Grecja dostała ponad 7 mld euro. Ma spłacać zadłużenie

Ze świata

30 czerwca Grecja nie była w stanie w terminie spłacić MFW raty w wysokości 1,55 mld euro, a także kolejnych 457 mln euro 13 lipca

Komisja Europejska potwierdziła w poniedziałek, że Grecja otrzymała już ponad 7 mld euro pożyczki pomostowej i ma spłacać zaległe raty Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu oraz należności wobec Europejskiego Banku Centralnego.

- Mogę potwierdzić, że wypłacono Grecji 7,16 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), aby mogła spłacić swoje zaległości MFW i EBC - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Brak płynności

30 czerwca Grecja nie była w stanie w terminie spłacić MFW raty w wysokości 1,55 mld euro, a także kolejnych 457 mln euro 13 lipca. W poniedziałek upływał natomiast termin spłaty ok. 3,5 mld euro należnych EBC, a także ok. 700 mln euro z tytułu odsetek. Andreewa podkreśliła, że KE jest przekonana, iż Grecja jeszcze w poniedziałek ureguluje te zaległości. Jeszcze przed południem źródło w greckim resorcie finansów, na które powoływała się AFP informowało, że Grecja rozpoczęła spłacanie zaległych rat wobec MFW i EBC. Rzecznika podkreśliła, że KE oczekuje, iż do środy wprowadzone zostaną kolejne, uzgodnione z władzami greckimi reformy. Chodzi o kodeks postępowania cywilnego, który ma przyspieszyć procesy jednocześnie ograniczając ich koszty, a także przepisy wdrażające dyrektywę o restrukturyzacji i likwidacji banków. - Byliśmy konsultowani w tej sprawie i wspieramy greckie władze w opracowaniu tych działań legislacyjnych - oświadczyła Andreewa.

Rząd w Atenach pod kroplówkąTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty: