017 roku.

Jak czytamy w raporcie, w pierwszych trzech miesiącach roku polski rynek przewozów czarterowych, głównie wakacyjnych, obsłużył o ponad 28 tysięcy pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 12 miesięcy wcześniej (ok. 400 tys.). To zaś przełożyło się na wzrost o 8 procent.

Najpopularniejszym kierunkiem w pierwszym kwartale, podobnie jak w analogicznym okresie poprzedniego roku, była Hiszpania. Największy wzrost liczbowy odnotowano w przypadku Egiptu - o 28 tysięcy pasażerów.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock