Berlin doczeka się lotniska. Obiekt za 5 mld euro zostanie otwarty za trzy lata

Ze świata

Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Budowa portu lotniczego rozpoczęła się w 2006 roku

Nowy port lotniczy w Berlinie rozpocznie pracę w drugiej połowie 2017 r. - powiedział w piątek wiceszef rady nadzorczej Rainer Bretschneider. Pierwotny termin oddania lotniska do użytku - 2011 r. - był z przyczyn technicznych wielokrotnie przesuwany.

- To radosna i dobra wiadomość - powiedział szef zarządu lotniska Hartmut Mehdorn. Jego zdaniem "plac budowy jest pod kontrolą". Jak zapowiedział, zakończenie prac budowlanych nastąpi między marcem a czerwcem 2016 roku.

Liczne opóźnienia

Budowa portu lotniczego Berlin-Brandenburg (BER) w Schoenefeld w południowo-wschodniej części stolicy Niemiec rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwsze samoloty miały wystartować na jesieni 2011 roku. Z powodu licznych technicznych usterek, w tym niesprawnej instalacji przeciwpożarowej, termin otwarcia lotniska czterokrotnie przesuwano.

Nowy port lotniczy obliczony jest na obsługę 27 mln pasażerów rocznie. Przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia rady nadzorczej była propozycja Mehdorna, by rozszerzyć obiekt o dodatkowy mniejszy terminal. Jego zdaniem już za dwa lata liczba pasażerów wzrośnie do 37 mln.

Miliardy

Budowa lotniska pochłonie łącznie 5,4 mld euro - dwukrotnie więcej niż zakładał pierwotny kosztorys. Inwestycja powstaje na terenie dawnego głównego lotniska pasażerskiego NRD Berlin-Schoenefeld.

Nowy port lotniczy Berlina ma być trzecim co do wielkości w Niemczech po Frankfurcie nad Menem i Monachium. To największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech ostatnich lat.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)