Ukraina powoła specjalny fundusz energetyczny. Będzie mogła kupić gaz

Ze świata

pixabay.com/CC0 Public Domain Naftohaz będzie mógł je wykorzystać także na pokrycie kosztów podłączenia i dostępu do sieci przesyłowych gazu oraz kosztów takich usług, jak transport i przechowywanie surowca

Ukraina powoła stabilizacyjny (rezerwowy) fundusz energetyczny o wartości 1 mld dolarów w 2015 roku - poinformowały w poniedziałek media. Fundusz powołany zostanie przez państwowy koncern Naftohaz. Środki z funduszu posłużą m.in. do kupna gazu z importu.

Naftohaz będzie mógł je wykorzystać także na pokrycie kosztów podłączenia i dostępu do sieci przesyłowych gazu oraz kosztów takich usług, jak transport i przechowywanie surowca.

Pieniądze specjalne

Decyzję o powołaniu funduszu rząd Ukrainy podjął 24 czerwca - podał Interfax-Ukraina. W rozporządzeniu mowa jest także o tym, że Naftohaz będzie tworzył fundusz na mocy umów podpisanych z kredytodawcami zewnętrznymi w oparciu o gwarancje państwowe.

O zakupie gazu ze środków z funduszu rząd będzie decydował odrębnie. Jak przypomina Reuters, Ukraina sprowadziła w 2014 roku około 19,5 mld metrów sześciennych gazu z importu. Większość stanowił gaz importowany z Rosji.

Obecnie Kijów i Moskwa nie mogą porozumieć się ws. cen za dostawy surowca; Rosja wstrzymała 1 lipca dostawy gazu na Ukrainę.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/CC0 Public Domain