Co dwie głowy, to nie jedna. Oto najbogatsze pary na świecie

Ze świata

WikipediaBill Gates z żoną Melindą to najbogatsza para na świecie

Wealth-X, firma zajmująca się wyceną majątku, przygotowała listę 10 najbogatszych par na świecie. Jedni zaczynali od zera, inni fortunę otrzymali w spadku. Sprawdź, w jaki sposób znaleźli się na finansowym szczycie.

10. James i Lynn Walton, 36,2 mld dolarów James "Jim" Carr Walton, najmłodszy syn założyciela sieci hipermarketów Wal-Mart Samuela Waltona, dołączył do zarządu spółki, kiedy jego brat John zmarł w 2005 roku. Obecnie James pełni funkcję dyrektora rodzinnego holdingu Walton Enterprises, jest także prezesem i dyrektorem generalnym Arvest Banku. Rodzinna fundacja Waltonów, której skarbnikiem i sekretarzem jest James, przekazała w 2013 roku na cele charytatywne 300 mln dolarów. Sklepy Wal-Mart obecne są 14 krajach i zatrudniają oszałamiającą liczbę 2,2 mln ludzi. Waltonowie mieszkają w Bentonville w stanie Arkansas, gdzie Lynne do 2003 roku prowadziła księgarnię w centrum miasta. 9. Mark Zuckerberg i Priscilla Chan, 38,5 mld dolarów Założyciel i szef Facebooka, największej na świecie sieci społecznościowej, poznał Priscillę w 2002 roku, gdy oboje byli jeszcze studentami Uniwersytetu Harvarda. Para pobrała się 10 lat później. Chan, która jest lekarzem pediatrą i Zuckerberg ofiarowali niedawno 75 mln dolarów na budowę szpitala w San Francisco. Od kwietnia 2013 roku pensja Zuckrberga w Facebooku wynosi… jednego dolara. 8. Bernard Arnault i Helene Mercier-Arnault, 38,7 mld dolarów Arnault jest prezesem Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH), jednego z największych producentów produktów markowych i luksusowych. Grupa LVMH skupia w sobie takie marki jak Moët & Chandon, Dom Pérignon, TAG Heuer, Louis Vuitton, Givenchy, Marc Jacobs, Christian Dior, Sephora i wiele, wiele innych. Największą pasją Arnaulta i jego żony, francusko-kanadyjskiej pianistki koncertowej, jest kolekcjonowanie dzieł sztuki, a LVMH jest największym mecenasem sztuki we Francji. 7. Jeff i MacKenzie Bezos, 39,8 mld dolarów MacKenzie spotkała swojego przyszłego męża w 1992 roku, kiedy była jego podwładną w firmie DE Shaw, funduszu hedgingowym w Nowym Jorku. Dwa lata później byli małżeństwem i pisali już business plan dla Amazona, który w kilka lat stał się gigantem w branży e-commerce. Firma jest obecnie warta 175 mld dolarów, a sam Bezos jest bogatszy od trzech z czterech spadkobierców fortuny Samuela Waltona. W 2013 roku para kupiła za 250 mln dolarów "Washington Post". To ich prywatna inwestycja, z którą Amazon nie miał nic wspólnego. 6. Wang Jianlin i Ninag Lin, 40,7 mld dolarów

W 1985 roku Wang pożyczył 80 tys. dolarów, aby rozruszać swoją firmę deweloperską Dalian Wanda. Prawie 30 lat później jest właścicielem drugiej co do wielkości sieci kin w Ameryce Północnej, kilku pięciogwiazdkowych hoteli, posiada większościowy pakiet udziałów w Sunseeker Yachts i jest światowym liderem na chińskim rynku nieruchomości komercyjnych. Ostatnio coraz częściej spogląda w stronę Hollywood, chce ponoć kupić studio filmowe Lions Gate Entertaiment i zainwestować w MGM. Żona Wanga stoi na czele Lin Investment Group, koncernu zajmującego się projektowaniem wnętrz i świadczącego usługi gastronomiczne oraz budowlane.

5. Charles i Elizabeth Koch, 47,4 mld dolarów Charles Koch i jego trzej bracia odziedziczyli Koch Industries, biznes swojego ojca, w 1967 roku. W 1983 roku Charles i jego brat David odkupili udziały rodzeństwa za miliard dolarów. Dzisiaj Charles jest właścicielem 42 proc. udziałów w spółce, jest jej prezesem i dyrektorem generalnym. Liz Koch angażuje się w działalność męża i razem uczestniczą w licznych akcjach charytatywnych.

Koch Industries zatrudnia ponad 70 tys. osób. Działa głównie w branży chemicznej, naftowej i energetycznej. 4. David i Julia Koch, 47,5 mld dolarów David i Julia Koch zostali sobie przedstawieni w 1991 roku, gdy on miał 50 lat, a ona 27. On pracował w Koch Industries, a ona była asystentką słynnego projektanta mody Adolfo. Pobrali się w 1996 roku i doczekali trójki dzieci. Dzisiaj Julia jest dyrektorką School of American Ballet w Nowym Jorku, jednej z najsłynniejszych szkół baletowych na świecie. David pełni funkcję wiceprezesa Koch Industries oraz prezesa Koch Chemical Technology Group. W 1980 roku był jednym z kandydatów na prezydenta USA z ramienia Partii Libertariańskiej. Jest zwolennikiem konserwatywnych poglądów. Był gospodarzem prywatnej kolacji mającej na celu wsparcie Mitta Romneya w czasie kampanii prezydenckiej w 2012 roku. Jej uczestnicy za miejsce przy stole musieli zapłacić 50 tys. dolarów.

3. Warren Buffett i Astrid Menks, 65 mld dolarów Warren Buffet poznał Astrid dzięki… swojej pierwszej żonie Susan, z którą ogłosił separację w 1977 roku. Cała trójka była bliskimi przyjaciółmi, aż do śmierci Susan w 2004 roku. Astrid wyszła za Buffetta w 2006 roku. Karierę zaczynała jako kelnerka w barze koktajlowym. Buffet to amerykański inwestor, multimiliarder i prezes koncernu Berkshire Hathaway. Firma jest właścicielem m.in. Geico, Dairy Queen, Fruit od the Loom, Diamonds Helzberg i Heinz. Posiada również udziały w American Express, Coca-Coli, Goldman Sachs i wielu innych. Buffett współpracuje z Billem Gatesem przy projekcie, który ma zachęcić innych miliarderów do przekazywania większość swojego majątku na cele charytatywne. Buffett zapowiedział, że zrobi tak z 85 proc. akcji Berkshire Hathaway.

2. Amancio Ortega Gaona i Flora Perez, 70,7 mld dolarów

Flora Perez to druga żona Amancio. Poznali się, gdy Flora pracowała w należącej do Amancio hiszpańskiej firmie z branży odzieżowej Inditex. Ortega to potentat w swojej branży. Większość fortuny zawdzięcza stworzeniu w 1975 roku firmy Zara, która szybko zyskała popularność z powodu niedrogich ubrań. Inditex wszedł na giełdę w 2001 roku i jest obecnie jedną z największych i najwartościowszych grup odzieżowych na świecie. Poza Zarą należą do niej m.in. Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka i Stadivarius.

Dzisiaj Flora zajmuje miejsce w zarządzie Inditexu jako reprezentant holding Gartler, który jest właścicielem 50 proc. udziałów w spółce. Jest także wiceprezesem filantropijnej fundacji im. jej męża, która przeznacza pieniądze głównie na edukację i i inicjatywy społeczne.

1. Bill i Melinda Gates, 85,7 mld dolarów

Choć Bill Gates zbił swoją ogromną fortunę na stworzeniu firmy Microsoft, jego głównym zajęciem jest funkcja współprzewodniczącego Fundacji Billa i Melindy Gates. Melinda rozpoczęła pracę w Microsofcie w 1987 roku, a w 1994 roku wyszła za Billa. Para ma trójkę dzieci, które podobno mają zakaz używania jakichkolwiek produktów Apple. Obecnie Bill jest dyrektorem i doradcą technologicznym Microsoftu (szefem jest Satya Nadella). Bill i Melinda są hojnymi filantropami. Wraz z Warrenem Buffetem namawiają innych miliarderów do przekazywania większości swojego majątku na cele charytatywne. Udało im się do tego przekonać 130 miliarderów, w tym szefa Facebooka Marka Zuckerberga i byłego burmistrza Nowego jorku Michaela Bloomberga.

Autor: tol / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia