Rosjanie bez jachtów i samolotów. Skonfiskowano majątek wart miliardy

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Departament poszukuje informacji na temat Internet Research Agency oligarchy Prigożyna
Departament poszukuje informacji na temat Internet Research Agency oligarchy Prigożyna Reuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveDepartament poszukuje informacji na temat Internet Research Agency oligarchy Prigożyna

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zatrzymano w Holandii rosyjskie jachty i samoloty o wartości dwóch miliardów euro - informuje w środę dziennik "NRC". Najcenniejsze są samoloty Airbus o wartości około 400 milionów euro.

"Unia Europejska zamroziła jachty, wille, firmy i aktywa bankowe oligarchów o wartości 13,8 mld euro. W USA to około 30 mld dolarów aktywów, w Wielkiej Brytanii - nawet 150 mld funtów" – czytamy w "NRC".

Sankcje wobec oligarchów. Zamrożenie aktywów w Holandii

W samych Niderlandach zatrzymano 26 jachtów i pięć samolotów o łącznej wartości 2 mld euro - podaje dziennik. Wśród najcenniejszych pozycji znajduje się pięć nowych samolotów Airbus, które należą do rosyjskiego przedsiębiorstwa państwowego GTLK, które od kwietnia br. znajduje się na liście sankcyjnej.

Z informacji, jaką uzyskała gazeta od niderlandzkiego MSZ, wynika, że samoloty mają wartość około 400 mln euro. Do tego dochodzi 26 superjachtów o wartości 1,6 mld euro, o czym informował niedawno członków izby niższej parlamentu (Tweede kamer) minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

"Musimy zrobić kolejny krok"

- Dzięki zamrożeniu aktywów rozwiązaliśmy część problemu. Teraz musimy zrobić kolejny krok – powiedział "NR" rumuński eurodeputowany Vlad Gheorghe, który postuluje doprowadzenie do przejęcia własności oligarchów i przeznaczenia ich na sfinansowanie odbudowy Ukrainy.

- Jest dla mnie pewne, że tak się stanie, pozostaje tylko pytanie, jak możemy to technicznie zrealizować - twierdzi Gheorghe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości