Telia, we współpracy z firmami Ericsson i Intel, uruchamia w Europie pierwszą sieć 5G działającą w czasie rzeczywistym. To krok coraz bardziej przybliżający całkowite wdrożenie rozwiązania w 2018 roku w Tallinie i Sztokholmie.
Wdrożenie rozwiązań 5G w warunkach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla przemysłu. Pozwala na przeanalizowanie, w jaki sposób technologie mogą spełnić wymagania firm, w jakich środowiskach działają najlepiej i jak współdziałają w sieci, chmurze i urządzeniach końcowych.
Wspólny plan
Telia, Ericsson i Intel ogłosiły wspólny plan działania, którego celem ma być umożliwienie klientom Telii korzystania z usług 5G już w 2018 roku w Tallinie i Sztokholmie. Obecnie we współpracy z Intelem wprowadzane są do realizacji pilotażowe usługi dla konsumentów i przedsiębiorstw. - Współpracujemy z naszymi partnerami w całym ekosystemie, aby zbadać wpływ technologii 5G na naszych klientów i społeczeństwo. Nie chodzi tylko o budowę nowej sieci, ale także o stworzenie nowego sposobu myślenia i edukację. Niespotykana prędkość, niskie opóźnienia, olbrzymia przepustowość, nawet ta mobilna, spowoduje przesunięcie granic cyfryzacji - mówi Gabriela Styf Sjoeman, odpowiedzialna za globalne funkcjonowanie sieci w firmie Telia.
Nowe technologia
Środowisko do testów 5G - Tallink - powstało w porcie w Tallinie po to, by przetestować, jak nowa technologia może zwiększać szybkość połączenia danych i zapewniać lepszą jego jakość. Testowe połączenie nawiązano ze statkiem pasażerskim. Miało ono udostępniać łączność z internetem dla statku i jego pasażerów podczas pobytu w porcie. Uczestnicy Szczytu Cyfrowego Unii Europejskiej w Tallinie mieli też okazję doświadczyć, jak zdalnie steruje się maszynami - w tym przypadku koparką przemysłową - za pomocą wirtualnej rzeczywistości obsługiwanej przez połączenie 5G na żywo, z bardzo niskim opóźnieniem. Wykorzystanie takiego rozwiązania pokazuje, jak operator sprzętu może pracować z wykorzystaniem zdalnego sterowania w środowiskach niebezpiecznych, z zachowaniem bezpieczeństwa pracy.
Ogromna szansa
Rozwiązaniem, które pozwoliło na powyższe demonstracje, są technologie firm Ericsson i Intel. - Nasz raport na temat potencjału biznesowego 5G otwiera ogromną szansę dla operatorów telekomunikacyjnych na całym świecie. Przewidujemy, że do 2026 roku rynek ten może być wart 582 mld dolarów, co przekłada się na potencjalny wzrost przychodów na poziomie 34 proc. Aby wykorzystać ten potencjał rynkowy, konieczne są inwestycje w technologię 5G i rozwój modeli biznesowych ich wykorzystania - wyjaśnia Arun Bansal, szef firmy Ericsson w Europie i Ameryce Łacińskiej. Wiceprezes i dyrektor generalna Next Generation and Standards Group w firmie Intel, Asha Keddy, dodaje z kolei: "nasza współpraca w zakresie wczesnego testowania technologii 5G i korzyści jakie przyniesie różnym branżom, pokazuje znaczenie kooperacji i potrzebę płynnego przepływu danych w sieci, chmurze i urządzeniach w celu urzeczywistnienia wykorzystania sieci 5G”.
Autor: msz/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock