"To jest polityczny projekt". Szefowa KE o Nord Stream 2

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że Nord Stream 2 to projekt polityczny. Dodała, że od strony biznesowej Unia Europejska maksymalnie wykorzystała swoje możliwości - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Przewodnicząca KE była pytana, czy jej zdaniem sprawa gazociągu Nord Stream 2 może pogorszyć stosunki z Rosją i czy po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego UE nie powinna przemyśleć swojego stosunku do tej inwestycji.

"Nie doprowadzi do zmiany zachowania Rosji"

- Przez długi czas wielu uważało, że Nord Stream 2 jest czysto ekonomicznym przedsięwzięciem. Jestem głęboko przekonana, że to też jest wysoce polityczna inwestycja. A wzór postępowania Rosji nie zmienił się na lepsze w czasie budowy tego gazociągu, raczej na gorsze. Nadzieja, że handel i biznes gazowy poprawią relacje z Rosją, blaknie. Dlatego sądzę, że musimy sobie to jasno powiedzieć. Tak, to jest polityczny projekt. I nie, on nie doprowadzi do zmiany zachowania Rosji - odpowiedziała von der Leyen.

Dopytywana, czy nie sądzi, że efektem tego powinna być próba zablokowania Nord Stream 2 przez UE, podkreśliła, że Komisja Europejska od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości. - Teraz trzeba to umieścić w kontekście politycznym - zaznaczyła.

Gazociąg Nord Stream 2PAP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2/Axel Schmidt