Kosztowny rozwód rosyjskiego miliardera. Bitwa o luksusowy jacht w tle

Ze świata

Rozwodowe wojny. Czy można uniknąć sporów o wspólny majątek?TVN24 BiS
wideo 2/2

Decyzją londyńskiego sądu Farkhad Achmedow, rosyjski magnat z branży energetycznej, ma przekazać ponad 40 procent swojego majątku, czyli około 585 milionów dolarów, byłej żonie Tatianie Achmedowej. Jak zauważa Bloomberg, byłby to jeden z najdroższych rozwodów w Wielkiej Brytanii. W tle rodzinnego sporu jest też luksusowy jacht wart niemal 500 milionów dolarów.

Farkhad Achmedow nie stawił się na londyńskiej rozprawie, argumentując, iż udało mu się uzyskać rozwód szesnaście lat temu - jeszcze w Rosji. Jednakże moskiewski sąd apelacyjny niedawno utrzymał w mocy orzeczenie z pierwszej instancji, stwierdzające, iż nie przedstawiono "wystarczających, wiarygodnych dowodów" świadczących o czynnościach rozwodowych.

"Orzeczenie Sądu Miasta Moskwa kończy szereg desperackich działań Pana Achmedowa, który nie chce zaakceptować rzeczywistości" - oznajmił w oświadczeniu Jurij Kuzniecow, prawnik Tatiany Achmedowej.

Jednakże przedstawiciele miliardera stwierdzili, iż ich klient nie zamierza wykonać orzeczenia angielskiego sądu, "stosując wszelkie dostępne prawnie środki". Miliarder zapowiedział skierowanie sprawy "rozwodu z 2002 roku" do rosyjskiego sądu najwyższego.

Bitwa morska

Symbolem sporu między oligarchą a jego byłą żoną jest 115-metrowy luksusowy jacht, wart 492 miliony dolarów. Była żona magnata usiłowała go przejąć jako zabezpieczenie na czas rozprawy rozwodowej. Aktualnie łódź jest zacumowana w porcie w Dubaju.

Luna została wybudowana na zlecenie Romana Abramowicza. Jacht posiada dwa lądowiska na helikoptery, dwudziestometrowy basen, osiem mniejszych łodzi i niewielkich rozmiarów łódź podwodną. W 2014 roku właściciel Chelsea Londyn sprzedał go Farkhadowi Achmedowi.

Należący do Farkhada Achmedowa jacht LunaShutterstock

Autor: ahug//dap / Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe