Migranci w Polsce i Europie. Sprawdź, skąd pochodzą

Ze świata

Polacy są coraz częściej dyskryminowani przez Brytyjczyków

Rośnie liczba ksenofobicznych ataków w Wielkiej Brytanii. Szczególnie tam, gdzie większość obywateli głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej, a ich celem są m.in. Polacy. W TVN24 BiS sprawdziliśmy, jak wygląda migracyjna mapa Europy.

Łukasz Lipiński z Polityki Insight mówił na antenie TVN24 BiS, że wielu polityków, opowiadających się wcześniej za Brexitem, prowadzi kampanię pod hasłem niechęci do migrantów.

- Głównym problemem dla Brytyjczyków byli migranci z naszego regionu Europy, a wśród nich największą grupę stanowili Polacy - wskazywał Lipiński.

Podkreślał, że ksenofobia nie dotyczy tylko osób innej religii, czy spoza Europy. W jego opinii przyzwolenie na obraźliwe opinie nasiliły pod wpływem wypowiedzi Nigela Farage'a. - Nie miejmy poczucia wyższości w stosunku do Brytyjczyków, bo proces wzbudzania negatywnych emocji wobec obcych, to nie jest rzecz brytyjska. W Polsce używa się różnych słów wobec osób obcych narodowo, kulturowo, religijnych. Niechęć do uchodźców w Polsce pokazują wyniki wielu badań socjologicznych - podkreślał jednocześnie Lipiński.

Nastroje w Europie nie zniechęcają Polaków do szukania pracy poza granicami kraju. Chętnie zasiedlamy Niemcy, Norwegię, oraz Islandię, gdzie co dziesiąty mieszkaniec to Polak. Wielką Brytanię zamieszkują najczęściej Hindusi. Z kolei muzułmanie wybierają najczęściej Hiszpanię, Portugalię oraz Francję.

Migranci w Europie. Sprawdź, skąd pochodzątvn24

Do Polski przybywa najwięcej Ukraińców. - Ukraińcy przyjeżdżają do Polski do pracy, podobnie jak Polacy do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy postrzegają migrantów jako beneficjentów systemu ubezpieczeń. To nie ma miejsca - powiedział Lipiński. Wskazał, że Polacy napędzają brytyjską gospodarkę, tak jak Ukraińcy polską.

Ekspert podkreślił, że dla Polski Brexit nie oznacza w najbliższym czasie żadnych zmian: - Dopóki Wielka Brytania jest w Unii Europejskiej, a potrwa to co najmniej 2,5 roku, jest związana unijnym prawem i musi go przestrzegać. Jednym z podstawowych praw UE jest swoboda przemieszczania się.

Skąd najczęściej pochodzą emigranci?

Skąd najczęściej pochodzą emigranci?

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: tvn24