Jak podaje „The Moscow Times”, opierając się na oświadczeniu resortu, uczestnicy szkoleń mają poznać zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, technologiami sieciowymi, sprzętem multimedialnym, oprogramowaniem i robotyką.
Na początek
Pierwsza grupa wybranych kadetów liczy 40 osób. Kursy w Wojskowej Akademii Komunikacji w St. Petersburgu są - jak czytamy - częścią nowego programu edukacyjnego. Chodzi o wyszkolenie personelu gotowego na udział w operacjach cybernetycznych. „The Moscow Times” pisze, że Rosja i Chiny zostały w ostatnich miesiącach oskarżone o sponsorowanie poważnych ataków hakerskich na struktury rządowe USA. Podejrzenie to skłoniło niektórych amerykańskich urzędników do zaproponowania dodatkowych sankcji przeciwko Moskwie - czytamy. Zdaniem rosyjskiego eksperta od cyberbezpieczeństwa Andrieja Soldatowa rosyjskie wojsko jest daleko w tyle w obszarze cyberoperacji i szkolenia personelu w tym zakresie, szczególnie w porównaniu z Federalną Służbą Bezpieczeństwa.- Wojsko nie było tu głównym graczem. Prowadzenie objęły tu rosyjskie służby - ocenia Soldatow. Jak podają rosyjskie agencje, ministerstwo obrony zaczęło koncentrować się na wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa w ostatnich dwóch, trzech latach. Rosja ma też pracować nad nową strategią dotyczącą cyberprzestrzeni.
Autor: mn / Źródło: The Moscow Times