Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem porozumiał się w czwartek na marginesie szczytu UE z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem w sprawie rozpoczęcia prac eksperckich, które mają pomóc w osiągnięciu zgody ws. dalszego wsparcia tego kraju.
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu, że przywódcy państw i rządów nie wchodzili w negocjacje dotyczące Grecji. Potwierdził jednak, że techniczna ocena, co do której zgodzili się Dijsselbloem i Cipras, ma ustanowić "wspólny grunt" przed poniedziałkowym spotkaniem eurogrupy.
Będzie zgoda?
Przedstawiciele instytucji po stronie pożyczkodawców, a także reprezentanci władz greckich mają już w piątek zacząć prace, by znaleźć punkty zgodne pomiędzy obecnie trwającym programem i mającym nastąpić po nim porozumieniem proponowanym przez Ateny. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przypomniał, że grecki rząd zgadza się co do realizacji 70 proc. istniejącego programu reform. - Musimy zobaczyć, o które 70 proc. chodzi - zastrzegł. Jego zdaniem należy zobaczyć "co można zrobić" w sprawie 30 proc. programu, w stosunku do których Ateny się nie zgadzają. - Musimy mieć wspólne podejście. Słyszeliśmy o planach rządu greckiego ws. odwołania działań, które uznaje on za antysocjalne. Bez wątpienia one są antysocjalne, ale patrząć na to od strony dochodowej, jeśli jakieś działanie jest unieważnione, musi być zastąpione przez inne, które przyniesie taki sam dochód - zaznaczył.
Jakie kierunek?
Zastrzegający anonimowość przedstawiciel Komisji Europejskiejmówił wcześniej, że porozumienie uzgodnione z greckim premierem to znaczny krok do przodu w stosunku do stanu ze środy. Wieczorem w środę ministrom finansów państw strefy euro nie udało się wypracować wspólnego komunikatu z Grecją w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużeniowego. Porozumienie pomostowe proponowane przez Ateny przewiduje m.in. odwołanie 30 proc. memorandum w sprawie greckich reform i zastąpienie ich 10 nowymi działaniami. Grecy proponują, by ten nowy program został uzgodniony z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Autor: msz/gry / Źródło: PAP