Niemiecki min. finansów: o wygranej w konflikcie z Rosją zadecyduje siła ekonomiczna, nie militarna

Ze świata


Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble podkreślił, że to raczej siła gospodarcza, a nie potęga militarna przesądzi ostatecznie o wyniku patowej sytuacji Zachód-Rosja wokół Ukrainy.

Przemawiając na spotkaniu Brookings Institution w Waszyngtonie, Schaeuble opisał pat z rosyjskim prezydentem jako "nowy systemowy konflikt", który może zostać wygrany przez stronę przez tzw. "miękką siłę" i silniejszą gospodarkę. - W dłuższej perspektywie konflikt z Rosją Putina zostanie rozstrzygnięty wyłącznie na podstawie siły ekonomicznej - podkreślił minister. I dodał: - Sankcje na pewno mają wpływ na Rosję, ale możemy sobie na nie pozwolić jedynie tak długu, jak długo mamy silną gospodarkę.

Sankcje i reakcja

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że zachodnie sankcje wobec Rosji nie mają bezpośredniego związku z kryzysem na Ukrainie.

- Sankcje nie mają bezpośredniego związku z wydarzeniami na Ukrainie, ponieważ teraz należy wypełniać porozumienia mińskie. My robimy wszystko, by je wypełnić. Władze w Kijowie się z tym nie spieszą. A sankcje wobec nas są utrzymywane - oznajmił prezydent.

Autor: mn//km / Źródło: The Moscow Times