Co dwie głowy, to nie jedna. Oto najbogatsze pary na świecie

Bill Gates z żoną Melindą to najbogatsza para na świecieWikipedia

Wealth-X, firma zajmująca się wyceną majątku, przygotowała listę 10 najbogatszych par na świecie. Jedni zaczynali od zera, inni fortunę otrzymali w spadku. Sprawdź, w jaki sposób znaleźli się na finansowym szczycie.

10. James i Lynn Walton, 36,2 mld dolarów James "Jim" Carr Walton, najmłodszy syn założyciela sieci hipermarketów Wal-Mart Samuela Waltona, dołączył do zarządu spółki, kiedy jego brat John zmarł w 2005 roku. Obecnie James pełni funkcję dyrektora rodzinnego holdingu Walton Enterprises, jest także prezesem i dyrektorem generalnym Arvest Banku. Rodzinna fundacja Waltonów, której skarbnikiem i sekretarzem jest James, przekazała w 2013 roku na cele charytatywne 300 mln dolarów. Sklepy Wal-Mart obecne są 14 krajach i zatrudniają oszałamiającą liczbę 2,2 mln ludzi. Waltonowie mieszkają w Bentonville w stanie Arkansas, gdzie Lynne do 2003 roku prowadziła księgarnię w centrum miasta. 9. Mark Zuckerberg i Priscilla Chan, 38,5 mld dolarów Założyciel i szef Facebooka, największej na świecie sieci społecznościowej, poznał Priscillę w 2002 roku, gdy oboje byli jeszcze studentami Uniwersytetu Harvarda. Para pobrała się 10 lat później. Chan, która jest lekarzem pediatrą i Zuckerberg ofiarowali niedawno 75 mln dolarów na budowę szpitala w San Francisco. Od kwietnia 2013 roku pensja Zuckrberga w Facebooku wynosi… jednego dolara. 8. Bernard Arnault i Helene Mercier-Arnault, 38,7 mld dolarów Arnault jest prezesem Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH), jednego z największych producentów produktów markowych i luksusowych. Grupa LVMH skupia w sobie takie marki jak Moët & Chandon, Dom Pérignon, TAG Heuer, Louis Vuitton, Givenchy, Marc Jacobs, Christian Dior, Sephora i wiele, wiele innych. Największą pasją Arnaulta i jego żony, francusko-kanadyjskiej pianistki koncertowej, jest kolekcjonowanie dzieł sztuki, a LVMH jest największym mecenasem sztuki we Francji. 7. Jeff i MacKenzie Bezos, 39,8 mld dolarów MacKenzie spotkała swojego przyszłego męża w 1992 roku, kiedy była jego podwładną w firmie DE Shaw, funduszu hedgingowym w Nowym Jorku. Dwa lata później byli małżeństwem i pisali już business plan dla Amazona, który w kilka lat stał się gigantem w branży e-commerce. Firma jest obecnie warta 175 mld dolarów, a sam Bezos jest bogatszy od trzech z czterech spadkobierców fortuny Samuela Waltona. W 2013 roku para kupiła za 250 mln dolarów "Washington Post". To ich prywatna inwestycja, z którą Amazon nie miał nic wspólnego. 6. Wang Jianlin i Ninag Lin, 40,7 mld dolarów

W 1985 roku Wang pożyczył 80 tys. dolarów, aby rozruszać swoją firmę deweloperską Dalian Wanda. Prawie 30 lat później jest właścicielem drugiej co do wielkości sieci kin w Ameryce Północnej, kilku pięciogwiazdkowych hoteli, posiada większościowy pakiet udziałów w Sunseeker Yachts i jest światowym liderem na chińskim rynku nieruchomości komercyjnych. Ostatnio coraz częściej spogląda w stronę Hollywood, chce ponoć kupić studio filmowe Lions Gate Entertaiment i zainwestować w MGM. Żona Wanga stoi na czele Lin Investment Group, koncernu zajmującego się projektowaniem wnętrz i świadczącego usługi gastronomiczne oraz budowlane.

5. Charles i Elizabeth Koch, 47,4 mld dolarów Charles Koch i jego trzej bracia odziedziczyli Koch Industries, biznes swojego ojca, w 1967 roku. W 1983 roku Charles i jego brat David odkupili udziały rodzeństwa za miliard dolarów. Dzisiaj Charles jest właścicielem 42 proc. udziałów w spółce, jest jej prezesem i dyrektorem generalnym. Liz Koch angażuje się w działalność męża i razem uczestniczą w licznych akcjach charytatywnych.

Koch Industries zatrudnia ponad 70 tys. osób. Działa głównie w branży chemicznej, naftowej i energetycznej. 4. David i Julia Koch, 47,5 mld dolarów David i Julia Koch zostali sobie przedstawieni w 1991 roku, gdy on miał 50 lat, a ona 27. On pracował w Koch Industries, a ona była asystentką słynnego projektanta mody Adolfo. Pobrali się w 1996 roku i doczekali trójki dzieci. Dzisiaj Julia jest dyrektorką School of American Ballet w Nowym Jorku, jednej z najsłynniejszych szkół baletowych na świecie. David pełni funkcję wiceprezesa Koch Industries oraz prezesa Koch Chemical Technology Group. W 1980 roku był jednym z kandydatów na prezydenta USA z ramienia Partii Libertariańskiej. Jest zwolennikiem konserwatywnych poglądów. Był gospodarzem prywatnej kolacji mającej na celu wsparcie Mitta Romneya w czasie kampanii prezydenckiej w 2012 roku. Jej uczestnicy za miejsce przy stole musieli zapłacić 50 tys. dolarów.

3. Warren Buffett i Astrid Menks, 65 mld dolarów Warren Buffet poznał Astrid dzięki… swojej pierwszej żonie Susan, z którą ogłosił separację w 1977 roku. Cała trójka była bliskimi przyjaciółmi, aż do śmierci Susan w 2004 roku. Astrid wyszła za Buffetta w 2006 roku. Karierę zaczynała jako kelnerka w barze koktajlowym. Buffet to amerykański inwestor, multimiliarder i prezes koncernu Berkshire Hathaway. Firma jest właścicielem m.in. Geico, Dairy Queen, Fruit od the Loom, Diamonds Helzberg i Heinz. Posiada również udziały w American Express, Coca-Coli, Goldman Sachs i wielu innych. Buffett współpracuje z Billem Gatesem przy projekcie, który ma zachęcić innych miliarderów do przekazywania większość swojego majątku na cele charytatywne. Buffett zapowiedział, że zrobi tak z 85 proc. akcji Berkshire Hathaway.

2. Amancio Ortega Gaona i Flora Perez, 70,7 mld dolarów

Flora Perez to druga żona Amancio. Poznali się, gdy Flora pracowała w należącej do Amancio hiszpańskiej firmie z branży odzieżowej Inditex. Ortega to potentat w swojej branży. Większość fortuny zawdzięcza stworzeniu w 1975 roku firmy Zara, która szybko zyskała popularność z powodu niedrogich ubrań. Inditex wszedł na giełdę w 2001 roku i jest obecnie jedną z największych i najwartościowszych grup odzieżowych na świecie. Poza Zarą należą do niej m.in. Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka i Stadivarius.

Dzisiaj Flora zajmuje miejsce w zarządzie Inditexu jako reprezentant holding Gartler, który jest właścicielem 50 proc. udziałów w spółce. Jest także wiceprezesem filantropijnej fundacji im. jej męża, która przeznacza pieniądze głównie na edukację i i inicjatywy społeczne.

1. Bill i Melinda Gates, 85,7 mld dolarów

Choć Bill Gates zbił swoją ogromną fortunę na stworzeniu firmy Microsoft, jego głównym zajęciem jest funkcja współprzewodniczącego Fundacji Billa i Melindy Gates. Melinda rozpoczęła pracę w Microsofcie w 1987 roku, a w 1994 roku wyszła za Billa. Para ma trójkę dzieci, które podobno mają zakaz używania jakichkolwiek produktów Apple. Obecnie Bill jest dyrektorem i doradcą technologicznym Microsoftu (szefem jest Satya Nadella). Bill i Melinda są hojnymi filantropami. Wraz z Warrenem Buffetem namawiają innych miliarderów do przekazywania większości swojego majątku na cele charytatywne. Udało im się do tego przekonać 130 miliarderów, w tym szefa Facebooka Marka Zuckerberga i byłego burmistrza Nowego jorku Michaela Bloomberga.

Autor: tol / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP