Prawie pół miliona dolarów za komputer z 1976 roku

Ze świata

Jak powstają gry komputerowe?tvn24
wideo 2/2

Oryginalny pierwszy komputer Apple'a z 1976 roku został sprzedany za ponad 470 tysięcy dolarów przez dom aukcyjny Christie’s w stolicy Wielkiej Brytanii. Urządzenie wraz z klawiaturą było w komplecie między innymi ze skórzaną teczką.

Historyczny komputer został ręcznie zbudowany przez Steve'a Wozniaka. Szacuje się, że powstało ok. 200 komputerów Apple I, większość z nich prawdopodobnie uległa zniszczeniu.

Według rejestru tych urządzeń przetrwało 68 egzemplarzy, a sprzedany na aukcji w Londynie miał numer 10.

Przechodził z rąk do rąk

Wystawiony na aukcję komputer należał do Ricka Conte, który kupił go aby nauczyć się programowania w języku BASIC. W 2009 roku przekazał urządzenie do muzeum komputerów osobistych stanu Maine w północno-wschodniej części USA. Potem przechodziło ono z rąk do rąk.

Wraz z komputerem na aukcji sprzedano oryginalną instrukcję obsługi, a także zbiór czasopism i artykułów dotyczących komputerów Apple I.

Innym dodatkiem była kompatybilna z urządzeniem drukarka SWTPC PR-40.

Mający polskie korzenie Wozniak był konstruktorem komputerów Apple I i Apple II. Był też jednym z trzech założycieli firmy Apple Computer.

Obecnie liderem rynku komputerów stacjonarnych jest Lenovo, którego udział w nim wynosi 24 proc. Kolejne miejsce zajmuje HP (23 proc.) oraz Dell (17 proc.). Apple plasuje się na piątym miejscu z udziałem w rynku na poziomie 7,1 proc.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP, Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Christies