Ze świata

Dziewięć ważnych sygnałów, które mówią: zmień pracę

Ze świata

Kiedy jest najlepszy czas na zmianę pracy?

Zmiana pracy może przyprawić o mdłości. Dobrze jest mieć pewność, że dokonuje się odpowiedniego wyboru. Jest jednak pewna pokrzepiająca wiadomość: można dostrzec kilka jasnych symptomów, które - jeśli pojawi się ich wystarczająco dużo - sugerują, że najwyższy czas ruszyć naprzód.

Pozostanie w nieodpowiednim miejscu pracy może mieć bardzo dotkliwe skutki dla kariery, ale także odbić się negatywnie na samopoczuciu i zdrowiu. Jeśli wszystkie próby, by poprawić swoją słabą sytuację w aktualnej pracy spaliły na panewce i nadal nic się nie zmienia, lepiej poszukać innego miejsca.

Zestawienie niepokojących symptomów, które powinny przywodzić myśli o zmianie pracy przygotował amerykański psycholog, znawca inteligencji emocjonalnej i autor bestsellerowych książek dr Travis Bradberry.

Jeśli dostrzegasz je, rozważ zmiany:

1. Firma ugrzęzła na mieliźnie

Jeśli martwisz się o kondycję twojej firmy, są realne szanse na to, że możesz mieć rację. Zwracaj uwagę na takie kwestie jak nagły wymóg akceptacji wszystkich - nawet najmniejszych - wydatków przez zarząd najwyższego szczebla, coraz częstsze spotkania za zamkniętymi drzwiami czy wzmożone wyjazdy wyższej kadry zarządzającej.

Jeśli podejrzewasz, że firma może mieć kłopoty, być może lepiej jest opuścić ten tonący statek. Gdy poczekasz do czasu, aż zostanie ostatecznie zamknięta, to możliwe, że na rynku pracy będziesz musiał konkurować ze swoimi byłymi współpracownikami.

2. Nie ma przestrzeni na rozwój

Łatwo jest utknąć w martwym punkcie, a jeśli przy tym robi się to, co się kocha, to może być całkiem wygodne. Trzeba jednak pamiętać, że każda praca powinna rozwijać umiejętności i podnosić wartość w oczach potencjalnych pracodawców. Jeśli nie uczysz się niczego nowego, snujesz się, wykonując te same zadania, podczas gdy ludzie wokół otrzymują awanse, czas rozejrzeć się za czymś nowym.

3. Jesteś poza obiegiem

Masz wrażenie, że zawsze o wszystkim dowiadujesz się na końcu? Nie uczestniczysz w spotkaniach, rzadko spotykasz się osobiście z zarządem wyższego szczebla, nie słyszysz o dużych projektach, którymi wszyscy inni są bardzo podekscytowani? Może to oznaczać, że twoi szefowie nie doceniają cię i postrzegają tylko jako osobę statystującą przy biurku, aniżeli wartościowego współpracownika. Czas to przerwać.

4. Wiesz więcej niż twój szef

Może być nieco frustrujące pracować dla kogoś, kto ma mniej umiejętności i mniejszą wiedzę niż ty. Prawdziwy problem tkwi jednak nieco głębiej. Jeśli nie możesz mieć pewności, że kierownictwo firmy podejmuje słuszne decyzje, prawdopodobnie masz ciągłe poczucie niepokoju.

5. Szef jest zły i nie chce odejść

Szefowie przychodzą i odchodzą, więc warto po prostu czasami przeczekać trudne czasy, aż ten trudny pryncypał opuści firmę. Nie zawsze to jednak następuje. Sytuacja jest szczególnie trudna, kiedy twój szef jest bardzo lubiany i poważany przez kierownictwo wyższego szczebla. Każdy twój dzień w pracy jest prawdziwą udręką, a dwulicowy menadżer może zbierać owoce twojej pracy w przypadków sukcesów i obwiniać za wszystko, gdy coś się nie udaje.

6. Drżysz przed pójściem do pracy

Wszyscy znamy syndrom poniedziałkowej depresji. Ale jeśli myślenie o pracy powoduje u ciebie dreszcze, prawdopodobnie czas odejść. Przestań powtarzać sobie, że to był po prostu trudny tydzień, skoro prawdopodobnie za wszystkim stoi praca, która zupełnie do ciebie nie pasuje.

7. Brak pasji

Nawet jeśli uwielbiasz swoją firmę, szefa, współpracowników, to nic nie jest warte tego wysiłku, jeśli nie znosisz tego, co robisz. Pasja jest absolutnie niezbędnym składnikiem sukcesu. Jeśli obowiązki cię nudzą, bądź nawet są ci one obojętne, czas zweryfikować swoją pracę.

8. Podupadasz na zdrowiu

Żadna, nawet bardzo wysoka pensja, nie jest warta tego, by poświęcać swoje zdrowie. Stres związany z pracą może prowadzić do depresji, bezsenności, bólu głowy, częstych chorób i wielu innych schorzeń. Nie pozwól, by to samo przytrafiło się tobie.

9. Twoje życie osobiste cierpi

Pracujesz zbyt wiele godzin, a kiedy już w końcu wrócisz do domu, nie cieszysz tym się, nie potrafisz się odprężyć. Gdy tylko twoja praca zaczyna oddziaływać na twoje życie osobiste, warto rozważyć jej zmianę. Dr Travis Bradberry przestrzega jednak, by decyzję o zmianie pracy podejmować w sposób inteligentny. Nie pal za sobą mostów przez wykrzykiwanie wszystkich przyczyn, dla których rezygnujesz. Niczego w ten sposób nie osiągniesz, a może się później odbić się negatywnie. Lepiej po prostu wyjaśnić, że szukasz innych możliwości. Pożegnaj się zatem z klasą.

Zobacz: Szpilki albo wypowiedzenie. Wielka Brytania walczy z dyskryminacją w pracy (Wideo z 26.01.2017)

Autor: ag/ms / Źródło: linkedin.com

Pozostałe wiadomości