Coraz więcej badań na świecie wskazuje, że pokolenie milenialsów nie jest w stanie zapewnić sobie warunków do samodzielnego życia. Wynagrodzenia dla młodych pracowników są niskie, a koszty wynajmu mieszkań rosną. Dlatego coraz więcej ludzi w wieku około 30 lat, którzy wyprowadzili się od rodziców, zaczyna do nich wracać. To przynosi znaczne oszczędności, ale zarówno dla starszego, jak i młodszego pokolenia staje się poważnym problemem. Tak poważnym, że zagraża nawet zdrowiu psychicznemu obu stron. Więcej szczegółów w tej sprawie zebrała Kamila Chlebińska.
Zdaniem dr Jennifer Caputo, socjolog z Towarzystwa Wspierania Nauki imienia Maxa Plancka, "niezależność ekonomiczna i społeczna są cechą charakterystyczną udanego przejścia w dorosłość".
Milenialsi z rodzicami
Jak wynika z danych Eurostatu w 2017 roku niemal co drugi (44,7 procent) młody Polak, w wieku 25-34 lat, mieszkał z rodzicami. W 2016 roku ten wskaźnik wynosił 45,5 proc., a w 2015 - 45,7. Z danych Eurostatu wynika, że w ostatnich kilkunastu latach najniższy poziom wskaźnik udziału młodych mieszkańców Polski, którzy wciąż mieszkają ze swoimi rodzicami, osiągnął w 2005 roku (36,4 proc.). Większym udziałem osób w wieku 25-34 lat, mieszkających razem z rodzicami, cechowały się tylko: Portugalia, Bułgaria, Włochy, Grecja, Słowacja, Chorwacja oraz Malta.
Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock